Przejdź do treści
15:24 Polska: Tłumy w Tatrach, zatory na drodze do Morskiego Oka. Policja apeluje o ostrożność
14:42 Warszawa: uroczystością pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego uczczono w sobotę 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
14:38 Nuncjusz apostolski abp Filipazzi złożył Polakom życzenia z okazji Wielkanocy: niech ta nadzieja przynosi światło, siłę i radość dla naszego życia we wszystkich okolicznościach
13:55 Watykan: Wiceprezydent USA J.D. Vance spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej
13:44 Przewodniczący KEP: niech zwycięstwo Chrystusa umacnia nas w codziennym pielgrzymowaniu ku niebu
13:06 IMGW: w sobotę na północnym wschodzie możliwe są słabe burze
12:49 Lublin: około 600 paczek z żywnością otrzymali w sobotę potrzebujący podczas wielkanocnego śniadania w lubelskiej Caritas
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Rzeszów: 25 lat więzienia za zabójstwo b. żony, pielęgniarki z Jasła

Źródło: PAP/Darek Delmanowicz

Na 25 lat pozbawienia wolności skazał we wtorek Sąd Apelacyjny w Rzeszowie 59-letniego Janusza G. za zabójstwo byłej żony Haliny, 52-letnej pielęgniarki z Jasła (Podkarpackie). Wyrok jest prawomocny.

Jest to kara w takim samym wymiarze, na jaką skazał Janusza G. sąd I instancji. Od tego wyroku odwołała się obrona.

W czasie procesu odwoławczego sam oskarżony wniósł o uniewinnienie, podobnie jak jego obrońca, który wskazywał w mowie końcowej, że nie została udowodniona śmierć Haliny G., a w jej domu nie znaleziono śladów, które świadczyłyby o tym, że Janusz G. w nim był.

Prokuratura, która w I instancji chciała dla G. dożywocia, w apelacji wniosła o utrzymanie wyroku w całości. Podobnie pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego.

W ustnym uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego sędzia Zygmunt Dudziński powiedział we wtorek, że skład sędziowski odwoławczy jest absolutnie przekonany o winie Janusza G.

Sąd Apelacyjny zmienił jedynie nieco opis czynu. Uznał bowiem, że nie ma dowodów na to, by Janusz G. jeszcze w samochodzie uderzał kobietę. Sąd I instancji przyjął bowiem, że G. zadał jej co najmniej dwa uderzenia w domu, a po wyniesieniu kobiety do auta, zadał jej jeszcze jedno uderzenie. Sąd wówczas uznał, że miały o tym świadczyć plamy krwi w samochodzie. Tymczasem sąd odwoławczy uznał, w oparciu o jedną z opinii biegłych, że krew mogła zostać tam naniesiona z pokrwawionego ciała.

Na ogłoszeniu wyroku nie było oskarżonego.

Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego.

Według ustaleń śledztwa Janusz G. zadał byłej żonie co najmniej jeden cios ostrym narzędziem, najprawdopodobniej nożem, czym spowodował śmierć kobiety. "Następnie wywiózł jej ciało w nieustalonym kierunku i ukrył" – mówiła w momencie skierowania aktu oskarżenia rzeczniczka krośnieńskiej prokuratury okręgowej prok. Beata Piotrowicz.

Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań ciała kobiety ani narzędzia zbrodni nie udało się odnaleźć. Janusz G. nigdy nie przyznał się do zarzucanego mu zabójstwa. Jednak, jak zaznaczyła wówczas prok. Piotrowicz, ustalone w toku postępowania okoliczności wskazują jednoznacznie, że kobieta nie żyje, a zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na przypisanie sprawstwa zabójstwa obecnie 59-letniemu Januszowi G.

W toku śledztwa ustalono też, że mężczyzna nie zastosował się do sądowego zakazu zbliżania się do swojej byłej żony i w dniu 5 sierpnia 2014 roku zaatakował kobietę w jej domu.

Proces Janusza G. przed Sądem Okręgowym w Krośnie ruszył w marcu 2018 r. (po kilku miesiącach z powodu śmierci ławniczki musiał rozpocząć się od nowa), a zakończył się wiosną br.

Zaginięcie pielęgniarki z Jasła zgłosił dorosły syn, który po powrocie do domu późnym wieczorem odkrył, że kobiety nie ma w domu, a w korytarzu są ślady krwi. W I instancji syn ofiary i oskarżonego Miłosz G. powiedział przed sądem, że matka bała się ojca.

Janusz G. był już wcześniej skazany za zranienie byłej żony nożem. Sąd zakazał mu też zbliżania się do kobiety. Halina G. pracowała na oddziale ratunkowym jasielskiego szpitala.

PAP

Wiadomości

Putin ogłosił "świąteczny" rozejm w wojnie. Dotrzyma słowa?

Strach w Trzeciej Drodze. PSL przewiduje porażkę Trzaskowskiego

Przewodniczący KEP: zmartwychwstały Chrystus ukazuje nam drogę pokoju, przebaczenia i wzajemnego szacunku

Trzaskowski jest już wycofany

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Nie zgadniesz, co można zrobić z fiołków – ten cukier to prawdziwa perełka!

Tusk obniżył poziom cyberochrony w Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega przed Rosją i Białorusią i pisze o "rządowym sabotażu"

Dziwny Tusk mądry Nitras Stanowski walczy z klimatem. Mazurek o Rafale Odlot Szczerby

Ta dłoń wiele mówi. Trump pokazuje, z jak wielkim zagrożeniem walczy jego administracja

"Wyborcza" hejtuje apel katechetów. Dotyczy święconki i prawa do lekcji religii w szkole

Polityczna burza w Senacie. Michał Kamiński oskarża Kidawę-Błońską

Rafał Brzoska odchodzi od Tuska. Mówi o patologiach systemu

Najnowsze

Putin ogłosił "świąteczny" rozejm w wojnie. Dotrzyma słowa?

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Strach w Trzeciej Drodze. PSL przewiduje porażkę Trzaskowskiego

Przewodniczący KEP: zmartwychwstały Chrystus ukazuje nam drogę pokoju, przebaczenia i wzajemnego szacunku

Trzaskowski jest już wycofany