Procesy inwestycyjne przy budowie mieszkań przyniosą oszczędności
Zmiany w rozporządzeniu o przedsięwzięciach mogących znacząco oddziaływać na środowisko skrócą procesy inwestycyjne przy budowie mieszkań nawet o kilka miesięcy - przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że to przekłada się na oszczędności także dla klientów deweloperów.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało we wtorek PAP, że inicjatywy szefa MRiT Waldemara Budy, zmianie uległo rozporządzenie ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, którego autorem był resort klimatu i środowiska.
Resort rozwoju i technologii poinformował, że nowela tego rozporządzenia została we wtorek przyjęta przez rząd. Wyjaśniono, że dzięki zmianom w rozporządzeniu skrócone zostaną procesy inwestycyjne przy budowie nowych mieszkań. "Podniesiono granice, powyżej których parkingi i garaże będą wymagały uzyskania czasochłonnych decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Wprowadzono w nim również zmiany dotyczące wysokości progów wymagających decyzji środowiskowej dla inwestycji z zakresu fotowoltaiki" - wskazało ministerstwo.
"Zależy nam na jak największym usprawnieniu procesów inwestycyjnych, bo zdajemy sobie sprawę, że ich obsługa stanowi znaczącą część wydatków przedsiębiorców. Ułatwienia w budowie nowych budynków mieszkalnych to krótszy czas przygotowania inwestycji nawet o kilka miesięcy, a to przekłada się na wymierne oszczędności finansowe, z których będą mogli skorzystać także klienci deweloperów" – wskazał minister Waldemar Buda.
"Pierwsze mieszkanie" - już 1192 podpisanych umów na nieruchomości. Minister Buda: Spodziewamy się do końca roku 51 tys. wnioskówhttps://t.co/83xG0TzQ4v
— wPolityce.pl (@wPolityce_pl) August 7, 2023
W komunikacie MRiT wyjaśniono, że obecnie obowiązujące progi dla garaży i parkingów zostały określone na "bardzo niskim poziomie", przez co odstają znacząco od progów określonych dla pozostałych rodzajów zabudowy. "Na obszarach objętych formami ochrony przyrody, decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych jest wymagana dla garaży, parkingów samochodowych lub zespołów parkingów o powierzchni od 0,2 ha, a na pozostałych obszarach od 0,5 ha. Po wprowadzeniu zmian w rozporządzeniu wartości graniczne będą wynosiły odpowiednie 0,5 i 1 ha" - podało MRiT.
Zwrócono uwagę, że dotychczasowe wartości progowe dla tych inwestycji są bardziej rygorystyczne niż progi przypisane np. zabudowie przemysłowej, która "wywołuje znacznie większe ryzyko środowiskowe".
"Intencją MRiT jest redukcja zbędnych nadregulacji prawnych, które w związku z wymogiem uzyskania decyzji środowiskowych, utrudniają proces inwestycyjny, wydłużając przez to czas uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i generują znaczne obciążenie ekonomiczne po stronie inwestorów. W obecnych realiach i stanie prawnym uzyskanie decyzji środowiskowych staje się znacznym obciążeniem dla podmiotów planujących realizację inwestycji" - oceniło ministerstwo.
Resort dodał, że druga zmiana w rozporządzeniu dotyczy fotowoltaiki. "Jej efektem będzie zwiększenie progu powierzchni zabudowy dla instalacji fotowoltaicznych z 1 do 2 ha (na obszarach nieobjętych formami ochrony przyrody), powyżej którego będzie obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dla obszarów objętych formami ochrony przyrody, próg pozostał bez zmian i wynosi 0,5 ha" - wyjaśniono.
Rozporządzenie Rady Ministrów wchodzi w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.