Przejdź do treści
WAŻNE Obejrzyj wystąpienie Karola Nawrockiego na CPAC i wywiad z Prezydentem przeprowadzony przez Tomasza Sakiewicza. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube i na portal tvrepublika.pl
04:38 USA: Trump zasugerował, że może spotkać się z Łukaszenką podczas Rady Pokoju
04:28 Donald Trump: Irańczycy zgodzili się na większość naszych propozycji
03:08 Estońskie media: Atakując dronami rosyjskie porty, Ukraina jest skuteczniejsza niż Zachód z sankcjami
23:22 Prezydent RP: Wyrażam sprzeciw wobec braku zgody na mszę św. w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na spotkanie Jackiem Sasinem i Andrzejem Śliwką. 30 marca, godz. 17:00. Sala Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tarnobrzeg zaprasza na spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. 30 marca, godz. 18:00, Tarnobrzeski Dom Kultury
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt, 31 marca, od godz. 11.30, ul. Półwiejska, przy Pomniku Starego Marycha w Poznaniu
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Prof. Gliński: Nie pozostawiamy ludzi kultury bez wsparcia

Źródło: Telewizja Republika

Gościem redaktora Tomasza Sakiewicza w programie „Dziennikarski poker” na antenie Telewizji Republika był dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

Prowadzący zapytał na początek, czy obecne czasy, kiedy z powodu pandemii koronawirusa obowiązuje szereg obostrzeń, a instytucje kultury, jak np. teatry czy kina są zamknięte, stwarzają możliwości, aby polska kultura rozwijała się, choć nieco inaczej.

– Na pewno widzimy to ożywienie w internecie, w sieci i to jest zupełnie naturalne. Obecnie, inaczej niż choćby w czasach PRL, kiedy działały teatry podziemne, w mieszkaniach prezentowane były wystawy sztuki, galerie. W tej chwili nie możemy się gromadzić, więc internet faktycznie umożliwia funkcjonowanie kultury w sieci- mówił rozmówca Telewizji Republika.

– Otworzyliśmy program dla podmiotów i osób fizycznych funkcjonujących w kulturze, aby mogły przenosić swoją działalność do sieci. Z kolei na naszej stronie prezentujemy także kulturę w sieci, w postaci różnych cyfrowych zapisów dotyczących działalności instytucji kultury. Mamy również dostęp do oferty międzynarodowej. W tej chwili więc faktycznie kulturę mamy przede wszystkim w sieci-dodawał.

– Przygotowywaliśmy wielkie koncerty, wydarzenia z okazji 100. rocznicy urodzin śp. Jana Pawła II czy kanonizacji kard. Stefana Wyszyńskiego i część tych imprez odbędzie się właśnie w takiej formule, jak w mediolańskiej katedrze-podkreślił prof. Piotr Gliński.

-Pani Krystyna Janda bardzo narzekała, że MKiDN pozostawiło ją w kłopocie. Czy rzeczywiście jest tak, że artyści i właściciele teatrów zostali pozostawieni samymi sobie? - zapytał redaktor Sakiewicz.

– To oczywiście nieprawda. My od samego początku epidemii informowaliśmy o tym, jakie działania przygotowujemy i część z nich zostało już wprowadzonych. W obu Tarczach Antykryzysowych znajdziemy cały szereg rozwiązań dla ludzi kultury i podmiotów działających w tym obszarze. Na przykład dla osób, które utrzymują się w oparciu o umowy cywilno-prawne, czyli bardzo szerokiej grupy ludzi kultury, np. twórców, ale też techników- mówił wicepremier.

– Oferujemy także szerokie wsparcie dla firm czy organizacji pozarządowych działających na polu kultury, w postaci dotacji, zwolnień zusowskich, dopłat do utrzymania miejsc pracy, tak, aby ten trudny czas epidemii i kryzysu ekonomicznego firmy przetrwały aż do momentu, gdy będą w stanie normalnie funkcjonować- dodał szef MKiDN.

– W obecnej sytuacji wszyscy w państwie powinni wspólnie działać. Również opozycja powinna odłożyć na bok swoje polityczne rachuby i nie zajmować się głupstwami, takimi jak ostatnia krytyka obchodów, bardzo skromnych i wyciszonych, 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej- wskazał prof. Gliński.

– Staramy się w tym trudnym momencie sterować krajem w sposób spokojny i odpowiedzialny i możemy liczyć na społeczeństwo. Widzimy przy tym żywotność polskiej tożsamości i polskiej wspólnoty. To, co miało być czymś wstydliwym czy nawet nienormalnym, okazuje się naszym największym zasobem- tłumaczył rozmówca Telewizji Republika.

– Takie momenty próby także pozwalają nam zweryfikować nasze wartości. W ogóle liczymy na to, że po tym doświadczeniu będziemy mądrzejsi, nie tylko jako polska wspólnota narodowa. Kto przez pierwsze tygodnie tej trudnej próby dla Polski był jedyną instancją, która podejmowała odważne decyzje, brała na swoje barki tę wielką odpowiedzialność? To był polski rząd i polski naród. Unia Europejska włącza się dopiero teraz i bardzo dobrze, że się włącza. Witamy, liczymy na jakieś konkretne rozwiązania i wsparcie- podkreślił.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Isaac Herzog

Prezydent Izraela reaguje na zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego

Oto, co robią z dziećmi godziny na social mediach

Zginął żołnierz sił pokojowych na Bliskim Wschodzie

Zdecydowany głos prezydenta ws. mszy w Bazylice Grobu Pańskiego

Izrael: Przerabiają schrony na synagogi

CEJROWSKI: Rządzą nami IDIOCI! Węgiel mamy pod nosem, a ONI...

Odszedł prof. Kazimierz Nowaczyk. Żegnają go bliscy i współpracownicy

Prezydent podziękował Polonii w USA: niesiecie Polskę w sercu i w duszach, jesteście naszymi ambasadorami

Wybory na Węgrzech. Kaczyński: wygrana Orbana jest ważna dla Europy

Morawiecki o zakazie telefonów w szkołach: rząd próbuje nadrobić stracony czas

Niemcy znowu bezczelnie pouczają prezydenta Nawrockiego, że "szkodzi" naszym interesom

Rząd obniża podatki, a Orlen podnosi ceny. Kanthak: dałem się nabrać

Koalicja dzieli stołki, a Protasiewicz wbija im szpilę

Ukraiński dron rozbił się na terytorium Finlandii. Trwa analiza zdarzenia

Mocne słowa Obajtka u Kłeczka ws. cen paliw: "Łupią Polaków"

Najnowsze

Isaac Herzog

Prezydent Izraela reaguje na zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego

atak na Izrael

Izrael: Przerabiają schrony na synagogi

CEJROWSKI: Rządzą nami IDIOCI! Węgiel mamy pod nosem, a ONI...

Nie żyje prof. Nowaczyk

Odszedł prof. Kazimierz Nowaczyk. Żegnają go bliscy i współpracownicy

Prezydent podziękował Polonii w USA: niesiecie Polskę w sercu i w duszach, jesteście naszymi ambasadorami

dziecko na social mediach

Oto, co robią z dziećmi godziny na social mediach

siły pokojowe ONZ

Zginął żołnierz sił pokojowych na Bliskim Wschodzie

kardynał Pierbatista Pizaaballa

Zdecydowany głos prezydenta ws. mszy w Bazylice Grobu Pańskiego