Przejdź do treści
10:07 Wielkopolskie: Zarzuty dla prokuratora, który spowodował kolizję prowadząc po pijanemu
10:01 Francja: Luwr nie został otwarty o zwykłej porze, wkrótce decyzja w sprawie strajku
09:20 Czechy: Prezydent Pavel powołał rząd premiera Babisza
09:19 Gdańsk: Troje oskarżonych o pranie pieniędzy i przejęcie gotówki z fikcyjnych sklepów internetowych
07:36 Świat: Ceny miedzi w Londynie odbijają się po mocnej piątkowej wyprzedaży metali
06:27 Hiszpania: Czerwony alarm pogodowy w Walencji. Szkoły odwołują zajęcia
06:07 Portugalia: W Priscos, na przedmieściach Bragi, w północno-zachodniej Portugalii, zainaugurowano największą żywą bożonarodzeniową szopkę Europy
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Prezydent: sprawy polskiej wsi są mi bliskie i znane, przykładam do nich dużą wagę

Źródło: Twitter/@AndrzejDuda2020

Sprawy polskiej wsi są mi bliskie i znane, przykładam do nich dużą wagę - mówił prezydent Andrzej Duda w programie "Tydzień" w TVP. Deklarował również m.in. wsparcie dla rolników i likwidację wykluczenia komunikacyjnego.

Omówienie rozmowy zostało opublikowane na stronie Kancelarii Prezydenta. 

Prezydent dziękował za poparcie rolnikom, do których - jak mówił - adresowana była część z programów rządowych, takich jak 500Plus. Wśród sukcesów rządu oraz swoich wymieniał likwidację ubóstwa na terenach wiejskich.

"Polska wieś jest dla mnie ważna. W dużym stopniu utożsamiam się z nią. Chociaż sam jestem urodzony i wychowany w mieście, to moi dziadkowie mieszkali w małym mieście i brat mojego dziadka prowadził, a teraz kuzyn mojego ojca prowadzi gospodarstwo w górach. Często tam jeździłem, pracowałem na roli także z moim dziadkiem w Starym Sączu, bo miał swoje pole. Jest mi to po prostu bliskie" - powiedział Duda. 

"Rozumiem, co to znaczy pracować bardzo często niezależnie od pogody, rozumiem, co to znaczy martwić się, czy przyjdzie przymrozek lub gradobicie i zniszczy plony. Więc o tyle sprawy polskiej wsi są mi bliskie i znane. I dlatego przykładam do tego rzeczywiście dużą wagę" - dodał.

Prezydent podkreślał znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego, które - jak mówił - było zapewnione dzięki rolnikom w dobie pandemii koronawirusa.

"Jesteśmy wielkim eksporterem żywności, u nas żywności nie brakuje i nic nie wskazuje na to, by miało jej zabraknąć – właśnie dzięki trudowi, dzięki codziennej pracy polskich rolników. Bardzo to doceniam i ze wszystkich sił bardzo chcę pomagać rolnikom" - zaznaczył Duda.

Dziękował także rządowi za negocjacje ws. unijnego budżetu, w tym środków na politykę rolną i podkreślał, że dzięki tym środkom będzie rozwijana m.in. infrastruktura na wsi.

Duda nawiązywał do swojego postulatu utworzenia Funduszu Inwestycji Lokalnych, który ma służyć pozyskiwaniu wkładu własnego do wykorzystania środków unijnych.

"Po prostu Polska musi być wreszcie państwem równo rozwiniętym. To znaczy tereny wiejskie muszą być terenami, gdzie żyje się wygodnie – gdzie jest dobry dojazd, gdzie można w związku z tym mieć dobrą pracę, oczywiście oprócz rolnictwa jako takiego, gdzie opłaca się prowadzić biznes, ale gdzie jest także dostęp do dóbr kultury, szerokopasmowy internet, są miejsca do rekreacji, uprawiania sportu" - mówił prezydent.

 

Deklarował, że chce likwidować wykluczenie komunikacyjne i podkreślał działania rządu, mające wesprzeć rolników w czasie pandemii środkami w wysokości 1 mld zł.

PAP

Wiadomości

Echo publikacji "Wyborczej". Dobrzyński wystawił się na ostrzał internautów!

Fani oburzeni wynikiem Eurowizji Junior: „To niesprawiedliwe!” – mówi nauczycielka śpiewu

Po 10 latach ukrywania się zatrzymano podejrzanego o zabójstwo w Mosinie!

NIL reaguje na tekst "Wyborczej". Wzywa do wszczęcia postępowania [KOMUNIKAT]

Świąteczna magia w kuchni: ryba po grecku w nowej odsłonie

Czuchnowski uderzył w prof. Cenckiewicza. Szefernaker z ostrą krytyką

Robert Wolański dzieli się wspomnieniami żony Agnieszki Maciąg – wiersze i notatniki pozostaną dla fanów

Reginia-Zacharski: Tuska nikt nie ogra, bo nigdzie nie gra...

Atak na Cenckiewicza. Służby przekazują dane wrażliwe pracownikom brukowca!

Strategia NSS 2025: Europa traci suwerenność na rzecz UE

„Serce dla Inki”. Błyskawiczna zbiórka brytyjskiej Polonii

"Unikajmy zakupowego dopingu". Papież z konkretnym przekazem na Święta Bożego Narodzenia

Aktor Rob Reiner i jego żona zostali znalezieni martwi w swoim domu

Australia: strzelali ojciec i syn - 16 zabitych, 40 rannych

Rekordowa inwazja migrantów przez Kanał La Manche

Najnowsze

Echo publikacji "Wyborczej". Dobrzyński wystawił się na ostrzał internautów!

Świąteczna magia w kuchni: ryba po grecku w nowej odsłonie

Czuchnowski uderzył w prof. Cenckiewicza. Szefernaker z ostrą krytyką

Robert Wolański dzieli się wspomnieniami żony Agnieszki Maciąg – wiersze i notatniki pozostaną dla fanów

prof. Jacek Reginia-Zacharski

Reginia-Zacharski: Tuska nikt nie ogra, bo nigdzie nie gra...

Fani oburzeni wynikiem Eurowizji Junior: „To niesprawiedliwe!” – mówi nauczycielka śpiewu

Po 10 latach ukrywania się zatrzymano podejrzanego o zabójstwo w Mosinie!

NIL reaguje na tekst "Wyborczej". Wzywa do wszczęcia postępowania [KOMUNIKAT]