Przejdź do treści

Rzepliński nie zgodził się na spotkanie sędziów wybranych przez PiS z Komisją Wenecką

Źródło: Telewizja Republika

Pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprzysiężonych w grudniu ubiegłego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę zwróciło się z prośbą do profesora Andrzeja Rzeplińskiego o możliwość uczestniczenia w spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Prezes TK nie wyraził jednak zgody – informują sędziowie TK w liście do którego dotarł reporter TV Republika.

Reporter TV Republika Jan Korab dotarł do pisma, które sędziowie skierowali do prezydenta, marszałka Senatu, szefa MSZ i ministra sprawiedliwości. Wskazują w nim, że w związku z decyzją prezesa TK, Komisja Wenecka uzyskała jednostronny przekaz informacji, co może wpłynąć na ostateczną opinię.

Usunięto obraz.

Do sprawy odniosła się w rozmowie z TVP Info Anna Wołoszczak z biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego. Wołoszczak tłumaczyła, że w związku ze słowami ministra spraw zagranicznych, który wskazał, że Komisja Wenecka ma spotkać się z przedstawicielami Trybunału oraz specjalistami w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale, prezes Rzepliński zdecydował o takim, a nie innym kształcie listy przedstawicieli TK.

– Specjalistami w sprawie nowelizacji ustawy o TK są sędziowie sprawozdawcy, którzy uczestniczyli w pracach dotyczących nowelizacji ustawy o Trybunale. Czyli prof. Leon Kieres, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Piotr Tuleja oraz prof. Marek Zubik – podkreśliła.

Ostatecznie we wtorkowego spotkania z Komisją Wenecką prezentuje się następująco: prezes Rzepliński, wiceprezes Biernat oraz czwórka sędziów sprawozdawców uczestniczących w sprawach dotyczących nowelizacji Trybunału.

 

telewizjarepublika.pl, TVP Info

Wiadomości

Marynarka wojenna wyśle dodatkowe patrolowce. Rosyjskie okręty

Generał US Air Force o następnej wojnie. Wie jak ją wygrać

Koniec ery: Microsoft zamyka platformę po 21 latach

Reakcje polityków europejskich na sytuację w Białym Domu

Departament Stanu: Zełenski może jeszcze odwrócić sytuację

Orban o kłótni Trumpa z Zełenskim: "silni ludzie..."

Wywiad Zełeńskiego w Fox News po spięciu w Białym Domu

Moskwa komentuje kłótnię w Gabinecie Owalnym

Ukraińskie siły uderzyły na pozycje FSB w Rosji

Sakiewicz: Ukraina boryka się z trudnościami po utracie wsparcia rządu Morawieckiego

Biały Dom publikuje słowa poparcia dla Trumpa od członków administracji i Kongresu

Ostatni pracownicy pożegnali się dziś z Rafako. Uratowanie spółki obiecywał Tusk

Jaki: Zełeński niesprowokowany przez nikogo, zaczął atakować gospodarzy w Białym Domu.

Departament Stanu USA wycofuje wsparcie dla ukraińskiej energetyki

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Czy nowelizacja L4 uderzy w pracowników?

Najnowsze

Marynarka wojenna wyśle dodatkowe patrolowce. Rosyjskie okręty

Departament Stanu: Zełenski może jeszcze odwrócić sytuację

Orban o kłótni Trumpa z Zełenskim: "silni ludzie..."

Wywiad Zełeńskiego w Fox News po spięciu w Białym Domu

Moskwa komentuje kłótnię w Gabinecie Owalnym

Generał US Air Force o następnej wojnie. Wie jak ją wygrać

Koniec ery: Microsoft zamyka platformę po 21 latach

Reakcje polityków europejskich na sytuację w Białym Domu