Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
UWAGA! UPAŁY! W weekend w Polsce nawet 39-41 stopni C. Służby apelują, aby najmłodsi oraz seniorzy unikali wychodzenia z domu, zwłaszcza w godz. 15:00 - 18:00. Nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody mineralnej. Pamiętajmy o zwierzętach
18:54 Na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie na Mazowszu doszło do eksplozji motorówki. Jedna osoba ucierpiała po tym, jak rozszczelnił się zbiornik z gazem
18:00 Potężny pożar w Małopolsce. Kłęby dymu widoczne z kilku kilometrów.Strażacy apelują do mieszkańców o nieotwieranie okien i niewychodzenie z domów
17:00 Ks. kanonik dr Przemysław Szulc przyjął w sobotę święcenia biskupie w bazylice katedralnej w Pelplinie. Uroczystość wpisała się w trwający jubileusz 750-lecia przybycia cystersów na te ziemie. Szafarzem sakry był ordynariusz pelpliński bp Ryszard Kasyna
16:25 Belgia: pięćdziesięcioletni obywatel Polski zmarł podczas pracy w polu w belgijskiej miejscowości Zonnebeke we Flandrii Zachodniej
15:27 W Ukrainie rozbił się myśliwiec MiG-29, jego pilot zdołał się katapultować - poinformowało w sobotę dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. To druga katastrofa samolotu wojskowego w tym kraju w ciągu niecałych dwóch tygodni
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza Nowy Sącz oraz Europoseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Patryk Wicher zapraszają na 86.rocznicę zbrodni w Trzetrzewinie. 28 czerwca, godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Trzetrzewinie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Prezydent: jestem zdeterminowany do tego, aby nadal była realizowana modernizacja służb ratowniczych

Źródło: Portal TV Republika

Jestem zdeterminowany do tego, aby nadal była realizowana modernizacja służb ratowniczych, w tym straży pożarnej - powiedział w piątek podczas uroczystości z okazji Dnia Strażaka prezydent Andrzej Duda. Dodał, że wierzy, iż proces ten będzie realizowany pomimo kryzysu spowodowanego pandemią.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka, podczas których prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, a wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pamiątkowe szable.

Stopnie generalskie - na wniosek szefa MSWiA - prezydent nadał czterem oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia nadbrygadiera PSP awansowani zostali: Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie st. bryg. Mariusz Feltynowski, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Dariusz Matczak, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Nowosielski oraz zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Arkadiusz Przybyła.

- Jesteśmy zdeterminowani i ja jestem zdeterminowany do tego, aby nadal była realizowana modernizacja służb ratowniczych, w tym straży pożarnej, aby dalej był realizowany proces unowocześniania wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej, aby dalej był realizowany proces unowocześnienia wyposażenia i siedzib ochotniczych straży pożarnych - powiedział prezydent.

Dodał, że ma nadzieję, że strażacy ochotnicy w całej Polsce przekonali się, że w ostatnich latach następuje "zmiana w postaci chociażby nowych wozów ratowniczo-gaśniczych, które pojawiły się w remizach, które często było trzeba przez to rozbudować".

- Chciałbym, żeby tak działo się nadal. Wiem, że ta zmiana wyposażenia, ona także dodaje siły i animuszu do służby. Daje więc taki efekt synergii. Po pierwsze poprawia możliwości ratownicze jednostek, po drugie podnosi ogromnie morale, zachęca do służby kolejne rzesze młodych ludzi - mówił prezydent.

Dodał, że wierzy głęboko w to, "że będziemy mogli to realizować nadal, mimo że dotknęła nas pandemia koronawirusa i związany z tym kryzys.

- Wierzę w to, że z tego wyjdziemy i będziemy mogli te procesy realizować w dalszym ciągu - podkreślił.

Wśród pozytywnych zmian prezydent wymienił też niedawno zapowiedziany projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych, którego najważniejszym założeniem jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych.

- Budżet państwa nie jest z gumy. Nie wszystkie prośby, czy oczekiwania da się spełnić, ale wierzę w to głęboko, że uda się wypracować takie rozwiązania, które także i przedstawiciele OSP, ci którzy na co dzień w tych ochotniczych strażach pożarnych służą, przyjmą je z satysfakcją i będą one także w wielu przypadkach stanowiły podziękowanie ze strony polskiego państwa za służbę dla społeczeństwa, która była przez nich, przez dużą część życia realizowana - mówił prezydent.

Prezydent także złożył życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

- Przede wszystkim, żeby św. Florian miał was wszystkich w swojej opiece, żeby tyle razy, ile razy wóz ratowniczo-gaśniczy wyjedzie do akcji, żeby zawsze wracał w komplecie z całą załogą - mówił.

Prezydent podziękował strażakom za ich służbę, a szefom MSWiA i PSP za możliwość spotkania na obchodach Dnia Strażaka. Podziękował również strażakom PSP i OSP za to, że od samego początku razem ze Strażą Graniczną, wojskiem i innymi służbami, w szczególności służbami medycznymi wspierali proces walki przeciwko koronawirusowi.

- Ogromnie dziękuję za tę ofiarność, ogromnie dziękuje, że strażacy jak zwykle nie wahali się własnym zdrowiem i życiem zaryzykować po to, żeby nieść pomoc drugiemu człowiekowi - powiedział. Podziękował także funkcjonariuszom, którzy nieśli pomoc w Libanie.

Za rok ciężkiej pracy strażakom podziękował również wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, który podkreślił, że do dotychczasowych zadań funkcjonariuszy doszły te związane z pandemią.

- Pragnę podziękować za dotychczasową służbę i powiedzieć że mamy świadomość, że dzisiaj w Pałacu Prezydenckim znaleźli się najlepsi z najlepszych, creme de la creme straży pożarnej, ludzie, którzy swoją służbę prowadzili od dawna, którzy swoje dokonania budowali na ratowaniu życia i mienia Polaków - mówił do zebranych funkcjonariuszy PSP.

- Parafrazując Winstona Churchilla można powiedzieć, na waszych pagonach generalskich jest krew, pot i łzy. I pewnie jeszcze trochę piany gaśniczej - dodał.

- Kiedy w szpitalach brakowało tlenu, to właśnie straż pożarna i ochotnicy dowozili w butlach tlen do szpitali po to, żeby pacjenci nie mieli przerw w dostawach - mówił wiceminister.

Jak podkreślił, w ten sposób funkcjonariusze ponad 200 razy ratowali życie ludzkie, zapewniając płynność pracy szpitali w całej Polsce.

- Serdecznie wam za to dziękuję i jestem przekonany, że społeczeństwo to widzi (...) Niech wam i waszym rodzinom święty Florian darzy, niech was prowadzi bezpiecznie po trudnych, strażackich drogach - powiedział wiceszef MSWiA.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 r. Jego relikwie przywiózł do Krakowa w 1184 r. biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

.@AndrzejDuda (@prezydentpl): Pandemia koronawirusa w niewielkim stopniu dotknęła naszą gospodarkę, dzięki temu, że te działania także prowadzone przez Państwową Straż Pożarną i ochotnicze straże pożarne, były w wielu punktach tak bardzo skuteczne. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) May 7, 2021

#Kraj | #Prezydent #MiędzynarodowyDzieńStrażaka #Duda #włączprawdę #TVRepublika https://t.co/YhkLKdItDg

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) May 7, 2021
Portal TV Republika