Przejdź do treści
22:05 6 sierpnia dojdzie do spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Karola Nawrockiego z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią
20:27 Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad vocem" popiera stanowisko PKW, która ocenia, że prokuratura złamała prawo przy ponownym liczeniu głosów. "Działanie prokuratury poza ramami prawa wyborczego narusza zaufanie społeczne do instytucji państwowych"
19:54 Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zarekomendowała uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Prokurator zamierza postawić mu zarzut, że jako szef podkomisji smoleńskiej ujawnił ściśle tajne informacje
17:41 Warszawa: sąd przedłużył o sześć miesięcy areszt dla Mieszka R., podejrzanego o morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim
17:20 Holenderski kolarz Olav Kooij wygrał w Legnicy pierwszy etap 82. Tour de Pologne
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prof. Żaryn o słowach szefa FBI: Musimy to niestety odbierać jako obowiązujący stan wiedzy amerykańskiego społeczeństwa

Źródło: Telewizja Republika

- Czy to jest obraz wiedzy społeczeństwa amerykańskiego to co reprezentował szef FBI? My jak odbiorcy musimy tak to interpretować - mówił na antenie Telewizji Republika prof. Jan Żaryn.

Historyk tłumaczył w rozmowie z Jakubem Morozem, znaczenie słów szefa FBI (Jamesa B. Comey'a) w kontekście budowania prawdziwego i spójnego obrazu Polski w społeczności międzynarodowej. W artykule "Dlaczego wymagam od agentów FBI wizyty w Muzeum Holokaustu?", na łamach „The Washington Post”, przedrukowano przemówienie Comey'a, który zwracając się do środowisk żydowskich, mówił o współodpowiedzialności Polaków, Węgrów i Niemców za zbrodnię Holokaustu. (Czytaj więcej)

Jak mówił prof. Żaryn nie można w ten sposób określić stanu wiedzy wszystkich Amerykanów, ale tego typu wydarzenia należy interpretować jako pewnego rodzaju symbol. Historyk wspomniał też o innych wpadkach polityków amerykańskich, w tym użyciu w 2012 przez samego prezydenta Obamę słów "polski obóz śmierci".

- Niewątpliwie to jest świetne muzeum (...) ale niewątpliwie każdy to co chce to sobie przeczyta - mówił dalej prof. Żaryn. Historyk tłumaczył, że zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce, zwiedzający takie obiekty ludzie nawet po dokładnym zwiedzenie muzeum mogą wyjść z błędnymi wnioskami i nieprawdziwymi informacjami, jeśli są oni "nastawienie" na potwierdzenie jakieś tezy. - Można z tego odczytać, że kościół katolicki przygotowywał grunt pod istnienie nazistów (...) co jest niezgodne z prawdą - wymieniał prof. Żaryn. - To, że Polacy ratowali Żydów podczas II wojny światowej nie wynika z odstępstwa, ale właśnie z rozumienia wiary - dodał.

Czytaj więcej:

Petycja w sprawie odwołania dyrektora FBI na stronie Białego Domu

Twórcy filmu o Janie Karskim: Mamy poczucie misji, by dowiedziało się o nim jak najwięcej ludzi na świecie




Twórcy filmu o Janie Karskim: Mamy poczucie misji, by dowiedziało się o nim jak najwięcej ludzi na świecie
Telewizja Republika

Polecamy Sejm

Wiadomości

Dyrektor Instytutu Pileckiego zamierzał zorganizować seminarium… o zwrocie Niemcom dóbr kultury

Polskie zespoły przed kluczowymi meczami w eliminacjach

Trump ukarze Indie za kupowanie ruskiej ropy. Użyje swojej ulubionej "broni"... ceł

Niemiecki przykład rodziny imigranckiej z Syrii. Ku przestrodze!

Król o odebraniu immunitetu Macierewiczowi: ściga się człowieka, który sprawę wyjaśniał kompleksowo

Leon XIV do młodzieży: nie jesteście samotnymi pielgrzymami

Warchoł do rządu Tuska: przestańcie hańbić polski mundur i upokarzać tych, którzy go noszą [WIDEO]

"Zaświadczenie o niekaralności z kraju pochodzenia". Posłowie PiS domagają się zmian w branży taksówkarskiej

Bochenek dziwi się odwołaniu przez Hołownię spotkania z prezydentem. "Naciski na niego będą pewnie do ostatniego momentu"

Jest krótki, ale bardzo wymowny. Zobacz spot zapowiadający inaugurację Karola Nawrockiego

PKW odkłada decyzję w sprawie komisarzy wyborczych. Niezależni prokuratorzy piszą o łamaniu prawa

Prezydent nie kryje rozczarowania zrezygnowaniem przez Hołownię ze spotkania

Ambasador USA przy NATO: Putin jest chory i nielogiczny, ale raczej nie chce zmierzyć się z najpotężniejszym wojskiem na świecie

Koalicja 13. grudnia nie odpuszcza. Tym razem chcą głowy Antoniego Macierewicza

102-latek przeszedł operację biodra w szpitalu w Bełchatowie

Najnowsze

Dyrektor Instytutu Pileckiego zamierzał zorganizować seminarium… o zwrocie Niemcom dóbr kultury

Król o odebraniu immunitetu Macierewiczowi: ściga się człowieka, który sprawę wyjaśniał kompleksowo

Leon XIV do młodzieży: nie jesteście samotnymi pielgrzymami

Warchoł do rządu Tuska: przestańcie hańbić polski mundur i upokarzać tych, którzy go noszą [WIDEO]

"Zaświadczenie o niekaralności z kraju pochodzenia". Posłowie PiS domagają się zmian w branży taksówkarskiej

Polskie zespoły przed kluczowymi meczami w eliminacjach

Trump ukarze Indie za kupowanie ruskiej ropy. Użyje swojej ulubionej "broni"... ceł

Niemiecki przykład rodziny imigranckiej z Syrii. Ku przestrodze!