Przejdź do treści
22:31 Toruń: prokuratura okręgowa przedstawiła podejrzanemu Yomeykertowi R.-S., którego ofiarą stała się 24-letnia Klaudia K., zmienione i uzupełnione zarzuty. Uznano m.in., że dokonał on zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
22:27 Gdańsk: polscy siatkarze pokonali Iran 3:2 (25:19, 23:25, 25:18, 21:25, 15:8) w swoim pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Raport Instytutu Inicjatyw Publicznych o referendum. Rzetelne źródło wiedzy przed niedzielnym głosowaniem

Źródło: telewizja republika

Eksperci Instytutu Inicjatyw Publicznych przygotowali pierwszy, autorski raport poświęcony zagadnieniom zbliżającego się referendum i wprowadzenia w Polsce systemu jednomandatowych okręgów wyborczych. – Przygotowaliśmy dokument, który próbuje choćby przybliżyć omawiane kwestie w przystępny sposób, wszystkim zainteresowanym – mówi Tomasz Matynia, wiceprezes IIP.

Przygotowanie dokumentu było jednym z pierwszych wyzwań działalności Instytutu Inicjatyw Publicznych, a krótki czas do wrześniowego referendum potęgował intensywność prac nad jego kształtem. O inauguracji Instytutu pisaliśmy wcześniej. CZYTAJ WIĘCEJ…

6 września w referendum Polacy odpowiedzą na trzy pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

2.Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Na szczególną uwagę zasługuje analiza Piotra Kaflika, byłego pracownika Biura Analiz Sejmowych. Tekst zawiera spostrzeżenia na temat prawnych podstaw referendum i zasadności zadanych w nim pytań.

Ekspert pochylił się nad konstytucyjnością kwestii podejmowanych w referendum, jak i samą procedurą jego zarządzenia. Celem powstania analizy było przybliżenie opinii publicznej - podstaw prawnych, które zdecydowały o przeprowadzeniu ogólnokrajowego referendum, a także przewidzenia konsekwencji ewentualnego uzyskania minimum frekwencyjnego. Piotr Kaflik zwraca uwagę na nieprecyzyjność pytań referendalnych oraz na problemy proceduralne i niekonstytucyjność w przypadku pytania o jednomandatowe okręgi wyborcze.

Ekspert IIP podsumowuje, że „drugie i trzecie pytania referendalne nie dotyczą zagadnień na tyle ważnych dla państwa, aby uzasadnionym było przeprowadzenie na nimi referendum”, „wszystkie pytania zostały sformułowane w sposób wadliwy, mogący wprowadzić obywateli w błąd” oraz że „pytanie pierwsze dotyczy projektu zmiany prawnej, która nie jest dopuszczalna bez zmiany Konstytucji”.

W kolejnej analizie raportu, pochylono się nad systematyką ordynacji wyborczych w Polsce od okresu II Rzeczypospolitej. Rafał Więckiewicz – politolog i ekspert od systemów politycznych – przedstawił zestawienie zawierające pamięć instytucjonalną systemów wyborczych, która ma wpływ na kształt współczesnych rozwiązań prawnych.

Z kolei w analizie Tomasza Matyni znalazło się porównanie systemów wyborczych państw, wykorzystujących jednomandatowe okręgi wyborcze. Wszystko w korelacji z przypadkiem polskim. Matynia wskazuje tam na różne rodzaje funkcjonujących ordynacji wyborczych o charakterze jednomandatowym i analizuje ich wpływ na kształt systemu partyjnego i stabilizację sceny politycznej.

Przebieg dyskursu dotyczącego jednomandatowych okręgów wyborczych w Polsce prezentuje Marta Kubik – absolwentka Instytutu Nauk Politycznych. Wskazuje ona na powiązanie tego tematu z konkretnym politykiem, a także jego przedmiotowe wykorzystanie przez jednego z kandydatów w wyścigu prezydenckim w Polsce w 2015 roku.

Twórcy raportu chcą zwrócić uwagę na potrzebę rzetelnej i świadomej dyskusji na temat zmian ustrojowych w Polsce. Jednym z największych wyzwań w tej dziedzinie jest przekazanie wiedzy na temat konsekwencji poszczególnych wyborów – opinii publicznej.

– Rozmowa o jednomandatowych okręgach wyborczych i samym referendum nie jest łatwa bez zestawu definicji i narzędzi. Przygotowaliśmy dokument, który próbuje choćby przybliżyć omawiane kwestie w przystępny sposób, wszystkim zainteresowanym – mówi o przygotowanym raporcie jego redaktor Tomasz Matynia, który jest wiceprezesem Instytutu Inicjatyw Publicznych.

Raport Instytutu Inicjatyw Publicznych w sprawie referendum i jednomandatowych okręgów wyborczych jest rzetelnym źródłem wiedzy dla wszystkich, którzy chcieliby się zapoznać z problematyką referendum 6 września.

Zagadnienia zaprezentowano w sposób klarowny, dzięki czemu tezy w nim zawarte łatwo dotrą do obywateli. Jeśli ktoś ma obawy, odczuwa niepewność czy zakłopotanie wobec niedzielnego referendum, powinien zapoznać się z efektem pracy Instytut Inicjatyw Publicznych.

RAPORT DO POBRANIA TUTAJ

 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Horror w Las Palmas: 17-latka podpalona przez imigranta

Agnieszka Holland: Tusk zarządza masą upadłościową koalicji

Surogatki urodziły parze 21 dzieci. Bo chcieli dużej rodziny...

Byli współpracownicy milczą: czy Joe i Jill Biden staną przed Kongresem?

Rosyjska ropa na plażach. Turyści oburzeni, władze bezradne

Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Kabaret Hrabi przekazał poruszającą wiadomość

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski! Wydano alert przed tsunami

Koniec ze słodzeniem Coca Coli syropem glukozowo-fruktozowym

Moc zagrywki dała zwycięstwo! Polska pokonuje Iran 3:2 w VNL

Sikorski do biskupów: niech zrzucą sukienki i idą do PiS. Goście Republiki komentują

Belgia: spłonęła scena festiwalu Tomorrowland. Zagrać mieli m.in.: Eric Prydz, Armin van Buuren i David Guetta

Błaszczak o fatalnym zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa przez rząd 13 grudnia: obecna władza drąży kieszenie Polaków [WIDEO]

Nowy trener reprezentacji spóźnił się na własny ślub, a jego syn występuje w telewizji. Co wiemy o Janie Urbanie?

Jakubiak: mamy do czynienia z germanizowaniem polskiej świadomości, to coś paskudnego i ohydnego

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Najnowsze

Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Kabaret Hrabi przekazał poruszającą wiadomość

Byli współpracownicy milczą: czy Joe i Jill Biden staną przed Kongresem?

Rosyjska ropa na plażach. Turyści oburzeni, władze bezradne

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski! Wydano alert przed tsunami

Koniec ze słodzeniem Coca Coli syropem glukozowo-fruktozowym

Horror w Las Palmas: 17-latka podpalona przez imigranta

Agnieszka Holland: Tusk zarządza masą upadłościową koalicji

Surogatki urodziły parze 21 dzieci. Bo chcieli dużej rodziny...