Współpraca Polskiej Komisji Wyborczej i OBWE przebiega dobrze. OBWE nie zdecydowała się wysłać obserwatorów akurat na te wybory. Z ich raportu wynika, że nie widzą potrzeby obserwowania wyborów prezydenckich, ale zastrzegają, że mogą pojawić się podczas wyborów parlamentarnych – mówił w wywiadzie z Michałem Rachoniem przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.
Pytany, kiedy poznamy wyniki wyborów stwierdził, że najprawdopodobniej „we wtorek wieczorem, choć należy brać pod uwagę, że nastąpi to później”.
Aplikacja Źródło. „Było parę przypadków, że system uśmiercał żywych i ożywiał martwych”
System, który łączy w sobie m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego oraz obsługująca go aplikacja "Źródło" działa od 2 marca. O problemach z aplikacją media informowały na długo przed jego wdrożeniem. CZYTAJ WIĘCEJ…
– Obawialiśmy się o ten system jeszcze miesiąc temu, otrzymując sygnały od gmin i delegatur Krajowego Biura Wyborczego, że są z nim problemy – mówił Hermeliński. – Jednak zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i już na pierwszym spotkaniu otrzymaliśmy wyjaśnienia. Prawda leży po środku – nie można wykluczyć problemów po stronie MSW, ale także jest w tym wina gmin – tłumaczył.
Zaznaczył jednocześnie, że PKW otrzymuje coraz mniej zgłoszeń o problemach ze „Źródłem”.
– Dostajemy coraz mniej informacji o problemach. Jeżeli sytuacja się nie unormuje podejmiemy dodatkowe kroki – zapewnił.
Głosowanie za granicą
Osoby, które mieszkają poza Polska skarżą się, że zmieniono dotychczasową lokalizację komisji. Przewodniczący PKW podkreślił, że otrzymali oni jedno pismo w tej sprawie, które wpłynęło już po wydaniu pozytywnej opinii Komisji dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych. CZYTAJ WIĘCEJ…
– Ponieważ nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o nieprawidłowościach, nie widzieliśmy żadnych przeszkód w ulokowaniu tak tych obwodów wyborczych – stwierdził Hermeliński. – Przed uzyskaniem skargi nie mogliśmy na to zareagować, bo nie mieliśmy żadnego sygnału – podkreślił.
– Moglibyśmy interpelować u ministra spraw zagranicznych, żeby zmienił decyzję, ale jest już za późno, obwody zostały ulokowane – dodał.
Zagięte koperty
W Aleksandrowie Łódzkim Ruch Kontroli Wyborów zgłosił do organów ścigania oraz komisarza wyborczego sprawę wystąpienia nieprawidłowości przy losowaniu członków komisji. Jak zauważyli obserwatorzy losowania, część użytych kopert miała mieć zagięte rogi. CZYTAJ WIĘCEJ…
– Słyszałem o tym, tutaj jest rola dla komisarza wyborczego. Jeżeli rzeczywiście dokonano naruszenia prawa, dokonano zagięcia rogów tych kopert, komisarz powinien zgłosić to do prokuratury – stwierdził. – My nie mieliśmy miarodajnych informacji. To instytucje, które uznały, że zostało złamane prawo, mogły to zgłosić bezpośrednio do nas lub do prokuratury – wyjaśniał.