Przejdź do treści
9:20 Jak poinformował IPN, na dziedzińcu byłego więzienia na ul. Rakowieckiej w Warszawie ekshumowano szczątki co najmniej 10 osób z okresu Powstania Warszawskiego
8:42 Ukraina: Co najmniej jedna osoba zginęła, a 14 zostało rannych, w tym trzech strażaków, wskutek zmasowanego ataku rosyjskich dronów na Odessę na południu kraju
Wydarzenie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Kluby Gazety Polskiej w Gdyni i Wejherowie zapraszają na spotkanie z Posłami Dariuszem Mateckim i Mariuszem Goskiem które odbędzie się 27.06 o g. 17:30 w Gdyni, w budynku Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. 10 lutego 33
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na marsz przeciwko masowej migracji, 22 czerwca, godz. 16.00, Bulwary Słupskie MDK
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Reparacji od Niemiec za zniszczenia i zbrodnie wojenne „ni ma i nie będzie”?!

Źródło: domena publiczna

Choć z powodów najprawdopodobniej czysto taktycznych przed wyborami zapewniali, że szansę na zadośćuczynienie za zbrodnie wojenne ze strony Niemiec daje tylko ich wygrana, to teraz, gdy już rządzą Polską od dwóch miesięcy, wrócili do narracji swojego wodza, który, pytany w zeszłym roku o reparacje - w przypływie szczerości odpowiedział - "z jakiej paki?".

Trzeba czasami dużo mówić, by nic nie powiedzieć. Tusk, który za swoich poprzednich rządów zasłynął z frazy: "to poważna sprawa - zajmę się nią" i który już w tej kadencji, odmawiając posłom ustnej odpowiedzi na zadawane przez nich po expose pytania, zobowiązał się do udzielenia stosownych wyjaśnień na piśmie - za każdym razem odsyłał zainteresowanych ad Kalendas Graecas. W przypadku reparacji od Niemiec uczynił Tusk podobnie. "To jest zawsze dobry temat do poważnej rozmowy, ale - inaczej niż moi poprzednicy, będę szukał wspólnie z kanclerzem Scholzem takich form współpracy, które nie uczynią jakiegoś fatum, które będą ciążyć nad naszymi relacjami (...) Wyrównanie rachunków byłoby na pewno dobrą dziejową sprawiedliwością, ale nie chcę z tego uczynić frontu wzajemnej niechęci, tylko chcę uczynić z tego pomysł na dalszą współpracę, korzystną dla obu narodów" - powiedział w Berlinie przywódca koalicji 13 grudnia. Stojący tuż obok Tuska Scholz nawet nie próbował ukryć aprobującego uśmiechu.

Wypowiedź Tuska w stolicy Niemiec twórczo rozwinął w Warszawie członek jego ekipy - Sikorski. "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili w Polsce podczas II wojny światowej", stwierdził mieszkaniec Chobielina. Kuriozalna w swej tezie wypowiedź, w której szef POLSKIEGO resortu spraw zagranicznych z jednej strony zwalnia de facto Niemcy z jakiejkolwiek finansowej odpowiedzialności za dokonane przez nich zbrodnie i zniszczenia, a z drugiej - pozostawia im pełną dowolność wyboru sposobu ewentualnego "zadośćuczynienia", utrudnia znacznie jakiekolwiek działania w przyszłości bardziej asertywnego wobec naszych "zachodnich przyjaciół" rządu RP. Dodajmy do tego jeszcze uwłaczające polskiemu politykowi słowa dotyczące kwoty reparacji przedstawione skrupulatnie w kilkutomowym raporcie, sporządzonym - podkreślmy to - przez ekspertów. Sikorski kwotę 6 bln złotych określił jako "wymyśloną przez pana Mularczyka". Z tych słów bije nie tylko pogarda do byłego wiceministra spraw zagranicznych, który poświęcił lata na organizacyjne przygotowanie raportu, a następnie jego międzynarodową promocję, ale przede wszystkim do ofiar ludobójczej polityki Niemiec i ich potomków.

Do skandalicznych wypowiedzi członków koalicji 13 grudnia dołączyć trzeba także kuriozalną opinię Kosiniak-Kamysza, który uznał (pisaliśmy już o tym), iż najlepszą formą zadośćuczynienia Polsce i Polakom za zbrodnie wojenne byłoby wsparcie przez Niemcy... Ukrainy.

Serwilistyczne wobec Niemiec wypowiedzi spotkały się ze zdecydowaną odpowiedzią patriotycznej opozycji. Wspomniany wyżej wiceminister Mularczyk przypomniał, że w 2022 roku "cały Sejm, w tym Platforma zagłosował za uchwałą, w której wezwał Niemcy do odpowiedzialności ekonomicznej, politycznej i prawnej za skutki II WŚ", a europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński, krótko i dosadnie podsumował Tuska: "Nawet Bierut formalnie nie zrzekł się reparacji! Wypowiedź Tuska to hańba!". Jeszcze ostrzej zareagowali zwykli internauci.

 

W odpowiedzi na ten głupi wpis przypominam, że w 2022 r., cały Sejm, w tym Platforma zagłosował za uchwałą, w której wezwał Niemcy do odpowiedzialności ekonomicznej, politycznej i prawnej za skutki IIWŚ. Tak więc piłka jest w grze. https://t.co/gqPtIbl7aN pic.twitter.com/IHHpQlFs3X

— Arkadiusz Mularczyk (@arekmularczyk) February 15, 2024

Nawet Bierut formalnie nie zrzekł się reparacji! Wypowiedź Tuska to hańba!#ReparacjedlaPolski 🇵🇱 pic.twitter.com/kj7FQNWYXc

— Dominik Tarczyński MEP (@D_Tarczynski) February 13, 2024

.@sikorskiradek: "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili podczas wojny".

— Marcin Palade (@MarcinPalade) February 15, 2024
Twitter, Portal TV Republika, wch

Wiadomości

Cenckiewicz o wyroku NSA: to wielka klęska SKW i KPRM

Znów zmiany na rynku ropy w USA. Ceny spadają, przez ryzyko eskalacji na Bliskim Wschodzie

Danuta Martyniuk pokazała się z wnukiem. Pierwsze zdjęcie z małym Florianem

Ćwiczenia ZAPAD już we wrześniu. Kto tym razem celem Rosji i Białorusi?

Czy budżet Izraela zostanie zrujnowany przez wojnę?

Mbappe w szpitalu. Gwiazda Realu Madryt wykluczona z meczu przez zakażenie przewodu pokarmowego

Kinga Rusin po latach wygrywa w sądzie z byłymi wspólnikami: "Są mi winni ponad milion!

Setkom firm realizującym program "Czyste Powietrze" grozi upadłość

Byli mistrzowie KSW w UFC. Ruchała i Wikłacz podpisali kontrakty

Wyrzućmy ETS do kosza! Uwolnijmy potencjał Polskiej gospodarki!

Ocalały z katastrofy Air India targany poczuciem winy

Atak na irański reaktor: zdjęcia ujawniają poważne zniszczenia

Dlaczego sojusznicy Iranu trzymają się z daleka od konfliktu z Izraelem?

Szokujące odkrycie! Zbadali popiół z trzech erupcji. Jak wpływa na klimat?

Ujawnili nieznane dotąd nagrania z zamachu na Trumpa w Butler

Najnowsze

Cenckiewicz o wyroku NSA: to wielka klęska SKW i KPRM

Czy budżet Izraela zostanie zrujnowany przez wojnę?

Mbappe w szpitalu. Gwiazda Realu Madryt wykluczona z meczu przez zakażenie przewodu pokarmowego

Kinga Rusin po latach wygrywa w sądzie z byłymi wspólnikami: "Są mi winni ponad milion!

Setkom firm realizującym program "Czyste Powietrze" grozi upadłość

Znów zmiany na rynku ropy w USA. Ceny spadają, przez ryzyko eskalacji na Bliskim Wschodzie

Danuta Martyniuk pokazała się z wnukiem. Pierwsze zdjęcie z małym Florianem

Ćwiczenia ZAPAD już we wrześniu. Kto tym razem celem Rosji i Białorusi?