Przejdź do treści
10:53 Australia: 10 osób, w tym jeden z napastników, zginęło w trakcie strzelaniny na plaży Bondi w Sydney
09:55 Polska: GIS ostrzega przed dwoma partiami mleka modyfikowanego dla niemowląt
09:09 Rosja: Pożar w magazynie ropy po ukraińskim ataku. Władze powiadomiły o 235 zniszczonych dronach
07:25 Pomorskie: Naukowcy sprawdzą kondycję łososi w Bałtyku
07:11 Mazowieckie: Od 15 grudnia będą wyły syreny alarmowe, to ćwiczenia Syrena-25
06:29 USA: Znaczna część kraju znalazła się pod wpływem arktycznego powietrza
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Prezydent: nie będzie Polski, jeśli zabraknie osób gotowych oddać za nią życie

Źródło: Przemysław Keler / KPRP

Żadne z pokoleń nie cieszyło się wolną Polska tak długo jak my - mówił w środę w Ossowie (Mazowieckie) prezydent Andrzej Duda. Zastrzegł, że ta wolność nie jest dana na stałe. Nie będzie Polski, jeśli zabraknie oddanych jej synów i córek, jeśli zabraknie osób gotowych oddać za nią życie - podkreślił.

Podczas apelu pamięci przed Pomnikiem – Krzyżem upamiętniającym miejsce śmierci ks. mjr. Ignacego Skorupki prezydent podkreślał, że żadne z dotychczasowych pokoleń nie cieszyło się wolną, niepodległą Polska tak długo jak my. Zastrzegł jednak, że ani wolność, ani niepodległość nie są dane na stałe.

"Zawsze trzeba jej bronić z determinacją. Trzeba mieć odwagę i męstwo. Mazowsze ma w tym aspekcie niezwykle wzruszającą tradycję"

 podkreślił Duda, nawiązując do bitwy pod Ossowem.

Jak wskazał, obrona Ossowa była obroną chrześcijaństwa, a bronią księdza Ignacego Skorupki, którego śmierć stała się symbolem Bitwy Warszawskiej, był różaniec, Pismo Święto i brewiarz. 

"Ten krzyż (upamiętniający miejsce jego śmierci - PAP) został potem przez was tutaj przywrócony, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość - i trwa, i jest wbity, jak ten wielki znak, gdzie jest chrześcijańska ziemia" 

- zwrócił się do mieszkańców prezydent.

Andrzej Duda wyraził przy tym nadzieję, że w przyszłym roku w Ossowie powstanie już Muzeum Bitwy Warszawskiej, które jednocześnie będzie "muzeum bohaterów" i "muzeum odwagi". 

"Bo nie będzie Polski, jeśli zabraknie oddanych jej synów i córek, bo nie będzie Polski, jeśli zabraknie takich, którzy będą gotowi oddać za nią życie, którzy będą gotowi jej służyć" 

- podkreślił.

Źródło: PAP

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Dramat na święcie Chanuki w Sydney. 10 osób zabitych, wiele rannych

GIS ostrzega przed partiami mleka modyfikowanego dla niemowląt!

HIT DNIA

Najnowszy sondaż: Połowa Polaków uważa Tuska za słabego premiera

Dzisiejsze msze dedykowane dzieciom i ich rodzicom. Jezuici zapraszają

W ostatnim roku Wielką Brytanię opuściło ok. 25 tys. Polaków

Czy dziś zrobimy zakupy? Wiemy też, w które niedziele pójdziemy do sklepów w 2026 roku

Jaka będzie pogoda 14 i 15 grudnia?

Co najmniej dwie ofiary strzelaniny na kampusie w USA!

Polacy o szybkim zakończeniu wojny na Ukrainie. Jesteśmy jednomyślni

Alarm w Pentagonie: Druzgocący utajniony raport

Pociągi Intercity nie pojawią się już na torach niektórych miejscowości

Z czego Tusk jest najbardziej dumny na dwulecie swojego rządu?

Deportowany wrócił do UK i kpi na SM. Granice to drzwi obrotowe

Zamach ISIS w Syrii: Zginęło dwóch żołnierzy USA i tłumacz

Nowa Zelandia zmierza ku historycznej zmianie demograficznej

Najnowsze

SPRAWDŹ TO!

Dramat na święcie Chanuki w Sydney. 10 osób zabitych, wiele rannych

W ostatnim roku Wielką Brytanię opuściło ok. 25 tys. Polaków

Czy dziś zrobimy zakupy? Wiemy też, w które niedziele pójdziemy do sklepów w 2026 roku

Jaka będzie pogoda 14 i 15 grudnia?

Co najmniej dwie ofiary strzelaniny na kampusie w USA!

GIS ostrzega przed partiami mleka modyfikowanego dla niemowląt!

HIT DNIA

Najnowszy sondaż: Połowa Polaków uważa Tuska za słabego premiera

Dzisiejsze msze dedykowane dzieciom i ich rodzicom. Jezuici zapraszają