Uroczysta gala oficjalnie zakończyła Rejs Niepodległości. W siedzibie Portu Morskiego w Gdyni organizatorzy rejsu podsumowali dziesięć miesięcy żeglugi i podziękowali uczestnikom, załodze oraz sponsorom.
Michał Kania z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podsumowując Rejs Niepodległości, powiedział, że misja promocji Polski w stulecie odzyskania niepodległości, zakończyła się pełnym sukcesem.
- Dar Młodzieży przebył ponad 38 tys. mil morskich, spędził ponad 5772 godziny na otwartym morzu. Znajdował się 313 dni w podróży dookoła świata,a przez jego pokład w portach przewinęło się ok. setki tysięcy zagranicznych gości. W każdym porcie było organizowane spotkanie biznesowe i kulturalne. Odbyło się przynajmniej 11 spotkań międzyrządowych, podczas których podpisano wiele umów, które w przyszłości będą procentować gospodarczo - powiedział Michał Kania.
Rejs Niepodległości był powtórzeniem wyczynu Daru Pomorza z 1934 r. Głównym celem przedsięwzięcia była promocja Polski i uświetnienie stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. "Dar Młodzieży" opłynął dookoła kulę ziemską, odwiedził 23 porty na pięciu kontynentach. Fregata zawinęła m.in. do Dakaru, Kapsztadu, Singapuru, Osaki, Los Angeles, i Panamy, gdzie uczestnicy rejsu wzięli udział w Światowych Dniach Młodzieży.
Uroczystości związane z zakończeniem "Rejsu Niepodległości" trwały przez cały dzień, w ich trakcie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił program budowy nowego polskiego żaglowca szkoleniowego.
"Rejs Niepodległości" zorganizowały wspólnie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.