Ścieki do Czajki płyną naprawionym kolektorem. Wody Polskie: uratowaliśmy Wisłę
- Sukcesem zakończyliśmy procedurę przekierowania ścieków prowadzonych awaryjnym bypassem do kolektora ściekowego, naprawionego przez MPWiK w Warszawie. Ścieki płyną już naprawionym kolektorem do oczyszczalni „Czajka”. Zakończyło to ponad 2-miesięczne działania chroniące wody Wisły i Bałtyku – podało na stronie internetowej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Polskie Wody podało, że w operacji przekierowania ścieków wzięło udział 50 osób. Z komory rozprężnej usunięto 40 metrów stalowej rury o wadze 16000 kg, 4 kołnierze DN 1000 o wadze 2800 kg i 6 kolan o wadze 2400 kg. Łączna waga elementów instalacji awaryjnego bypassa znajdującego się w zrzutni wynosiła ponad 21 ton.
- Części były rozspawane, rozkręcone i wyciągane w elementach z komory rozprężnej. Prace prowadzono etapami, z uwagi na konieczność wywietrzenia instalacji z metanu i siarkowodoru – gazów, które powstają przy tłoczeniu ścieków. Pomocne przy tym były wentylatory, o silnej mocy, udostępnione przez warszawski MPWiK. W przyszłym tygodniu będą usuwane urządzenia mechaniczne przez operatorów pomp, nastąpi stopniowy demontaż rurociągu. Odcinek rurociągu prowadzony przez Wisłę ma długość 2200 metrów. Tworzą go dwie nitki DN 1000 o długości 1100 m każda, które na etapie demontażu zostaną pocięte na części o długości 6-7 metrów. Rury zostaną umyte i pozbawione złowonności, co umożliwi ich przetransportowanie na plac składowania. Demontaż rur na moście pontonowym będzie prowadzony w sposób umożliwiający rozbiórkę mostu pontonowego przez Wojska Inżynieryjne. Ostatnim etapem demontażu instalacji będzie rozbiórka dwóch kilometrów rurociągu naziemnego, czerpni, oświetlenia obiektu i urządzeń towarzyszących - podano na stronie PGW Wody Polskie.
Łącznie w całej akcji budowy i utrzymania awaryjnego rurociągu zaangażowanych było ponad 500 osób, w tym 200 żołnierzy. Funkcjonowanie - jak wskazano na stronie PGW Wody Polskie - unikalnej na skalę światową instalacji pozwoliło w ciągu 69 dni przepompować 14 mln m3 nieoczyszczonych ścieków, co uchroniło Wisłę i Bałtyk przed zanieczyszczeniem.
Czytaj także:
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty