Rozprawa w 10-osobym składzie. Na początku stycznia trybunał zbada konstytucyjność nowelizacji ustawy o TK
Zgodnie z zarządzenia prof. Rzeplińskiego opublikowanymi dzisiaj na stronie Trybunału Konstytucyjnego, sprawa nowelizacji ustawy o TK zostanie rozpatrzona w składzie 10 "starych" sędziów, pod przewodnictwem samego prezesa TK.
Zgodnie z przyjętym przez parlament i podpisanym przez prezydenta projektem PiS, orzekanie w pełnym składzie ma wymagać udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału. Projekt zakłada, że orzeczenia TK wydawane w pełnym składzie mają zapadać większością 2/3 głosów, co ma zwiększyć ich powagę i znaczenie. Zgodnie z projektem także Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK ma podejmować uchwały większością 2/3 głosów. Projekt dopuszcza orzekanie w mniejszym składzie, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
W składzie 7 sędziów ma być oceniana zgodność ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawowej. Z kolei w składzie 3 sędziów będą zapadały decyzje o nadawaniu biegu skargom konstytucyjnym oraz wnioskom o stwierdzenie konstytucyjności, z którymi wystąpił organ samorządu terytorialnego, związek zawodowy, organizacja pracodawców, kościół lub inny związek wyznaniowy. Skład trzyosobowy będzie podejmował też decyzje w sprawach wyłączenia sędziego. Wnioskodawcy proponują, by na wniosek uczestnika postępowania Trybunał rozpoznawał sprawy na rozprawie, co powinno wzmocnić realizację zasady jawności postępowania.
Projekt doprecyzowuje, że kandydatów na prezesa Trybunału może zgłosić co najmniej 3 członków Zgromadzenia, a każda osoba może zgłosić tylko jednego kandydata. Sędziowie TK mają składać ślubowanie wobec Marszałka Sejmu.
Czytaj więcej:
PO zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego podpisaną przez prezydenta nowelizację ustawy o TK
I Prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła do TK nowelizację PiS
Stępień: Trybunał został na tyle sparaliżowany, że obecnie nie ma trybunału