Rośnie liczba Polaków chcących Polexitu: w ciągu pół roku zwiększyła się o 10 procent! Nie ma też zgody na euro!

Firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie stosunku Polaków do Unii Europejskiej. Jak ujawnia portal DoRzeczy.pl, "z badań wynika, że 61,7 proc. ankietowanych opowiada się za pozostaniem w unijnych strukturach. Nieznacznie ponad 20,5 proc. ankietowanych chciałoby opuścić Unię, a z kolei 17, 5 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat".
W porównani z badaniem z września 2023 liczba zwolenników Polexitu wzrosła o ok. 10 pkt. proc. Najwięcej osób opowiadających się za opuszczenia Unii znajduje się w elektoratach Konfederacji (58,8 proc.) oraz PiS (39,7 proc.).
Warto też zauważyć, że w porównaniu z badaniami z lipca 2021 roku oraz lipca 2022 roku odpowiednio 79 proc. i 76 proc. respondentów opowiadało się za pozostaniem w UE.
O ile przewaga zwolenników pozostania w UE, choć maleje, jest jeszcze wyraźna, to niechęć do przyjęcia waluty euro jest w Polsce powszechna.
Polacy nadal w zdecydowanej większości opowiadają się za polskim złotym jako walutą narodową – 69,8 proc. nie chce zmieniać waluty. Jedynie 16,9 proc. ankietowanych chce, aby w Polsce płacono euro, a 13,3 proc. wskazało opcję "trudno powiedzieć".
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Klich przetrzymuje list Trumpa do Nawrockiego. "Zemsta Sikorskiego na prezydencie Nawrockim za prowadzenie suwerennej polityki"
Tusk w Wytycznie: wszyscy musimy stać za polskim wojskiem. Gdzie komentarz do doniesień o rakiecie w Wyrykach?
Najnowsze

Od komuny nic się nie zmieniło! ,,Nawet drona z tektury nie potraficie złapać''

Eliminacje MŚ: Mecz Serbii z Albanią przeniesiony ze względów bezpieczeństwa

Prezydent Karol Nawrocki oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji

Sabalenka wypada z China Open w Pekinie. Szansa dla Świątek na zmniejszenie straty w rankingu WTA

Klich przetrzymuje list Trumpa do Nawrockiego. "Zemsta Sikorskiego na prezydencie Nawrockim za prowadzenie suwerennej polityki"

Szynkowski vel Sęk: Prezydent nie ogląda się na działania rządu Tuska, nie robią na nim wrażenia
