Przejdź do treści
W Republice XX Zjazd Klubów Gazety Polskiej jest wydarzeniem zamkniętym, przeznaczonym tylko dla Klubowiczów Gazety Polskiej. Zapraszamy na relację w Republice
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Reparacje od Niemiec? Polska chce TYLKO sprawiedliwości historycznej

Źródło: Telewizja Republika

Sprawa reparacji od Niemców wybrzmiała najmocniej podczas wtorkowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego w Grójcu. - My tego nie popuścimy – mówił prezes PiS. - Chcemy sprawiedliwości historycznej - powiedział z kolei w czwartek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Dziś o godz. 20.50 w Telewizji Republika nie tylko o sprawach reparacji opowie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wtorkowego wystąpienia w Grójcu ocenił, że Niemcy się z nami nie rozliczyły i że jesteśmy ciągle wierzycielem Niemiec, i to w wielkiej skali. - To nie chodzi tylko o reparacje czy odszkodowania, chodzi także o rozliczenie moralne. My tego nie popuścimy – stwierdził prezes Kaczyński.

- Pracujemy nad tym glejtem, który chcielibyśmy wystawić Niemcom i to nie pod kątem moralnym (...), bardziej pod kątem empirycznym, namacalnym, finansowym. Mam nadzieję, że niedługo będzie to zrealizowane - wyjaśniał sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Przyznał, że raport dotyczący reparacji jest gotowy, ale przygotowywane są „inne rzeczy, okołoraportowe”.

- To nie jest tak, że uderzy się pięścią w stół i położy się coś, co zostanie zdyskredytowane. Chcemy to położyć na stole nie tylko Niemiec, ale chcemy, by o tym inne państwa, narody też usłyszały, przeczytały. Chcemy, żeby to była akcja trochę szersza niż tylko do Niemiec – mówił Sobolewski i zaznaczył, że w przypadku innych krajów chodzi o akcję informacyjną, by inne państwa „nie zastanawiały się, co my chcemy tak naprawdę od Niemiec”.

- Chcemy sprawiedliwości historycznej – podkreślił Sobolewski.

Nad raportem dotyczącym reparacji pracował Zespół Parlamentarny ds. Reparacji. Pod koniec grudnia 2021 r. raport został zaprezentowany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Ukonstytuowała się również 13-osobowa Rada Instytutu Strat Wojennych, na czele której stanął poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Dziś o godz. 20.50 gościem Telewizji Republika będzie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

 

PAP

Wiadomości

W Poznaniu uczczono pamięć bohaterów "Czerwca 56"

Członkowie komisji wyborczych apelują: Przeliczanie kart do głosowania daje pole do nadużyć

Szef MSZ Iranu grozi USA i zapowiada wizytę w Moskwie

Jak z Orwella: nowe liczniki zbiorą nasze dane osobowe

W wojnę pomiędzy Izraelem, a Iranem włączyli się dyplomaci obu państw

Sygnał od Czytelnika: wójt chce zamknąć szkołę

Co ma do powiedzenia Donald Tusk? Jaki jest pomysł na przetrwanie?

Karol Nawrocki: Wygraliśmy wielką bitwę, teraz ruszamy do ciężkiej pracy

Karol Nawrocki w "Politycznej Kawie": miło mi będzie widzieć Państwa 6 sierpnia w Warszawie

Sąd nie może nakazać ponownego przeliczenia głosów

Dramat! Władze Krakowa planują podniesienie opłat za odbiór odpadów o 30 proc.!

Rozwód Kosiniaka z Hołownią - marzenie Tuska

Brazylia: Gang narkotykowy sparaliżował pracę lotniska

Rzecznik MSZ o sytuacji na Bliskim Wschodzie: nie mamy informacji o polskich rannych

Prezydent elekt Karol Nawrocki przyjechał do Sulejowa

Najnowsze

W Poznaniu uczczono pamięć bohaterów "Czerwca 56"

W wojnę pomiędzy Izraelem, a Iranem włączyli się dyplomaci obu państw

Sygnał od Czytelnika: wójt chce zamknąć szkołę

Co ma do powiedzenia Donald Tusk? Jaki jest pomysł na przetrwanie?

Karol Nawrocki: Wygraliśmy wielką bitwę, teraz ruszamy do ciężkiej pracy

Członkowie komisji wyborczych apelują: Przeliczanie kart do głosowania daje pole do nadużyć

Szef MSZ Iranu grozi USA i zapowiada wizytę w Moskwie

Jak z Orwella: nowe liczniki zbiorą nasze dane osobowe