Sąd rejestrowy podjął decyzję o odmowie wpisania zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie TVP. W wydanej decyzji wskazano, że uchwała o powołaniu członków rady nadzorczej spółki oraz zarządu została podjęta przez organ nieuprawniony.
22 grudnia 2023 roku do Krajowego Rejestru Sądowego trafił wniosek neo-władz TVP, które zostały powołane w sposób bezprawny w wyniku decyzji podjętych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Nawet środowiska sprzyjające obecnej władzy wskazywały, że działania ekipy Donalda Tuska są niezgodne z przepisami prawa.
9 stycznia sędzia Tomasz Kosub z Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego wydał postanowienie o oddaleniu wniosku złożonego przez uzurpatorów powołanych przez pułkownika Sienkiewicza.
Wskazano w nim, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, w którym wskazano, że pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kompetencji dotyczących powoływania władz TVP i innych mediów publicznych jest niezgodne z konstytucją, nie daje podstaw do tego, by Rada Ministrów mogła mieć prawo do obsadzania władz mediów. Dodatkowo, podkreślono, że "w kontekście powyższego nie można w żaden sposób wnioskować, iż przywoływany wyrok mógłby stanowić podstawę do zakwestionowania samej Rady Mediów Narodowych jako organu powołującego organy wnioskodawc".
W dokumencie czytamy też, że "uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV, a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH".
Sąd rejestrowy zajął się kwestią zmian w radzie nadzorczej i zarządzie TVP. Nie wszystkim się to dzisiaj spodoba. KRRiT kluczowa pic.twitter.com/YUfFzheJsM
— Bartek Godusławski (@BGoduslawski) January 10, 2024