Przejdź do treści
Republika W poniedziałek (18.08) o godz. 7:10 gościem Poranka Radio Republika będzie dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Prezydenta RP Karola Nawrockiego
22:33 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: to historyczna decyzja, że Stany Zjednoczone są gotowe uczestniczyć w gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy
21:42 CNN: prezydent USA Donald Trump w Białym Domu najpierw spotka się z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim, liderom będą towarzyszyć delegacje obu krajów. Później prezydenci mają spotkać się z europejskimi przywódcami
21:11 Międzyzdroje: w Alei Gwiazd odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik znakomitej lekkoatletki, siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej Ireny Szewińskiej
20:51 Tenis: Iga Świątek wygrała z Jeleną Rybakiną z Kazachstanu 7:5, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 w Cincinnati
20:00 Komenda Główna Policji: piątek przyniósł 21, a sobota kolejnych pięć ofiar śmiertelnych wypadków na drogach
19:50 Prezydent Francji Emmanuel Macron: Rosja nie chce pokoju, a Europa nie może wobec niej okazać słabości, bo otworzy to pole dla przyszłych konfliktów
Republika W poniedziałkowych rozmowach (18.08) w Radiu Republika o godz. 6:19 - Marek Formela i o godz. 6:36 - Filip Memches, z tygodnika "Do Rzeczy"
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rusza ważna akcja ws. ochrony dzieci przed ... smartfonami!

Źródło: fot. Shutterstoc

Nadużywanie urządzeń ekranowych może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci - alarmuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach kampanii "Domowe zasady ekranowe" proponuje stworzenie domowych reguł korzystania ze smartfonów czy komputerów.

Kampania ruszyła we wtorek. Jej celem - jak pisze fundacja na swojej stronie - jest uświadomienie rodzicom problemu nadużywania urządzeń ekranowych przez nich samych oraz dzieci i młodzież. Kampania zwraca uwagę na negatywny wpływ nadmiaru ekranów na relacje rodzinne i zdrowie: rozwój mózgu u najmłodszych, wzrok czy jakość snu.

 

Fundacja zachęca do stworzenia przez domowników wspólnych zasad korzystania z urządzeń ekranowych. W pierwszej kolejności powinno to być ustalenie limitów czasu spędzanego przed ekranem. Dzieciom do 2. roku życia, zdaniem fundacji, w ogóle nie powinno się udostępniać urządzeń ekranowych, gdyż nie wspierają one rozwoju najważniejszych umiejętności. "U dzieci w tym wieku kształtują się przede wszystkim mowa, sprawność motoryczna oraz relacje społeczne. Ich rozwijanie wiąże się z kontaktem z opiekunem, a także z odpowiednią ilością ruchu oraz snu. Ekspozycja na silne bodźce wzrokowe i słuchowe może powodować u dzieci pobudzenie i utrudniać koncentrację uwagi" - zauważa FDDS.

 

Dzieci między 2. a 5. rokiem życia nie powinny spędzać przed ekranem dłużej niż godzinę dziennie i to pod czujnym okiem rodzica. Między 6. do 12. rokiem życia czas korzystania z urządzeń ekranowych może wynosić do dwóch godzin dziennie. U nastolatków - jak wskazuje fundacja - czas przed ekranem, który nie wpływa na inne aktywności, to około dwóch godzin dziennie, przy czym rodzic powinien w dalszym ciągu interesować się tym, jak nastolatek spędza czas online.

 

FDDS zwraca też uwagę na potrzebę zarezerwowania odpowiedniego czasu na sen i aktywność fizyczną dzieci. Ponadto zauważa, że i młodsze i starsze dzieci potrzebują wsparcia rodziców w planowaniu i organizacji aktywności bez ekranów.

 

W ramach kampanii na stronie internetowej rodzice.fdds.pl zamieszczono wskazówki dotyczące m.in.: rozpoznawania syndromów uzależnienia od sieci, wpływu nadużywania ekranów na rozwój mózgu dziecka, sposobów zapobiegania uzależnianiu i budowania relacji z dzieckiem. Na platformach Anchor, SoundCloud, Spotify oraz YouTube dostępne są wywiady z ekspertami.

 

Według badania fundacji, co czwarty nastolatek deklaruje, że jego rodzice nie rozmawiają z nim o bezpieczeństwie online, a 23 proc. przyznaje, że ich rodzice nie interesują się i nie pytają, co robią w sieci.

Centrum Prasowe PAP

Wiadomości

Dr Kuź w "Klubie Republiki" krytykuje podejście rządu Tuska do wojska. "Mundurowi to niekoniecznie jest jego baza wyborcza"

Gmyz: Szczegóły specyfikacji warunków zamówienia często służą ustawianiu przetargów!

Prezydent Zełenski: Gwarancje bezpieczeństwa USA dla Ukrainy to "historyczna decyzja"

Rubio konkretny. Mówi co się stanie z Rosją, jeśli nie będzie dążyła do pokoju

Zbigniew Bogucki: Nie ma zrozumienia po stronie Donalda Tuska co jest priorytetem dla Polski

Kłopot Tuska. Stanowski miażdży lewicę. Giertych atakuje Kaczyńskiego. Odlot Wałęsy

WTA: Iga Świątek z awansem do finału w Cincinnati! Polka pokonała Rybakinę

Jeżeli ustawa prezydencka o CPK weszłaby w życie to samorządy nie będą już dopłacały liniom lotniczym

Leon XIV: Jezus zachęca do wierności prawdzie w miłości

Putin zadzwonił do Łukaszenki. Dyktatorzy omawiali rozmowy na Alasce

Rosja gotowa wycofać się z części zajętych terenów Ukrainy? Tak, ale mało oferuje, a ogromnie dużo żąda w zamian

Kluczowe rozmowy Trump-Zełenski w sprawie pokoju na Ukrainie już jutro. Poznaliśmy szczegóły spotkania

Rozbudowa portu w Gdyni będzie kosztowała 1,3 mld zł

Specjalny wysłannik prezydenta Trumpa: Rosja wyraziła zgodę na przełomowe gwarancje bezpieczeństwa

Gościem programu "Dzisiaj" o godzinie 20 będzie Zbigniew Bogucki

Najnowsze

Dr Kuź w "Klubie Republiki" krytykuje podejście rządu Tuska do wojska. "Mundurowi to niekoniecznie jest jego baza wyborcza"

Zbigniew Bogucki: Nie ma zrozumienia po stronie Donalda Tuska co jest priorytetem dla Polski

Kłopot Tuska. Stanowski miażdży lewicę. Giertych atakuje Kaczyńskiego. Odlot Wałęsy

WTA: Iga Świątek z awansem do finału w Cincinnati! Polka pokonała Rybakinę

Jeżeli ustawa prezydencka o CPK weszłaby w życie to samorządy nie będą już dopłacały liniom lotniczym

Gmyz: Szczegóły specyfikacji warunków zamówienia często służą ustawianiu przetargów!

Prezydent Zełenski: Gwarancje bezpieczeństwa USA dla Ukrainy to "historyczna decyzja"

Rubio konkretny. Mówi co się stanie z Rosją, jeśli nie będzie dążyła do pokoju