"Reforma sądownictwa jeszcze nie jest zakończona"
– Reforma sądownictwa nie jest zakończona. Natomiast ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa to istotna zmiana jakościowa w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości – podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.
Zapytany, czy prezydent jest zadowolony z reformy sądownictwa w Polsce, minister wskazał, że „reforma nie jest zakończona”. – Natomiast niewątpliwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa pomagają uzdrowić sytuację w SN i Radzie. To istotna jakościowa zmiana w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości – ocenił.
W przypadku ustawy o Sądzie Najwyższym Mucha pochwalił wprowadzenie tam ławników. – To trafne rozwiązanie także przy skardze nadzwyczajnej. Prezydent jest zainteresowany utrzymaniem tej skargi jako środka prawnego, który pozwoli naprawić niesprawiedliwość, usunąć ewidentne błędy sądów – tłumaczył.
Minister powiedział również, że na 26 kwietnia zaplanowano konwencję konstytucyjną, która zajmie się spodziewanym referendum. – Do udziału w niej zaproszono kilkaset osób aktywnych w debacie konstytucyjnej – wyjaśnił.
– Przygotowaliśmy kilkadziesiąt potencjalnych pytań, wyodrębniliśmy 18 obszarów szczegółowych, które naszym zdaniem mogłyby być przedmiotem pytań, a w konsekwencji zmiany konstytucji. Musimy wybrać jednak około dziesięciu pytań, które zadamy obywatelom – dodał. – Termin i pytania referendalne ustali ostatecznie prezydent w porozumieniu z większością senacką – zaznaczył.