Zmarły w minioną niedzielę nestor śląskich lekarzy i współtwórca polskiej nefrologii prof. Franciszek Kokot został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego. Najwyższe polskie odznaczenie państwowe nadał profesorowi prezydent Andrzej Duda.
Mszy pogrzebowej przewodniczy metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc. Po południu prof. Franciszek Kokot spocznie na cmentarzu parafialnym w Zabrzu-Rokitnicy.
O nadaniu prof. Kokotowi Orderu Orła Białego poinformował podczas sobotnich uroczystości zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, który w katowickiej katedrze odczytał list od Andrzeja Dudy i przekazał Order na ręce syna zmarłego profesora.
"Żegnamy dzisiaj jednego z najznakomitszych polskich uczonych, mistrza wielu pokoleń lekarzy, wspaniałego człowieka, który zawsze był całym sercem oddany sprawie ochrony i ratowania ludzkiego zdrowia. Pan profesor położył wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej i rodaków, dla świata i całej ludzkości" - napisał w liście prezydent RP.
Zmarły w wieku 91 lat prof. Franciszek Kokot był wybitnym nefrologiem i endokrynologiem, zaliczanym do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. Światową sławę przyniosły mu badania z zakresu nefrologii oraz pionierskie prace dotyczące metod diagnostycznych w tej dziedzinie. Przez 25 lat kierował stworzoną przez siebie Kliniką Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wykształcił kilka pokoleń lekarzy.
O uhonorowanie prof. Kokota Orderem Orła Białego wystąpił rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański.
- Cała społeczność akademicka jest niezwykle dumna z uhonorowania przez prezydenta Rzeczypospolitej Orderem Orła Białego prof. Franciszka Kokota, wyjątkowej postaci naszego uniwersytetu. To wspaniałe podsumowanie i docenienie jego niezwykle aktywnego, pełnego sukcesów życia, jako naukowca i lekarza oraz nauczyciela tysięcy polskich lekarzy. Order jest wyrazem uznania dla osobistości wybitnej, człowieka ogromnej pracowitości i mądrości - podkreślił prof. Szczepański.
Prof. Kokot – wybitny internista, specjalista hipertensjologii i endokrynologii, przez całe zawodowe życie był związany ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym (wcześniej Śląską Akademią Medyczną) jako jeden z jej pierwszych i najwybitniejszych absolwentów. Był nauczycielem i mentorem pokoleń lekarzy, autorem pionierskich podręczników - w sumie niemal tysiąca publikacji naukowych. Przez ćwierć wieku kierował założoną przez siebie Kliniką Nefrologii uniwersytetu. Dziesięć uczelni uhonorowało go doktoratami honoris causa.
Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej, ustanowione w 1705 r., a odnowione w 1921 r. i przywrócone w 1992 r. Nadawany jest za zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest także najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw. Po 1992 r. pierwszym odznaczonym był papież Jan Paweł II. Do końca ub. roku Orderem uhonorowano 227 osób. Prezydent Andrzej Duda odznaczył 67 z nich.
Prezydent jest Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule. W jej skład, obok Andrzeja Dudy, wchodzą obecnie: Bogusław Nizieński, Irena Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Adam Bujak oraz Bronisław Wildstein.