Przejdź do treści
Republika Dziś o godz. 20:30 gościem Piotra Nisztora w programie "Ściśle Jawne" będzie: Cezary Gmyz, dziennikarz śledczy
Republika W poniedziałek zapraszamy na poranne rozmowy w Radio Republika: o godz. 6:19 - Jacek Wrona, publicysta, były funkcjonariusz policji, o godz. 6:35 - Tomasz Grodecki, TV - Niezależna.pl, o godz. 7:10 - poseł Olga Semeniuk-Patkowska (PiS)
19:47 Ławrow dla NBC: to spekulacje, że Putin zgodził się na spotkanie z Zełenskim
19:29 Ukraina: Rosja próbuje eksploatować ukraińskie złoża metali ziem rzadkich
18:40 Kujawsko-pomorskie: po wypadku przejezdna DK62 koło Radziejowa
17:59 Świat: Polka najsympatyczniejszym rzemieślnikiem Norwegii w kategorii malarz wnętrz
17:36 Wielkopolskie: utrudnienia na obwodnicy Jarocina na S11 po śmiertelnym wypadku motocyklisty
17:07 Świat: Izrael ostrzelał cele w stolicy Jemenu w rewanżu za wcześniejszy ostrzał Hutich
16:45 Prezydencki minister: zablokowanie projektu ws. mrożenia cen energii byłoby politycznym samobójstwem
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Białystok Centrum zaprasza na obchody 79. rocznicy zamordowania Danuty Siedzikówny „Inki” w czwartek, 28 sierpnia, o godz. 17:00 do Kościoła pw. Zwiastowania NMP przy ul. Chętnika 80 w Białymstoku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie W czwartek 28 sierpnia 2025r. o godzinie 16:00, w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przy ul. Zwycięstwa 14 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytomiu zaprasza 8 września na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, Anną Zyzek oraz Pawłem Piekarczykiem. Restauracja "W Starym Kinie", ul. Alojzjanów 27. Początek godz. 18:00.
Wydarzenie Klub "GP" w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza 9 września na spotkanie z Piotrem Nisztorem. Hotel i Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58 Aleksandrów Łódzki. Godz. 18.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Relikwie bł. kard. Wyszyńskiego w polskim kościele w Rzymie

Źródło: Fot. BP KEP

Do kościoła pw. św. Stanisława Biskupia i Męczennika w Rzymie, stanowiącego centrum duszpasterstwa Polaków w stolicy Włoch, wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości, która odbyła się w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W homilii kard. Nycz przypominał o świadectwie, jakie dali światu i Kościołowi kard. Wyszyński i papież Jan Paweł II. „Obaj byli zwiastunami Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa, którą głosili z przekonaniem, odwagą, męstwem, ale również także wtedy, kiedy niejako zapotrzebowanie na słuchanie było mniejsze, w porę i nie w porę” – wskazał duchowny.

Metropolita warszawski nawiązał też do znaczenia kościoła św. Stanisława BM, jako miejsca troski i budowania jedności wśród Polaków poza Ojczyzną. Podkreślał, że losy tego miejsca i jego znaczenie dla Polaków, także w trudnych momentach historii, od początku są świadectwem tego, że „polska emigracja, to nie tylko kwestia Mszy św. i modlitwy w tym kościele, ale to głęboka troska o człowieka, który przychodzi wykorzeniony i potrzebuje pomocy”.

????Laski, 1942 r.

Ks. Stefan Wyszyński z niewidomymi dziećmi w dniu ich pierwszej komunii świętej pic.twitter.com/7bJOb60NRz

— Fundacja im. Janusza Kurtyki (@FundacjaKurtyki) September 17, 2021

Mówiąc o wzajemnych relacjach św. Jana Pawła II i bł. kard. Wyszyńskiego, arcybiskup warszawski zauważył, że ci dwaj wielcy Polacy „uzupełniali się wzajemnie i byli komplementarni”, a nie – jak zwykło się mówić „pozostawali w cieniu jeden, drugiego”.

„Obaj swoją wielkością i komplementarnością ubogacali Kościół w Polsce, przez to, co mówili, co czynili i jak prowadzili diecezje, których byli pasterzami, także później, kiedy Jan Paweł II został pasterzem Kościoła Powszechnego” – mówił kard. Nycz, odwołując się m.in. do listów, jakie już w czasie pontyfikatu pisali do siebie obaj Polacy.

KEP/ ekai.pl

Wiadomości

Robert Bąkiewicz o sytuacji na granicy: Niemiecki policjant celował bronią palną w kierunku polskiego obywatela na polskiej ziemi

Matecki: dlaczego policja pozwala bandzie Michnika malować ulice?

Suski: prof. Cenckiewicz ma całą piramidę zasług dla polskiej obronności!

TVP w likwidacji promuje nachalnie wiatraki przy domach. Internauci: propaganda

Borowiak: Mamy dramatyczną sytuację, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polaków!

Polacy wiedzą kto jest winny za aferę KPO. Poznaliśmy nowy sondaż

Zełenski o współpracy z USA: w kluczowych kwestiach militarnych Ukraina podejmuje decyzje samodzielnie

Klub Republiki zaprasza na godz. 21:30

"Dać po gębie prezydentowi". Przemysł pogardy z całą mocą uderzył w Karola Nawrockiego

Pomnik sierż. Mateusza Sitka odsłonięty w Czerlonce. Prof. Cenckiewicz: „Cześć Jego pamięci!”

O godz. 20 zapraszamy w Republice na Gościa Dzisiaj

Prezydent Nawrocki sprzeciwia się propozycjom ministerstwa finansów. Nie podpisze ustaw podnoszących podatki

Nawrocki nie podpisze podwyżki akcyzy na alkohol i opłaty cukrowej

O godz. 17:45 zapraszamy na program W Ruchu Miłosza Kłeczka

Głupota czy działanie z premedytacją? Niemądry wpis poseł z PO komentują politycy i internauci

Najnowsze

Robert Bąkiewicz o sytuacji na granicy: Niemiecki policjant celował bronią palną w kierunku polskiego obywatela na polskiej ziemi

Borowiak: Mamy dramatyczną sytuację, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polaków!

Polacy wiedzą kto jest winny za aferę KPO. Poznaliśmy nowy sondaż

Wołodymyr Zełenski Mark Carney

Zełenski o współpracy z USA: w kluczowych kwestiach militarnych Ukraina podejmuje decyzje samodzielnie

Klub Republiki zaprasza na godz. 21:30

Matecki uderza w „bandę Michnika”

Matecki: dlaczego policja pozwala bandzie Michnika malować ulice?

Suski: prof. Cenckiewicz ma całą piramidę zasług dla polskiej obronności!

Neo-TVP i wiatraki

TVP w likwidacji promuje nachalnie wiatraki przy domach. Internauci: propaganda