Rząd wspomoże rozwój stoczni. "To szansa na odrodzenie przemysłu"
Nowy projekt ustawy przedstawionej przez ministra finansów Pawła Szałamachę zakłada wsparcie przemysłu stoczniowego w Polsce m.in poprzez zwiększenie stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 proc. i możliwość wyboru pomiędzy podatkiem CIT, a podatkiem od wartości sprzedanej produkcji o wartości 1 proc.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, "celem projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej jest wsparcie przemysłu stoczniowego w Polsce". Projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej poruszać będzie kwestie podatków, specjalnych sfer ekonomicznych i dostępu do środków z UE.
Minister finansów Paweł Szałąmacha podkreślił, że nie są to pierwsze działania rządu PiS na rzecz polepszenia sytuacji przemysłu stoczniowego. – W latach 2005-2007 w ministerstwie skarbu państwa, w którym byłem wiceministrem, polskie stocznie pracowały i produkowały statki. Niestety, potem rząd PO-PSL je zlikwidował – powiedział minister. Jego zdaniem projekt daje szanse "na odrodzenie naszego przemysłu stoczniowego".
Resort poinformował także, że zostanie rozszerzony katalog jednostek pływających, co oznaczać będzie "poprawę płynności finansowej przy budowie nowych jednostek". Jak podkreślono, również stocznie remontowe skorzystają z proponowanych ulg.
Projekt ustawy przewiduje możliwość wyboru podatku – między CIT a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji. Aby wybrać formę podatku, należy złożyć oświadczenie. Zmiana formy podatku nie będzie jednak możliwa przed wpływem trzech lat.