Przejdź do treści
13:00 IMGW: od czwartku w sporej części kraju upały, a to jeszcze nie ostatni powiew lata
11:23 Polska: Prezydent zawetował przepisy obniżające kary za przestępstwa skarbowe o charakterze formalnym
11:12 Polska: Prezydent zawetował nowelizację ustaw Kodeks karny skarbowy oraz Ordynacja podatkowa
11:07 Polska: Prezydent podpisał dwie kolejne nowelizacje Karty nauczyciela
10:47 IMGW: rekordowo niski stan Wisły, 9 cm na stacji Warszawa-Bulwary
10:28 Ukraina: Co najmniej dwie osoby cywilne zginęły a 12 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodach sumskim i donieckim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Białystok Centrum zaprasza na obchody 79. rocznicy zamordowania Danuty Siedzikówny „Inki” w czwartek, 28 sierpnia, o godz. 17:00 do Kościoła pw. Zwiastowania NMP przy ul. Chętnika 80 w Białymstoku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie W czwartek 28 sierpnia 2025r. o godzinie 16:00, w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przy ul. Zwycięstwa 14 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytomiu zaprasza 8 września na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, Anną Zyzek oraz Pawłem Piekarczykiem. Restauracja "W Starym Kinie", ul. Alojzjanów 27. Początek godz. 18:00.
Wydarzenie Klub "GP" w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza 9 września na spotkanie z Piotrem Nisztorem. Hotel i Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58 Aleksandrów Łódzki. Godz. 18.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prof.Kik: Czarzasty zadbał o swój żelazny elektorat i odciął się od reszty

Źródło: Telewizja Republika

Gościem red. Adriana Stankowskiego w programie Telewizji Republika był prof. Kazimierz Kik, politolog.

Skandaliczne słowa lidera SLD padły w trakcie rozmowy na temat obecności na ziemiach polskich wojsk rosyjskich. – Na terenie Polski zginęło, łącznie z obozami, 700 tys. żołnierzy radzieckich (...) Tereny odzyskane były wyzwalane przez dwie armie: jedna armia to była armia Wojska Polskiego, m.in. był w niej gen. Wojciech Jaruzelski, a druga armia to była armia, w której byli żołnierze rosyjscy bądź radzieccy, a byli i ukraińscy i różni – tłumaczył w studiu TVP Info Włodzimierz Czarzasty. "Jeżeli ktoś obciąży żołnierzy radzieckich, którzy ginęli, to niech powie to matce, której dziecko zginęło. To są moje poglądy, poglądy polskiej lewicy. Żołnierze wyzwalali również Polskę" – tłumaczył dalej polityk SLD.


– Czarzasty zadbał o żelazny elektorat, tych starszych emerytów związanych z PRL, z partią. Dokonał wyboru bo w ten sposób odciął się od reszty, samoograniczył się. Przyznam, że sam byłem długo w polu oddziaływania tej tezy o wyzwoleńczej roli armii czerwonej, ale potem stałem się naukowcem i troszeczkę analizowałem- mówił prof. Kik w Telewizji Republika.


– Najgorsze jest to, że to wyzwolenie zabrało nam 175 000 km polskiej ziemi a dał nam 102 000 km niemieckiej ziemi, głownie po to, że jak na wyzwoleńca wypada skłócić nas z Niemcami i trzymać nas w garści, czyli w swoim oddziaływaniu swojej polityki. To co powiedział Pan przewodniczący SLD jest częściową prawdą, ale to nie jest cała prawda. Cała prawda jest gorsza i jest taka, że Związek Radziecki wykorzystał sytuację. Wiadomo, że ich tendencje i ciągotki jeżeli chodzi o zdobycie zachodu aż po Portugalię było od 1919-1920 roku, chodziło o to żeby mieć w garści te ziemie- dodał.

Jak słowa Czarzastego zostały usłyszane w Moskwie?

– Myślę że w Moskwie tego się w ogóle nie bierze pod uwagę, dla nich nie jesteśmy partnerem, oni nas nie słuchają w ogóle. To jest powtarzanie narracji historycznej, bo przypomnijmy sobie, że państwa Europy Środkowej do niedawna tą narrację prezentowały.Czesi czy Słowacy mogli to mówić, że zostali wyzwoleni, natomiast nam zabrano większość polskich ziem- powiedział politolog.

Telewizja Republika

Wiadomości

Smaki Polski – Dworska uczta z lubelską gąską [wideo]

Były premier ostro o ekipie Tuska: To prowadzi Polaków do biedy! [WIDEO]

Dożynki, dziedzictwo i festiwal kultur na Podkarpaciu

Prezydent zapowiedział projekt nowelizacji kodeksu karnego ws. „symbolu banderowskiego”

Wrażliwe dane tysięcy osób zostały skradzione we Włoszech

Pilne: w Krzycku Wielkim awionetka spadła na ziemię!

Rekordowo niski stan Wisły, tylko 9 cm na stacji w Warszawie!

W okolicy Radomia handlowano podrabianym płynem do e-papierosów

PILNE: Weto prezydenta. Chodzi o 800 plus dla obywateli Ukrainy

Ogromny pożar zakładu meblarskiego w miejscowości Jankowy k. Kępna

SPRAWDŹ TO!

Ekipa Tuska chce ingerować w Pałac Prezydencki. "Nie pozwolimy się szantażować"

Wieczorek: Żbikowski dostał poparacie jako prezydent Zabrza, PO musi obejść się smakiem

Egzamin zakończył się szybciej niż rozpoczął. Pijana Niemka próbowała zdać prawo jazdy w Szczecinie

Sakiewicz: teraz toczy się trzecia tura wyborów prezydenckich-mamy krytyczny moment

Mistrzostwa świata siatkarek: Polska zagra dziś z Kenią o awans do fazy pucharowej

Najnowsze

Smaki Polski – Dworska uczta z lubelską gąską [wideo]

Wrażliwe dane tysięcy osób zostały skradzione we Włoszech

Pilne: w Krzycku Wielkim awionetka spadła na ziemię!

Rekordowo niski stan Wisły, tylko 9 cm na stacji w Warszawie!

W okolicy Radomia handlowano podrabianym płynem do e-papierosów

Były premier ostro o ekipie Tuska: To prowadzi Polaków do biedy! [WIDEO]

Dożynki, dziedzictwo i festiwal kultur na Podkarpaciu

Prezydent zapowiedział projekt nowelizacji kodeksu karnego ws. „symbolu banderowskiego”