Przejdź do treści
18:57 IMGW: deszcz do 120 mm, możliwe podtopienia. Alert RCB w 12 województwach
18:10 Prezydent USA Donald Trump: dążę do zawieszenia broni między Tajlandią a Kambodżą
17:04 Grecja: Zarówno w Grecji kontynentalnej, jak i na wyspach płoną lasy, a pożarom sprzyjają ekstremalne upały
16:13 Francja: Trzech kibiców zginęło podczas rajdu samochodowego w środkowej Francji
15:12 Opolskie: Między Brzegiem a Opolem zablokowana jezdnia A4 w kierunku Katowic
14:37 Portal Ukrainska Prawda: drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) uderzyły w nocy z piątku na sobotę w zakłady Signal w Stawropolu, uchodzące za jednego z największych producentów komponentów radioelektronicznych w Rosji
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Wydarzenie W najbliższą niedzielę, 27 lipca, w Kościele św. Stanislawa Biskupa, ul. Bema 73|75 Warszawa, o godz. 11, obędzie się msza św. dziękczynna za wybór Karola Nawrockiego oraz w intencji dziennikarzy TV Republika
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na sprzątanie grobów Uczestników Powstania Warszawskiego, 31 lipca 2025 r. (czwartek), g. 18, przy bramie starego cmentarza ul. Cmentarna
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Brzozowie zaprasza na uczczenie „Godziny -W-” w 81. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, Cmentarz Komunalny w Brzozowie – KRZYŻ z Tablicą Sokoła i Powstania Warszawskiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, przy tablicy rtm. Witolda Pileckiego.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego zaprasza na rocznicę Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na wydarzenie pt. Skarżysko Śpiewa piosenki Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 18, Ośrodek Patriotyczno-Społeczny, ul. Kościuszki 38, Skarżysko-Kamienna
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Ciechocinku, zaprasza do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, przy ul. Żelaznej 5, przed budynkiem Miejskiego Centrum Kultury
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wejherowo zaprasza na Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g.16.50, przy Bramie Piaśnickiej, - g. 17.30 Różaniec w Kościele Chrystusa Króla
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia 2025 r. (sobota), g. 15.00-Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po Mszy św. uroczystość na cmentarzu w Milanówku
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney zaprasza na uroczystą Mszę Św. z okazji 81. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, 3 sierpnia 2025 r. (sobota), 12, Kościół pw. Św. Vincenta, 7 Bland St., Ashfield
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Przyznano najważniejsze polskie nagrody podróżnicze - Kolosy

Źródło: PAP/Stanisław Rozpędzik

Na zakończenie 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, w sobotę w Gdyni ogłoszono laureatów najważniejszych polskich nagród podróżniczych - Kolosów - za najciekawsze dokonania w 2019 r. Super Kolosa przyznano Ryszardowi Pawłowskiemu.

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów miały odbyć się połowie marca. W ciągu trzech dni goście imprezy (zazwyczaj było to około 20-30 tysięcy osób) mieli wysłuchać i obejrzeć ponad sto podróżniczych relacji. Na koniec imprezy planowano wręczenie Kolosów. Ze względu na pandemię, marcową imprezę odwołano.

Organizatorzy postanowili jednak, że odbędzie się ona 3 października w formie online. Tego dnia – dzięki internetowej transmisji z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego można było bezpłatnie obejrzeć 16 prelekcji prezentujących wyprawy, a wieczorem - galę ogłoszenia laureatów i wręczenia Kolosów.

Laureatem najważniejszej nagrody imprezy - Super Kolosa przyznawanego za całokształt dokonań – został Ryszard Pawłowski. Jak podkreślili organizatorzy, wyróżnienie to przyznano "za całokształt dokonań górskich, w szczególności za zdobycie jedenastu ośmiotysięczników, w tym pięciokrotnie Mount Everestu, oraz poprowadzenie nowych dróg i wartościowych powtórzeń w górach pięciu kontynentów".

Kolos w kategorii "podróże" przypadł w udziale Adeli Tarkowskiej i Krzysztofowi Józefowskiemu "za otwartość na inne kultury i ludzi, niezwykłą empatię oraz wytrwałość w pokonywaniu trudności podczas trwającej prawie dziesięć lat rowerowej podróży przez sześć kontynentów – BikeTheWorld".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Rafał Wierzbicki "za oryginalną próbę odbycia podróży w czasie oraz nadzwyczajną staranność w rekonstruowaniu ekwipunku traperskiego i podróżniczego z początków XX wieku" oraz Dagmara, Dobrawa i Leszek Jureccy "za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie kajakowej podróży z dzieckiem w trudnym terenie archipelagu Raja Ampat w Indonezji i przekazywanie wartościowych wzorców młodemu pokoleniu".

