Przejdź do treści

Raport Instytutu Inicjatyw Publicznych o referendum. Rzetelne źródło wiedzy przed niedzielnym głosowaniem

Źródło: telewizja republika

Eksperci Instytutu Inicjatyw Publicznych przygotowali pierwszy, autorski raport poświęcony zagadnieniom zbliżającego się referendum i wprowadzenia w Polsce systemu jednomandatowych okręgów wyborczych. – Przygotowaliśmy dokument, który próbuje choćby przybliżyć omawiane kwestie w przystępny sposób, wszystkim zainteresowanym – mówi Tomasz Matynia, wiceprezes IIP.

Przygotowanie dokumentu było jednym z pierwszych wyzwań działalności Instytutu Inicjatyw Publicznych, a krótki czas do wrześniowego referendum potęgował intensywność prac nad jego kształtem. O inauguracji Instytutu pisaliśmy wcześniej. CZYTAJ WIĘCEJ…

6 września w referendum Polacy odpowiedzą na trzy pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

2.Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Na szczególną uwagę zasługuje analiza Piotra Kaflika, byłego pracownika Biura Analiz Sejmowych. Tekst zawiera spostrzeżenia na temat prawnych podstaw referendum i zasadności zadanych w nim pytań.

Ekspert pochylił się nad konstytucyjnością kwestii podejmowanych w referendum, jak i samą procedurą jego zarządzenia. Celem powstania analizy było przybliżenie opinii publicznej - podstaw prawnych, które zdecydowały o przeprowadzeniu ogólnokrajowego referendum, a także przewidzenia konsekwencji ewentualnego uzyskania minimum frekwencyjnego. Piotr Kaflik zwraca uwagę na nieprecyzyjność pytań referendalnych oraz na problemy proceduralne i niekonstytucyjność w przypadku pytania o jednomandatowe okręgi wyborcze.

Ekspert IIP podsumowuje, że „drugie i trzecie pytania referendalne nie dotyczą zagadnień na tyle ważnych dla państwa, aby uzasadnionym było przeprowadzenie na nimi referendum”, „wszystkie pytania zostały sformułowane w sposób wadliwy, mogący wprowadzić obywateli w błąd” oraz że „pytanie pierwsze dotyczy projektu zmiany prawnej, która nie jest dopuszczalna bez zmiany Konstytucji”.

W kolejnej analizie raportu, pochylono się nad systematyką ordynacji wyborczych w Polsce od okresu II Rzeczypospolitej. Rafał Więckiewicz – politolog i ekspert od systemów politycznych – przedstawił zestawienie zawierające pamięć instytucjonalną systemów wyborczych, która ma wpływ na kształt współczesnych rozwiązań prawnych.

Z kolei w analizie Tomasza Matyni znalazło się porównanie systemów wyborczych państw, wykorzystujących jednomandatowe okręgi wyborcze. Wszystko w korelacji z przypadkiem polskim. Matynia wskazuje tam na różne rodzaje funkcjonujących ordynacji wyborczych o charakterze jednomandatowym i analizuje ich wpływ na kształt systemu partyjnego i stabilizację sceny politycznej.

Przebieg dyskursu dotyczącego jednomandatowych okręgów wyborczych w Polsce prezentuje Marta Kubik – absolwentka Instytutu Nauk Politycznych. Wskazuje ona na powiązanie tego tematu z konkretnym politykiem, a także jego przedmiotowe wykorzystanie przez jednego z kandydatów w wyścigu prezydenckim w Polsce w 2015 roku.

Twórcy raportu chcą zwrócić uwagę na potrzebę rzetelnej i świadomej dyskusji na temat zmian ustrojowych w Polsce. Jednym z największych wyzwań w tej dziedzinie jest przekazanie wiedzy na temat konsekwencji poszczególnych wyborów – opinii publicznej.

– Rozmowa o jednomandatowych okręgach wyborczych i samym referendum nie jest łatwa bez zestawu definicji i narzędzi. Przygotowaliśmy dokument, który próbuje choćby przybliżyć omawiane kwestie w przystępny sposób, wszystkim zainteresowanym – mówi o przygotowanym raporcie jego redaktor Tomasz Matynia, który jest wiceprezesem Instytutu Inicjatyw Publicznych.

Raport Instytutu Inicjatyw Publicznych w sprawie referendum i jednomandatowych okręgów wyborczych jest rzetelnym źródłem wiedzy dla wszystkich, którzy chcieliby się zapoznać z problematyką referendum 6 września.

Zagadnienia zaprezentowano w sposób klarowny, dzięki czemu tezy w nim zawarte łatwo dotrą do obywateli. Jeśli ktoś ma obawy, odczuwa niepewność czy zakłopotanie wobec niedzielnego referendum, powinien zapoznać się z efektem pracy Instytut Inicjatyw Publicznych.

RAPORT DO POBRANIA TUTAJ

 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

W górach doszło do kolejnej tragedii. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Wiara wśród młodego pokolenia | Republika wstajemy!

SPRAWDŹ TO!

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Świat modli się za papieża Franciszka...

Zaskakujące zakończenie weekendu. Sprawdź prognozę!

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Znaleziono nieznaną roślinę sprzed 310 mln lat

Co Trump powiedział Dudzie o Polsce? To najważniejsze

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Najnowsze

W górach doszło do kolejnej tragedii. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Świat modli się za papieża Franciszka...

Wiara wśród młodego pokolenia | Republika wstajemy!

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

SPRAWDŹ TO!

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!