Przejdź do treści

Prezydent Duda w Monachium: Byliśmy przeciwni Nord Stream 1, teraz jesteśmy przeciwni Nord Stream 2

Źródło: twitter/@prezydentpl

W ramach 52. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium trwa debata Prezydentów Polski, Ukrainy, Litwy i Finlandii. – Partnerstwo między krajami oznacza szacunek, poszanowanie tradycji, interesów i naszych zmartwień – zaznaczał w czasie rozmowy polski prezydent.

– Oczywiście mamy także inne problemy w Unii Europejskiej takie jak napływ uchodźców, czy widmo Brexitu, jednak sprawa bezpieczeństwa na Wschodzie, w obliczu rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, wydaje się najważniejsza – podkreślał. – Wzmocnienie obecności sił NATO na wschodniej flance wydaje się naturalnym ruchem, jeśli mówimy o otwarciu sojuszu na kraje wschodnie. Należy wzmocnić infrastrukturę NATO w Polsce, ale także np. w Bułgarii, czy Rumunii – dodawał.

– Imperialne zachowania Rosji i wojna w Syrii są kwestiami, którymi powinien zająć się cały wolny świat – podkreślał prezydent Duda. – Widzimy, że porządek ustanowiony po zimnej wojnie jest naruszany przez Rosję – dodawał prezydent, wzywając Sojusz Północnoatlantycki do podejmowania zdecydowanych decyzji, do czego okazja będzie już na zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie.

"Partnerstwo między krajami oznacza szacunek"

Prezydent mówił również o relacjach Polski z Niemcami, zaznaczając, że zależy mu, aby były one jak najlepsze. – Chciałbym, aby mój kraj miał dobre relacje ze wszystkimi, ale chcemy mieć relacje oparte na partnerstwie. Niemcy są naszym najbogatszym sąsiadem, zależy mi na dobrych, ale też partnerskich, relacjach z tym krajem – mówił. – Partnerstwo między krajami oznacza szacunek, poszanowanie tradycji, interesów i naszych zmartwień – zaznaczał.

"Dlaczego Niemcy chcą budować z Rosją kolejne ropo- i gazociągi?"

Wyraził również swój stosunek do Nord Stream 2. – Byliśmy przeciwni Nord Steram 1 teraz jesteśmy przeciwni Nord Stream 2, nie ma w tej kwestii zrozumienia ze strony Niemiec – mówił. – Dlaczego Niemcy chcą budować z Rosją kolejne ropo- i gazociągi wymierzone w interesy energetyczne Polski oraz innych krajów? – dopytywał.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Posted by Andrzej Duda on 13 luty 2016

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

W Niemczech odbywa się 52. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Tematem przewodnim trzydniowych obrad będzie sytuacja w Syrii, kryzys migracyjny oraz obecność sił NATO w Europie.

W konferencji, która jest forum dyskusji na temat polityki bezpieczeństwa weźmie udział 60 ministrów spraw zagranicznych, w tym szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Do Niemiec przylecą również prezydenci: Litwy Dalia Grybauskaite, Finlandii Sauli Niinisto, Ukrainy Petro Poroszenko oraz premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Andrzej Duda spotka się w Monachium m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i premierem Francji Manuelem Vallsem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Prezydent spotkał się z monachijską Polonią [GALERIA]

Rozmowy o bezpieczeństwie. Andrzej Duda leci do Monachium

 

twitter, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Wybory w Niemczech. Kto zbuduje nowy rząd?

Niemcy: Olaf Scholz przyznał, że jego partia poniosła dotkliwą porażkę

Ściśle Jawne: nieznana historia i powiązania minister Barbary Nowackiej

Samochód wyciągnięty z jeziora. Właściciel był pod wpływem alkoholu

Minister Paprocka: Musimy ustawiać priorytety zaczynając od pieniędzy na obronność

Zlikwidowany gang handlujący kobietami – 48 ofiar uratowanych

We Włoszech odbyły się manifestacje związane z trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę

Bagiński: Donald Trump potwierdził nasz sojusz oraz budowę Fort Trump

Stan zdrowia Papieża Franciszka nadal krytyczny

Poseł od Tuska chce "ściszyć" kościelne dzwony

Lis chciał upokorzyć prezydenta Dudę, ale „Boli, że Trump zaprosił Dudę, a Tuska nie”

Czołowe zderzenie dwóch aut. Jeden z kierowców nie przeżył

Wybory w Niemczech. Wygrywa CDU 29 proc., przed AFD 19,5 proc. i SPD 16 proc.

Groza na przejeździe kolejowym! Bus staranowany przez szynobus

Fort Trump wraca na agendę | Bitwa Polityczna

Najnowsze

Wybory w Niemczech. Kto zbuduje nowy rząd?

Minister Paprocka: Musimy ustawiać priorytety zaczynając od pieniędzy na obronność

Zlikwidowany gang handlujący kobietami – 48 ofiar uratowanych

We Włoszech odbyły się manifestacje związane z trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę

Bagiński: Donald Trump potwierdził nasz sojusz oraz budowę Fort Trump

Niemcy: Olaf Scholz przyznał, że jego partia poniosła dotkliwą porażkę

Ściśle Jawne: nieznana historia i powiązania minister Barbary Nowackiej

Samochód wyciągnięty z jeziora. Właściciel był pod wpływem alkoholu