SG: Irańczycy i Marokańczycy chcą koniecznie dostać się do Niemiec
„51 cudzoziemców, wśród których byli obywatele Iranu i Maroko, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski. Za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano kolejne dwie osoby” – podała rano Straż Graniczna. .
Straż Graniczna poinformowała na platformie X (wcześniej Twitter), że wśród 51 cudzoziemców próbujących przedostać się do Polski, 15 osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.
„W okolicach Michałowo pogranicznicy zatrzymali za pomocnictwo dwóch obywateli Gruzji, którzy, jak zeznali, jechali po odbiór migrantów i mieli ich zawieźć pod granicę z Niemcami” - wyjaśniają funkcjonariusze SG
Z danych SG wynika, że we wrześniu prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią było ponad 900. Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Barierę uzupełnia system kamer i czujników.
Dodatkowe zabezpieczenia granicy mają powstać w województwie lubelskim. Na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych. SG chce także wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim.