Niemieckie media krytycznie komentują dzisiaj obawy Polaków w stosunku do uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. "Rasista, którego rasizm wynika z głębokiego strachu, nadal pozostaje rasistą” – piszą dziennikarze tygodnik „Spiegel".
"Pomimo rosnącej liczby uchodźców przybywających do Europy, Polska nie chce przyjąć dodatkowych imigrantów" – czytamy w dzisiejszym wydaniu "Der Spiegel", w którym dziennikarze przywołują też wypowiedź premier Kopacz po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. uchodźców.
Szefowa polskiego rządu podkreśliła dzisiaj stanowczo, że Polska jest gotowa przyjąć dwa tysiące uchodźców, a ona nie będzie podejmować decyzji, które mogłyby zdestabilizować sytuację w kraju. – Jesteśmy zobowiązani do solidarności z Europą, do solidarności z której sami też korzystaliśmy, ale nasza solidarność musi być odpowiedzialna i powinna odpowiadać możliwość naszego kraju – stwierdziła Kopacz.
Problem Europy, a nie Polski
Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zwraca też uwagę, że cztery kraje zrzeszone w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowach i Węgry) krytycznie podchodzą również do pomysłu wprowadzania rozdzielnika, z kwotami imigrantów, które przyjąć mają poszczególne państwa Unii Europejskiej. „Spotkanie szefów rządów i ministrów spraw wewnętrznych w Pradze jeszcze się nie zaczęło, a już jego wyniki były ustalone: żadnych ustępstw w polityce migracyjnej, żadnych nowych uchodźców, a już na pewno żadnych unijnych kwot na ich przyjęcie” – opisują spotkanie szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej dziennikarze "SZ", nazywając uczestników spotkania "czwórką bez litości".
W artykule, skrytykowano też słowa rzecznik PiS Elżbiety Witek, która stwierdziła wczoraj, że "uchodźcy to problem Europy, ale nie problem Polski", a kwestia ta nie zostanie rozwiązana przez przymusowe przydzielenie grupy imigrantów do danego kraju.
"Zamiast pomagać Afrykańczykom, musimy się zatroszczyć o własnych ludzi"
Ostro o nastawieniu Polaków wobec imigrantów piszą dziennikarze "Der Spiegel", którzy strach polskich obywateli komentują słowami: "Nawet, jeżeli ich strach jest prawdziwy, to rasista, którego rasizm wynika z głębokiego strachu, nadal pozostaje rasistą". Zdaniem autorów gazety powszechną postawą w Polsce jest "Zamiast pomagać Afrykańczykom, musimy się zatroszczyć o własnych ludzi”.
Jak podkreślono, postawa Polaków zależy też od miejsca ich zamieszkania oraz warunków w jakich żyją. Gazeta przypomina też, trudności z jakimi spotykają się uchodźcy którzy zdecydują się jednak uzyskać w Polsce azyl.
Czytaj więcej:
Tysiące imigrantów dotarło do Austrii. Fala uchodźców zmierza teraz do Niemiec