Rzecznik KGP relacjonował, że minionej doby w ok. 40 przypadkach do funkcjonariuszy zwrócono się o pomoc w zrobieniu zakupów, wyniesieniu śmieci lub w innych tego typu czynnościach.
Policjanci skontrolowali też prawie 70 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. "Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż bardzo rzadko, wręcz sporadycznie, ujawniane są uchybienia" – zaznaczył rzecznik.
"Codziennie angażujemy do działań prewencyjnych, mając na celu egzekwowanie obecnie obowiązujących ograniczeń, aby nie obciążać systemu opieki zdrowotnej, aż ok. 25 tys. funkcjonariuszy – policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy straży miejskich oraz żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej. Tym służbom dziękujemy za wsparcie" – podkreślił insp. Ciarka.
Zapewnił, że celem policjantów jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. "Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń" – dodał.
"Wiele razy Polacy udowodniali, że potrafią być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, czy może zarażać inne osoby" – podkreślił rzecznik KGP.
Insp. Ciarka wyjaśnił, że policjanci nie chcą mieć powodów do karania, ale – jak wskazał – "nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami".
Policjanci apelują o rozsądek i odpowiedzialność. "Zostańmy w domu dla naszego wspólnego dobra" – dodał rzecznik KGP.
W imieniu kierownictwa polskiej policji i policjantów rzecznik złożył Polakom wielkanocne życzenia zdrowia, spokoju i cierpliwości, które "w obecnej chwili zyskały jeszcze bardziej na wartości". "Wspierajmy się, bądźmy dla siebie wzajemnie wyrozumiali, jesteśmy z wszystkimi Polakami" – dodał insp. Ciarka.