Program Mieszkanie na Start. Szykują się udogodnienia. Znamy szczegóły
W ostatnim czasie o programie "Mieszkanie na Start" jest coraz głośniej. To wszystko za sprawą tego, że już niebawem ma on zostać wdrożony w życie. Ministerstwo rozwoju i technologii proponuje kolejne rozwiązania, które z pewnością zachęcą jeszcze większą część społeczeństwa do uczestnictwa w programie. "Rozpoczęto prace nad wprowadzeniem corocznej waloryzacji dopłaty do czynszu w budynkach wybudowanych w ramach programu Mieszkanie na Start", przekazał szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że nowe przepisy pozwolą na dostosowanie dopłat do sytuacji rynkowej.
Wczoraj prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że do końca 2025 roku zamrożony będzie czynsz dla najemców osiedli rynkowej części programu Mieszkanie na Start. Borys informował, że przeciętna kwota oszczędności dla najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. zł.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w piątek w rozmowie z PAP podkreślił, że decyzja dotycząca zamrożenia czynszu dla najemców jest dobra. "Pozwoli mieszkańcom na większą stabilność i lepsze planowanie wydatków" - zauważył.
Szef MRiT poinformował ponadto, że resort rozpoczął prace nad zwiększeniem dopłat do czynszu w programie Mieszkanie na Start. "Rozpoczęliśmy już prace nad zmianą przepisów, aby wprowadzić coroczną waloryzację wysokości dopłaty do mieszkań wybudowanych w ramach programu. Nowe przepisy pozwolą na dostosowanie dopłat do sytuacji rynkowej", dodał.
Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (program Mieszkanie na Start) nie pozwalają na zmianę wysokości dopłat w okresie 15 lat od momentu wydania decyzji.
Dzięki programowi Mieszkanie na Start osoby fizyczne mogą otrzymać dopłaty pokrywające część czynszu najmu w nowo wybudowanym mieszkaniu lub mieszkaniu oddanym do użytku w wyniku działań rewitalizacyjnych.