Przejdź do treści
10:56 Polska: Przerwa posiedzenia sądu ws. ewentualnego aresztu dla Zbigniewa Ziobry
10:28 Śląskie: Część górników z PG Silesia odmówiła wyjazdu na powierzchnię
09:38 Kujawsko-pomorskie: Pociąg uderzył w samochód, który spadł z wiaduktu. Służby naprawiają trakcję
08:26 Rosja: Generał odpowiedzialny za szkolenie armii zabity w wybuchu w Moskwie
07:42 W. Brytania: Tysiące ludzi w Stonehenge świętowały przesilenie zimowe
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Prymas Polski uważa, że nacjonalizm jest herezją

Źródło: HTTP://EPISKOPAT.PL

Podczas 26 forum ekonomicznego w Krynicy, abp Wojciech Polak wypowiedział się krytycznie na temat przenikania nacjonalizmu do chrześcijaństwa.

"Aprobata do tego typu myślenia jest niewłaściwa, a wręcz heretycka, tak nie może być. To odciąga od tego co jest istota chrześcijaństwa" - mówił abp Polak.

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego w tym prymas Polski, przestrzegali przed wkradaniem się nacjonalizmu oraz fundamentalizmu w chrześcijaństwo.

W dyskusji pod hasłem "1050 lat - i co dalej ? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska" wzięli udział również udział, reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński oraz profesor z Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowa była moderowana przez Juliusza Brauna.

Prymas przekonywał, że jego spojrzenie na przyszłość jest pełne nadziei. Podkreślił trzy fundamenty jakimi powinna rządzić się przyszła Polska i Europa, zaznaczone wcześniej przez papieża Jana Pawła II. Jest to ewangelia, wizja człowieka oraz wkład w historię dziejów ludów i narodów.

Nadzieją na chrześcijańskie odnowienie Starego Kontynentu arcybiskup widzi w duchowym rozkwicie młodego pokolenia, co było widoczne podczas ostatnich Dni Młodzieży w Krakowie. "Renesans katolickiej nauki społecznej jest oczekiwany, troska o człowieka i dobro wspólne. Musimy się zastanowić, co nas łączy i będzie w przyszłości łączyć" - przemawiał.

Krytycznie wobec nacjonalizmu wyraził się również dominikanin o. Maciej Zięba. Stwierdził, że jest to "pogaństwo, bezbożność i herezja. To jest niebezpieczne dla Kościoła świętego".

m.deon.pl

Wiadomości

Grzegorz Wierzchołowski

Gość Radia Republika: to jest policzek dla Tuska

Mec. Lewandowski o sprawie Ziobry. Dziś posiedzenie aresztowe

Rosyjski generał zginął w zamachu w Moskwie. Komitet Śledczy oskarża Ukrainę

Semeniuk-Patkowska w kilku zdaniach do Jacka Kurskiego

Jaki o niebywałym skandalu w Ostrowie Tumskim. Kolejne uderzenie w podstawy polskiego państwa

SPRAWDŹ TO!

Żurek się doigrał? Ziobro: składam zawiadomienie!

Kubicki: Trump miał rację co do Europy

Tryb "ostrodyżurowy". Dramatyczna sytuacja szpitala w Zielonej Górze

Po Polsce Rumunia. Prounijna frakcja bierze się za sądownictwo

SPRAWDŹ TO!

Tragedia pod Świeciem! Auto spadło na tory - uderzył w nie pociąg [SZCZEGÓŁY]

Rolnicy wchodzą do polityki? Polska wieś vs Bruksela. Kto wygra spór o Mercosur?

Rodzina próbowała przewieźć samolotem zmarłą kobietę jako żywą

Singapur wprowadza do 24 uderzeń chłosty za oszustwa

Makabryczne szczegóły z akt Epsteina

Trump otwiera kolejny front walki o bezpieczeństwo

Najnowsze

Grzegorz Wierzchołowski

Gość Radia Republika: to jest policzek dla Tuska

Jaki o niebywałym skandalu w Ostrowie Tumskim. Kolejne uderzenie w podstawy polskiego państwa

SPRAWDŹ TO!

Żurek się doigrał? Ziobro: składam zawiadomienie!

Adrian Kubicki

Kubicki: Trump miał rację co do Europy

Tryb "ostrodyżurowy". Dramatyczna sytuacja szpitala w Zielonej Górze

Mec. Lewandowski o sprawie Ziobry. Dziś posiedzenie aresztowe

Rosyjski generał zginął w zamachu w Moskwie. Komitet Śledczy oskarża Ukrainę

Olga Semeniuk-Patkowska

Semeniuk-Patkowska w kilku zdaniach do Jacka Kurskiego