Przejdź do treści
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
16:25 Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
15:07 IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody, które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego
14:47 Lublin: 50-latek odpowie za napaść na pielęgniarkę
14:09 Prezydent Andrzej Duda: Obława Augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prezydent Duda w Rawiczu: Państwo elit nie jest państwem obywatelskim, ale jest państwem zawłaszczonym

Źródło: Wikimedia Commons

– Ci, którzy umierali w rawickim więzieniu chcieliby, byśmy wszystkie swoje siły angażowali w budowanie wolnej Polski – mówił prezydent Andrzej Duda w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent RP oddał hołd Żołnierzom Wyklętym przy murze Zakładu Karnego w Rawiczu. Znajdujące się tam tablice są poświęcone ofiarom stalinowskich represji oraz pamięci Kazimierza Pużaka, jednego z przywódców Polski Podziemnej i więźnia tamtejszego zakładu.

– To czarna wyrwa w polskich duszach, to przez tamte miejsce Rawicz wspominany jest z drżeniem, bo ludzie przeżyli tu koszmar, ale Wy pamiętacie. Pamiętacie o tamtych bohaterach, o żołnierzach niezłomnych. (…) To jest ten fundament, o którym pamiętacie i który budujecie. Historia, tych którzy walczyli o Polskę i ginęli za nią jest fundamentem naszego państwa. I wierzę w to głęboko, że będzie fundamentem coraz silniejszej Polski. Za umacnianie tego fundamentu, bardzo Wam dziękuję – mówił prezydent.

Andrzej Duda wspomniał także w/w Kazimierza Pużaka, który został aresztowany przez NKWD i osądzony w Moskwie w pokazowym procesie szesnastu. Po czterech miesiącach na mocy amnestii wrócił do Polski i został ponownie aresztowany przez UB w 1947 roku. Osadzony w więzieniu w Rawiczu, został zakatowany w kwietniu 1950 r.

– Wyjątkowo niewygodny dla komunistów i dlatego został zabity. Wiecie dlaczego? Bo był bardzo niewygodny, często o dużo bardziej niewygodny niż Żołnierze Wyklęci, którzy walczyli z bronią w ręku. On chciał Polski wolnej, solidarnej, suwerennej i uczciwej. O taką Polską walczył – mówiła głowa państwa.

Polska nie może być częścią wąskiej elity, która może więcej od innych, ale musi być równa wobec wszystkich obywateli. To ważne, bo na tym polega silne państwo, które ma silne instytucje państwowe, a instytucje są silne wtedy, kiedy mają społeczny autorytet, a nie tylko wtedy, gdy elity tych instytucji dobrze się czują. Państwo elit nie jest państwem obywatelskim, ale jest państwem zawłaszczonym przez grupy oderwane od rzeczywistych problemów społecznych. Grup, które wiedzą za jakie pieniądze trzeba żyć na prowincji, jak mówią. (…) Mnie tak samo zależy na Polsce równych szans i równego rozwoju – zaznaczył Andrzej Duda.

wPolityce.pl

Wiadomości

Tusk traci większość w sejmie

Świątek rozgromiła do zera Anisimovę w finale Wimbledonu!

Miller szokuje: niech rząd rządzi bez udziału prezydenta

Ks. Krzysztof Dukielski mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

"Diablo" Włodarczyk wziął ślub! Pokazał zdjęcia z wyjątkowej ceremonii

Tusk atakuje Hołownię! Stanowski zaorał lewicę. Odlot Jachiry. Kołodziejczak wspaniały

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry

Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody

Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Najnowsze

Tusk traci większość w sejmie

"Diablo" Włodarczyk wziął ślub! Pokazał zdjęcia z wyjątkowej ceremonii

Tusk atakuje Hołownię! Stanowski zaorał lewicę. Odlot Jachiry. Kołodziejczak wspaniały

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry

Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?

Świątek rozgromiła do zera Anisimovę w finale Wimbledonu!

Miller szokuje: niech rząd rządzi bez udziału prezydenta

Ks. Krzysztof Dukielski mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej