Przełomowy wyrok niemieckiego sądu w ważnej dla Polski sprawie

Niemiecki sąd uznał, że stacja telewizyjna ZDF, musi przeprosić za użycie określenia „polskie obozy zagłady”. Niemcy chcieli podważyć wyrok, wydany przez sąd w Polsce, jednak orzeczenie wydane przez sędziego w niemieckim Koblenz podtrzymało polski wyrok.
Jak podał portal niezależna.pl, niemieckie przełomowe orzeczenie nakazuje oskarżonym mediom umieścić przeprosiny za użycie sformułowania, które fałszuje historię. Sprawa dotyczy użycia w roku 2013 przez niemiecką ZDA sformułowania „polskie obozy zagłady” określając tak obozy Majdanek oraz Auschwitz.
Polski sąd, już w grudniu 2016 roku nakazał telewizji przeproszenie za podane określenie, byłego wieźnia Auschwitz Karola Tendery. Ta jednak, nie wykonała wyroku. W styczniu 2017, do niemieckiego sądu wpłynął wniosek o nakazanie ZDF wykonania polskiego wyroku. Mimo, że uznano wtedy polski wniosek za zasadny, to prawnicy niemieckiej telewizji zaskarżyli decyzję niemieckiego sądu do wyższej instancji.
Teraz jednak także Sąd Krajowy w Koblenz odrzucił skargę ZDF i przyznał tym samym rację polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
Po raz pierwszy w historii, niemiecki sąd w całości uznał argumenty strony polskiej, potwierdzając, że określenie „polskie” w kontekście obozów zagłady, przypisują nie tylko położenie geograficzne, ale także odpowiedzialność za nie.
Prawnicy zarzucali także polskim sądom upolitycznienie, czego nie podtrzymał niemiecki wymiar sprawiedliwości.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości

Błaszczak o fatalnym zarządzaniu spółek Skarbu Państwa przez rząd 13 grudnia: obecna władza drąży kieszenie Polaków [WIDEO]
Nowy trener reprezentacji spóźnił się na własny ślub, a jego syn występuje w telewizji. Co wiemy o Janie Urbanie?
Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"
Najnowsze

Błaszczak o fatalnym zarządzaniu spółek Skarbu Państwa przez rząd 13 grudnia: obecna władza drąży kieszenie Polaków [WIDEO]

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"
