Przejdź do treści
09:09 Śląskie: Właścicielka sklepu medycznego oskarżona o wyłudzanie refundacji z NFZ
08:35 Kraków: W nocy zamknięty dla ruchu tunel w Zielonkach na północnej obwodnicy
07:57 Ukraina: Zmasowany atak rosyjskich dronów na Charków. Co najmniej ośmioro rannych
07:01 Warszawa: Sprzedawali narkotyki przez aplikację, trafili do aresztu
06:54 RCB: w Otwocku i Karczewie woda niezdatna do spożycia i celów sanitarnych
06:26 USA: Prognozowane opady deszczu mogą doprowadzić do powodzi występujących raz na pokolenie
06:01 Wadowice: Rodzinne miasto Jana Pawła II uczci 20. rocznicę jego śmierci
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od dziś (1 kwietnia) Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 2 kwietnia o godz. 16:30 na rynku w Suchej Beskidzkiej (Małopolska) odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców z kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Rada Naczelna PSL obraduje ws. kandydata na prezydenta. Zaakceptują Jarubasa?

Źródło: wikipedia/ Jarosław Kruk (Jrkruk)/CC BY-SA 3.0

Przed godz. 11 rozpoczęła się Rada Naczelna PSL, która podejmie ostateczną ws. kandydata partii w wyborach prezydenckich. Według nieoficjalnych informacji w piątek Naczelny Komitet Wykonawczy PSL rekomendował kandydaturę Adama Jarubasa.

Na posiedzeniu Rady, które rozpoczęło się przed godz. 11 w Warszawie ludowcom zostanie przedstawiona wstępna decyzja komitetu, która zapadła w piątek wieczorem.

Jarubas z poparciem Piechocińskiego

Według informacji PAP ze źródeł w PSL po dwugodzinnej dyskusji w piątek NKW zdecydował o rekomendowaniu Jarubasa - wiceszefa PSL i marszałka województwa świętokrzyskiego - jako kandydata na prezydenta. Jego kandydaturę zaproponował szef partii Janusz Piechociński.

PSL w rozterce: swój kandydat czy Komorowski?

Politycy PSL byli dotąd podzieleni, czy wystawiać własnego kandydata, czy poprzeć urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pojawiały się też głosy za wystawieniem lidera ludowców.

Mieszane nastroje

Szef Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski mówił wcześniej PAP, że na posiedzeniu Rady może zostać przeforsowane inne rozwiązanie, niż to, które zaproponuje NKW. Według większości polityków PSL, z którymi rozmawiała PAP, po wskazaniu przez NKW na kandydaturę marszałka województwa świętokrzyskiego, Rada powinna ją zatwierdzić. Padają jednak głosy, że nie jest to do końca pewne.

- Rekomendacja zostanie raczej uznana, choć - z drugiej strony - Rada składa się w dużej mierze z lokalnych działaczy i jej decyzje są czasem nieprzewidywalne. Może zostać zgłoszonych kilka barwnych kandydatów na prezydenta - powiedział PAP polityk nieprzychylny wobec prezesa partii.

Podobnego zdania jest jeden z współpracowników szefa PSL. "Część prezesów wojewódzkich struktur, którzy przyjechali w piątek na posiedzenie NKW, nie jest pewna, jak będą głosować na sobotniej Radzie wszyscy ludzie z ich regionów. Liczymy się" - podkreślił polityk PSL.

"Prezes Piechociński jest uparty i powie: bawcie się sami"

Według niego nawet w sytuacji, gdy Rada zdecyduje, że kandydatem ma być Piechociński, nie dojdzie to do skutku. - Prezes jest uparty. Na pewno się na to nie zgodzi i powie: "Bawcie się sami i wybierajcie kandydata spośród siebie" - dodał.

Szef PSL kilkakrotnie deklarował, że jako minister gospodarki nie może jej "porzucić na trzy miesiące", uczestnicząc w kampanii i przekonywał podczas partyjnych konsultacji do kandydatury Jarubasa.

Jarubas: Jestem gotowy na wszystkie wyzwania

Marszałek województwa świętokrzyskiego pytany wcześniej przez PAP czy się zgodzi kandydować, mówił, że "jako polityk jest gotowy na wszystkie wyzwania".

W sobotnim posiedzeniu wezmą udział nie tylko członkowie Rady Naczelnej, bo - zgodnie ze statutem PSL - kandydata tej partii na prezydenta na wniosek NKW PSL zatwierdza krajowa konwencja wyborcza. W skład konwencji - oprócz 121 członków Rady - wchodzą m.in. członkowie partyjnego sądu koleżeńskiego.

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

32. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO

Trzaskowski mówił, że "nie obiecywał" kwoty wolnej. Zobacz ten FILM

Rozbito dwa narkotykowe gangi i zlikwidowało sześć plantacji konopi

Karol Nawrocki a aborcja. Szef sztabu odpowiada: jest za życiem, ale...

Dziś premiera filmu „21.37” – w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Plan centralnych obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II

Val Kilmer nie żyje – Hollywood żegna legendarnego aktora

Uwaga! Woda niezdatna do picia w podwarszawskich miejscowościach

Gdy Papież odchodził do domu Ojca, on, obserwując jego śmierć, nawrócił się

Dlaczego Platforma Obywatelska wypuściła Ryszarda Cybę z więzienia?

TYLKO U NAS

20. rocznica śmierci Polaka, którego słowa wskazują drogę

20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37 odszedł Jan Paweł II, wielki Papież i Polak

Musk o atakach: To "działania terrorystyczne na dużą skalę"

Rosyjska ofensywa. Straty większe niż możliwości produkcji

Tam przejdą burze wielokrotne. Grożą powodziami błyskawicznymi

Najnowsze

32. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO

Dziś premiera filmu „21.37” – w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Plan centralnych obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II

Val Kilmer nie żyje – Hollywood żegna legendarnego aktora

Uwaga! Woda niezdatna do picia w podwarszawskich miejscowościach

Trzaskowski mówił, że "nie obiecywał" kwoty wolnej. Zobacz ten FILM

Rozbito dwa narkotykowe gangi i zlikwidowało sześć plantacji konopi

Karol Nawrocki a aborcja. Szef sztabu odpowiada: jest za życiem, ale...