Nie można osądzić sprawcy profanacji pomnika Żołnierzy Wyklętych, bo sędzia był "nieprawidłowy"

Związek Konfederatów Polski Niepodległej 1979-1989 Wolność i Niepodległość wysłał do Sądu Okręgowego w Krakowie pismo z żądaniem przywrócenia do orzekania prawidłowo wylosowanego sędziego, którego odsunięto od sprawy sprofanowania (oplucia) pomnika Żołnierzy Wyklętych, gdyż miał "przyczynić się do nieprawidłowego ukształtowania KRS po 2018 roku". Konfederaci uznali to "tłumaczenie" za bełkot - sędzia nie naruszył przecież żadnego obowiązującego prawa, zauważając także iż wydano je na wniosek prokuratora, którego nazwiska nie ujawniono stronie procesowej.
Sprawa jest o tyle skandaliczna, że wydając postanowienie dotyczące odsunięcia sędziego nadano postanowieniu klauzulę prawomocności przez co stronę pokrzywdzoną pozbawiono prawa do odwołania się. Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych przez komunistów, można jak widać dalej bezkarnie postponować, broniąc de facto zarazem - pod pozorem "praworządności" - osoby dopuszczające się profanacji.
Sprawa ta ma jednak, jak zauważyła sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, jeszcze jeden wymiar.
"Sędziowie, którzy przysięgają wierność TSUE, ETPC i prawu UE, zapominając o ślubowaniu wierności prawu RP, nie zwyciężą! Wprowadzili zbyt wiele chaosu. Uchylają wyroki tylko dlatego, że sędzia został powołany przez demokratyczną KRS RP. Skutek? Przedawnienia poważnych przestępstw lub bezprawne pozbawianie wolności obywateli – wszystko, by postawić na swoim. Inni sędziowie to nie ich "koledzy". Chcą wywołać taki zamęt, by obywatele sami się domagali wyrzucenia sędziów powołanych po 2018 roku. Nic z tego! Oto dowód", napisała na swoim profilu społecznościowym sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, dołączając skan pisma Konfederatów.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X