Prawomocna decyzja sądu ws. Nisztora i Giertycha. Prokuratura chciała uchylenia tajemnicy dziennikarskiej
Dziennikarz Republiki Piotr Nisztor poinformował o prawomocnej decyzji sądu, który odmówił zwolnienia go z obowiązku zachowania tajemnicy dziennikarskiej. Sprawa dotyczy nagrań rozmów Romana Giertycha, które zostały ujawnione przez Republikę. Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia prokuratora i utrzymał w mocy wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego.
Klęska Giertycha
Piotr Nisztor przekazał w mediach społecznościowych, że otrzymał prawomocne rozstrzygnięcie dotyczące wniosku prokuratury o zwolnienie go z tajemnicy dziennikarskiej:
– Właśnie otrzymałem prawomocną decyzję sądu o odmowie uchylenia mi tajemnicy dziennikarskiej ws. taśm Romana Giertycha ujawnionych przez Republikę. Krótko, jasno, konkretnie sąd zmiażdżył wniosek prokuratury podtrzymując decyzję I instancji – napisał dziennikarz Republiki.
Z opublikowanego przez Nisztora postanowienia wynika, że 25 czerwca 2026 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, X Wydział Karny-Odwoławczy, rozpoznał zażalenie prokuratora na postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia z 22 maja. Sąd Okręgowy postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie. Oznacza to, że nie został uwzględniony wniosek prokuratury o zwolnienie Piotra Nisztora z obowiązku zachowania tajemnicy dziennikarskiej.
Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym nagrań rozmów Romana Giertycha, w tym rozmowy z Donaldem Tuskiem, ujawnionych przez Republikę w czerwcu 2025 roku. Prokuratura występowała wcześniej o zwolnienie dziennikarza z tajemnicy zawodowej.
Jak wynika z uzasadnienia orzeczenia opublikowanego przez Nisztora, sąd pierwszej instancji 22 maja nie uwzględnił wniosku prokuratora. Śledczy zaskarżył tę decyzję w całości.
Prokuratura argumentowała m.in., że przesłuchanie dziennikarza ma być konieczne do ustalenia okoliczności uzyskania przez Republikę nagrań opublikowanych 14 i 18 czerwca 2025 roku. W zażaleniu wskazywano również na wiadomości związane z uzyskaniem nagrań przy użyciu oprogramowania Pegasus oraz rozmowy Romana Giertycha z Donaldem Tuskiem i Jarosławem Kurskim.
Sąd Okręgowy nie podzielił jednak argumentacji prokuratury:
– Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie – stwierdzono w uzasadnieniu postanowienia.
Sąd o ochronie źródeł dziennikarskich
W uzasadnieniu zwrócono uwagę na szczególną ochronę informacji pozwalających na ustalenie źródła materiału dziennikarskiego. Sąd wskazał, że zwolnienie dziennikarza z tajemnicy nie może obejmować danych pozwalających zidentyfikować osoby przekazujące informacje, jeżeli zastrzegły one ich nieujawnianie.
Sąd odniósł się także do argumentacji prokuratora dotyczącej tego, czy wykorzystane przez Republikę informacje były objęte tajemnicą dziennikarską. Wskazał przy tym, że tajemnica obejmuje m.in. dane umożliwiające identyfikację autora materiału lub informatora.
W końcowej części uzasadnienia sąd stwierdził, że zarzuty dotyczące rzekomego nieprzeprowadzenia wszystkich możliwych dowodów są w tych okolicznościach zbędne.
– Reasumując, zaskarżona decyzja jest uzasadniona w realiach niniejszej sprawy, stąd należało orzec w sentencji postanowienia – czytamy w dokumencie.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
PiS chce deportować część Ukraińców. Śliwka: nasza propozycja jest propolska
Rekord na kanale La Manche. 230 migrantów stłoczonych na jednym pontonie
Miliony dla ludzi KO, pytań przybywa. Błaszczak składa wniosek do CBA i żąda dokumentów