Miliony dla ludzi KO, pytań przybywa. Błaszczak składa wniosek do CBA i żąda dokumentów
"Składamy wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, żeby CBA zajęło się sprawą. Podobno CBA bada sprawę od wiosny i nic się oprócz tego badania nie dzieje" - poinformował dziś podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, wiceprezes PiS.
Sprawa milionów złotych pomocy powodziowej, które trafiły do podmiotów powiązanych z otoczeniem działaczki Koalicji Obywatelskiej, nabiera tempa. Po publikacji Wirtualnej Polski oraz informacjach o kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, do akcji wkroczyło Prawo i Sprawiedliwość. Politycy ugrupowania domagają się szczegółowych wyjaśnień dotyczących procesu przyznawania wsparcia.
PiS chce odpowiedzi od CBA
Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował o złożeniu wniosku do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Jak wyjaśnił, politycy opozycji chcą poznać szczegóły prowadzonej od miesięcy kontroli, a także ustalić, kto odpowiadał za podejmowanie decyzji dotyczących przyznawania środków.
– Podobno CBA bada sprawy od wiosny i nic się oprócz tego badania nie dzieje – powiedział Błaszczak.
Jak dodał, PiS oczekuje informacji m.in. o tym, czy zabezpieczono dokumentację dotyczącą programu pomocowego, kto weryfikował składane wnioski oraz na podstawie jakich dokumentów przyznano wsparcie podmiotom, które – według medialnych ustaleń – nie zostały dotknięte skutkami powodzi.
„Kolejna afera związana z Koalicją Obywatelską”
Błaszczak zwrócił uwagę, że konferencja została zorganizowana przed gmachem MSWiA nieprzypadkowo. Przypomniał, że minister Marcin Kierwiński pełni jednocześnie funkcję sekretarza generalnego Koalicji Obywatelskiej.
– To kolejna afera związana z Koalicją Obywatelską – ocenił polityk PiS.
W jego opinii sprawa wymaga pełnego wyjaśnienia, szczególnie że dotyczy pieniędzy przeznaczonych dla przedsiębiorców, którzy mieli ucierpieć podczas ubiegłorocznej powodzi.
Kontrola poselska w ministerstwie
Po konferencji kontrolę poselską w resorcie rozpoczął poseł PiS Michał Moskal. Jak zapowiedział, chce ustalić, jakie działania podjął Marcin Kierwiński jako pełnomocnik rządu ds. odbudowy terenów dotkniętych powodzią oraz jak wyglądał system wsparcia dla poszkodowanych.
Moskal nie szczędził mocnych słów pod adresem rządzących.
– Pieniądze, które miały trafić do najbardziej poszkodowanych, do ludzi, którym często całe życie zawaliło się w jednej chwili, trafiły do osób z legitymacją Koalicji Obywatelskiej – stwierdził.
– Zamiast pomagać tym, którzy naprawdę tego potrzebują, tworzy się saloniki VIP dla działaczy Platformy Obywatelskiej. To jest tworzenie z państwa polskiego folwarku Platformy Obywatelskiej, w którym są równi i równiejsi – dodał.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X