Prezydent: zobowiązałem się do przywrócenia wieku emerytalnego i jako prezydent od razu wniosłem stosowny projekt

- Polityka krajowa i polityka zagraniczna były dla mnie priorytetami. Jeśli chodzi o tę pierwszą, pięć lat temu chodziło o odwrócenie wektorów w dotychczasowym działaniu władz. Jako prezydent od razu wniosłem projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny i udało się go przywrócić do poprzedniego - powiedział na antenie Programu I Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.
Wybory prezydenckie planowane są na 28 czerwca - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. W podjętej 10 maja uchwale Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że w wyborach prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja nie było możliwości głosowania na kandydatów. Jednocześnie podkreślono, że marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów.
24 maja mija pięć lat od drugiej tury poprzednich wyborów prezydenckich. Andrzej Duda, wspominając je, podkreślił, że wówczas dla niego priorytetem były dwie kwestie. - Mam tu na myśli politykę krajową i politykę zagraniczną. Jeśli chodzi o tę pierwszą, chodziło o odwrócenie wektorów w dotychczasowym działaniu władz. Głównym postulatem, jaki podnosili Polacy na spotkaniach wyborczych ze mną, było obniżenie wieku emerytalnego. Ja się do tego zobowiązałem i jako prezydent od razu wniosłem stosowny projekt. W efekcie udało się praktycznie bezboleśnie przywrócić poprzedni wiek emerytalny, czyli że kobiety mogą przechodzić na emeryturę już po 60. roku życia, a mężczyźni - po 65. Tym samym daliśmy Polakom wybór. Ktoś chce, może pracować dłużej. Jeśli nie, ma możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę - podkreślał Andrzej Duda.
Polecamy Komisja Zbigniew Ziobro
Wiadomości
Premier Wielkiej Brytanii po zamachu na synagogę w Manchesterze mówi o "codziennym zagrożeniu nienawiścią na tle antysemickim"
Tysiące demonstrujących nad Sekwaną. Francuzi nie chcą cięć budżetowych proponowanych przez nowy rząd
Die Welt: Odszkodowania dla żyjących polskich ofiar II wojny światowej powinny być wypłacane natychmiast
Najnowsze

Wieniawa o miłości: „Szukam i wierzę, że się uda”

Premier Wielkiej Brytanii po zamachu na synagogę w Manchesterze mówi o "codziennym zagrożeniu nienawiścią na tle antysemickim"

Dlaczego PO chce zlikwidować CBA? Ostry spór w Republice o walkę z korupcją