Za "wyczyn roku" uznano ukończenie przez Agnieszkę Dziadek trzyletniego projektu przejścia najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych – Pacific Crest Trail, Appalachian Trail oraz Continental Divide Trail – i zdobycie tym samym "potrójnej korony": The Triple Crown of Hiking.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano grupie w składzie: Adam Grzegorzewski, Piotr Opacian, Grzegorz Rózik i Damian Wojciechowski "za kajakową wyprawę Oleniok 2019 śladami XIX-wiecznych ekspedycji Aleksandra Czekanowskiego" oraz 167 uczestnikom wyprawy Bike Jamboree 2017-2019 "za realizację pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata – projektu wyjątkowego pod względem logistycznym, podróżniczym i społecznym".

W kategorii "żeglarstwo" Kolosem uhonorowano Joannę Pajkowską "za samotny rejs dookoła świata klasyczną trasą wokół trzech przylądków bez zawijania do portów, przygotowany własnymi siłami, bez udziału sponsorów". Wyróżniono Filipa Sułkowskiego "za rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, sześciometrowym jachcie żaglowym wyposażonym tylko w podstawowe instrumenty nawigacyjne".

W tym roku nie przyznano Kolosa za wyczyn alpinistyczny. Wyróżniono natomiast Łukasza Dudka "za solowe przejście trzystumetrowej drogi +Tortour+ w paśmie Hochschwab Gebirge w Austrii".

Także w kategorii "eksploracja jaskiń" nie przyznano Kolosa, ale wyróżniono wrocławski Speleoclub "za połączenie jaskiń w masywie zachodnim Picos de Europa w Górach Kantabryjskich, w wyniku którego powstał liczący ponad 12 km długości Sistema del Hou de la Canal Parda – Canalon de los Desvios". Wyróżnienie otrzymał też Speleoklub Bobry z Żagania "za pogłębienie jaskini Środkowej w Tennengebirge w Alpach Salzburskich do poziomu -907 m".

Poza zdobywcami Kolosów w sobotę ogłoszono także laureatów kilku innych nagród, w tym nagrody im. Andrzeja Zawady, przyznawanej autorom najciekawszej planowanej wyprawy. O to trofeum (wiąże się ono z - ufundowanym przez prezydenta Gdyni - grantem na realizację projektu) mogły starać się wyłącznie osoby do 35. roku życia. Zdobył je Krzysztof Story "na realizację przedsięwzięcia Projekt Tygrys, polegającego na dokumentacji warunków, w jakich żyją dzikie tygrysy syberyjskie i malajskie".

Z kolei laureatem nagrody "Wiecznie Młodzi" została Anita Pogorzelska, która zamierza zrealizować wyprawę do Indii, Bhutanu i Nepalu. Ta nagroda to także grant ufundowany przez prezydenta Gdyni z przeznaczeniem na organizację przedsięwzięcia. Laur przyznawany jest osobom, które skończyły 65 lat.

Po raz pierwszy w tym roku w ramach imprezy przyznano też nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego przeznaczoną dla autora najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej. Został nią uhonorowany Cezary Borowy za książkę "Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach".

Grand Prix wystawy Fotoglob przypadło Jakubowi Rybickiemu za zdjęcie "Człowiek na drzewie".

PAP

Wiadomości

Uwaga: deszcz do 120 mm, możliwe podtopienia!

Krytykowała widzów Republiki na spotkaniu z Tuskiem. To nie była przypadkowa osoba...

Tour de France - Kto wygrał 20. etap?

KO w głębokiej defensywie. Nawet w sondażu dla rządowego TVP wyraźnie przegrywa z PiS-em

Kibice zginęli podczas rajdu samochodowego w środkowej Francji

Mistrzynie olimpijskie zdemolowały biało-czerwone w półfinale Ligi Narodów

Formuła 1 - Wiemy kto wygrał sprint na Spa-Francorchamps

HIT! Chwila szczerości Tuska? Niebywałe, co powiedział na temat słów Hołowni [WIDEO]

Porzucek: Sędziowie powinni zająć się sądzeniem, a nie polityką.

Wiktor Orban zapowiada weto w sprawie budżetu unijnego. Powodem blokada środków dla Węgier

Mieszkańcy nie chcą centrum migracyjnego w Szczecinie!

Apel Powstańców ws. Tomasza Wolnego zignorowany przez TVP w likwidacji. Aktor zabrał głos

Mazurek o końcu Tuska. Ziemkiewicz i Czarnek miażdżą Żurka. Odlot Szczerby i Kidawy

Wałbrzych protestuje mimo zakazu! Setki patriotów przeciw polityce Tuska

Wyborczyni Tuska: "Edukujcie ludzi ze wsi, bo są zabetonowani"

Najnowsze

Uwaga: deszcz do 120 mm, możliwe podtopienia!

Kibice zginęli podczas rajdu samochodowego w środkowej Francji

Mistrzynie olimpijskie zdemolowały biało-czerwone w półfinale Ligi Narodów

Formuła 1 - Wiemy kto wygrał sprint na Spa-Francorchamps

HIT! Chwila szczerości Tuska? Niebywałe, co powiedział na temat słów Hołowni [WIDEO]

Krytykowała widzów Republiki na spotkaniu z Tuskiem. To nie była przypadkowa osoba...

Tour de France - Kto wygrał 20. etap?

KO w głębokiej defensywie. Nawet w sondażu dla rządowego TVP wyraźnie przegrywa z PiS-em