Przejdź do treści
Rak: Jeśli Polska będzie się twardo bronić przed przyjęciem uchodźców, to może być chłopcem do bicia
Telewizja Republika

– Nasz brak wsparcia dla Niemiec i innych mocarstw europejskich jest przyczyną naszych problemów na arenie międzynarodowej. Jednym z punktów porozumienia jest to, że Europa zobowiązała się przyjąć 71 tysięcy osób, a nie ma pomysłu, jak to zrobić. Aż się prosi powiedzieć, że przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie doszło do realizacji porozumienia z Turcją. Jeśli będziemy bardzo twardo bronili się przed przyjęciem uchodźców, to możemy być chłopcem do bicia – powiedział w Telewizji Republika Krzysztof Rak, ekspert ds. międzynarodowych.

Rak odniósł się w rozmowie do porozumienia zawartego pomiędzy Unią Europejską, a Turcją ws. rozwiązania kryzysu migracyjnego. Według niego, tak wielka propaganda sukcesu, to zasługa urzędu kanclerskiego w Niemczech. Ekspert przyznał, że jest bardzo sceptyczny w stosunku do wypracowanego stanowiska.

– Nie wiemy, jak ten kryzys w tym roku będzie się rozwijał. Ja przed samym szczytem miałem okazję przeczytać pierwszą prognozę nt. ruchów migracyjnych z Aryki i Bliskiego Wschodu. Ta prognoza powstała w Niemczech i opublikował ją dziennik „Die Welt”. Prognoza mówi, że w najlepszym wypadku do Niemiec przybędzie 1,8 mln osób, a w najgorszym 6,5 mln. Jeśli ta prognoza się spełni, to nie będzie mowy o żadnym sukcesie. Te ruchy migracyjne u swojego źródła nie są kontrolowane – powiedział.

Nowe szlaki migracyjne?

Ekspert zwrócił także uwagę, że porozumienie dotyczy wyłącznie Turcji, a więc drogi Bliski Wschód-Bałkany. Jak dodał, nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja w Afryce. – Kanclerz Merkel i Niemcy mówią, że mają porozumienia z takimi państwami, jak Maroko, czy Algieria, ale są takie państwa, jak Libia. Właściwie są to państwa upadłe tj. niekontrolujące swojego terytorium i aż się prosi, żeby ten ruch migracyjny właśnie przez Libię miał miejsce – ocenił.

Jak zachowa się Turcja?

Rak podkreślił również, że nie są do końca znane intencje polityków tureckich i prezydenta Erdogana. Według niego nie wiadomo, jakie cele ma Turcja, jak również, nie wiadomo kraj ten będzie przestrzegać umów. – Ten kryzys migracyjny przybrał ostrą formę wtedy, kiedy Turcy odkręcili kurek migracyjny. Niemcy zorientowali się, że ten kurek jest w rękach prezydenta Erdogana i on uczynił z Turcji coś w rodzaju kraju tranzytowego. Władze nic nie robiły, aby tym migracjom przeszkodzić – tłumaczył.

Zdaniem eksperta ds. międzynarodowych Turcja ma świadomość, że większość polityków europejskich jest w sytuacji bez wyjścia, co może prowadzić do kolejnych żądań Ankary. Rak zwrócił także uwagę, że niektórzy politycy niemieccy uważają, że zawarte porozumienie jest niewykonalne ze względu na kryteria. – Można odnieść wrażenie, że będziemy mieli dwa miesiące propagandy, a kłopoty zaczną się w wakacje – dodał.

Rak ocenił, że traktowanie Turcji, jako kraju bardziej europejskiego od innych państw europejskich jest kuriozalne, zaś takie komunikaty nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością. – Turcja to kraj, gdzie dziesiątki dziennikarzy siedzi w więzieniach, opozycja ma bardzo poważne problemy, a służby specjalne i armia prowadzą wojnę z własnymi obywatelami, czyli Kurdami. W tym porozumieniu dużo jest wzajemnego oszukiwania się, a na pewno manipulowania opinią publiczną – stwierdził.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Trwa napływ imigrantów z Turcji do Grecji. Kolejne łodzie z uchodźcami zatonęły na Morzu Egejskim

Telewizja Republika

Wiadomości

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Najnowsze

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?