Przejdź do treści
23:59 Do dwóch wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zejścia lawiny błotnej w pobliżu miasta Gorizia we włoskim regionie Friuli-Wenecja Julijska. W poniedziałek znaleziono ciało poszukiwanej starszej kobiety
22:50 Polska pokonała na wyjeździe Maltę 3:2 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata i zagra w barażach o awans
21:59 Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek, że sprzeda Arabii Saudyjskiej myśliwce F-35
19:47 Tajna placówka na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts w USA od ponad pół wieku gromadzi kulturowy i naukowy dorobek Izraela jako zabezpieczenie dziedzictwa kraju przed jego potencjalnym upadkiem - donosi dziennik „Haarec”
19:12 Niemcy i Francja rozważają porzucenie planu budowy myśliwca nowej generacji o wartości 100 mld euro, który miał być ich czołowym wspólnym projektem obronnym – poinformował dziennik „Financial Times”
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rypin zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 18 listopada, godz. 19:00, Centrum Aktywności Społecznej „Katolik”, ul. Kościuszki 10, Rypin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Sulęcinie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, prezesem TV Republika, 21 listopada, godz. 18.30, Hotel Kamienica ul. Żeromskiego 72 Sulęcin
Wydarzenie Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Starachowicach Dariusz Nowak oraz poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada o godz. 17:30 w Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Prezydent Duda spotkał się z powstańcami. „Dziękuję Wam, że jesteście”

Źródło: Przemysław Keler/Kancelaria Prezydenta

Podczas sobotniego spotkania z powstańcami warszawskimi prezydent Andrzej Duda dziękował uczestnikom zrywu za ich bohaterstwo, za przekazywanie wartości, lekcję odwagi, współpracy i ofiarności. Postawy te – jak wskazywał – widać m.in. we wsparciu Polaków dla Ukrainy.

Spotkanie z powstańcami odbywa się w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent @AndrzejDuda w @1944pl: Dziękuję Wam wszystkim za tamten czyn zbrojny, za przykład oddania Ojczyźnie do samego końca, za tę lekcję, którą przez kolejne pokolenia odrabiamy. pic.twitter.com/cACPalSYNx

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 30, 2022

"Wierzę głęboko, że Rzeczpospolita, przez wszystkie kolejne pokolenia, nigdy o tym (zrywie – red.) nie zapomni. Państwa postawa niezłomnej walki za Polskę, (…) nauczyła nas tego, że my Polacy potrafimy się zorganizować i być razem" – stwierdził prezydent podczas spotkanie zorganizowanego w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Także poprzez waszą postawę mogła powstać w latach 80. Solidarność, której przecież nie stworzyła żadna władza, która była ruchem społecznym, oddolnym. Ten sposób myślenia o ojczyźnie, o ważnych dla niej sprawach przekłada się także i na obecne czasy. Mylę o tej postawie, jaką przyjęliśmy jako społeczeństwo, po prostu jako Polacy, wobec wojny, która zaczęła się za naszą granicą na Ukrainie w wyniku rosyjskiej napaści" – kontynuował prezydent.

Andrzej Duda przywołał słowa papieża Jana Pawła II, który mówił podczas pielgrzymki w 1979 r, że Warszawa w roku 1944 "zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi".

"Papież mówił, że Warszawa została opuszczona przez swoich sojuszników, za co dostał ogromne brawa, od was, bo to była prawda, o której mówiono bardzo niechętnie, zwłaszcza poprzez oficjalne kanały, i na Wschodzie, i na Zachodzie" – powiedział prezydent.

"Dziękuję wam za to, że przekazaliście tę wrażliwość tak, że my nie opuszczamy dzisiaj (Ukrainy – red.), mimo że nie mamy sojuszu podpisanego na papierze, mimo że nie zobowiązywaliśmy się do tego, że będziemy bronić. Mimo że nie zobowiązywaliśmy się nigdzie formalnie do tego, że będziemy pomagać jako państwo, jako naród, jako społeczeństwo, że będziemy wspierać często ponad nasze siły i możliwości. Dziękuję wam za to, bo nie oblicza się tego w kategoriach opłacalności" – zaznaczył.

Przekazali ważne wartości...

Prezydent akcentował, że wielkość powstańców nie polegała tylko na tym, że potrafili walczyć, polec z bronią w ręku. Wielkość ich, jak podkreślał, polegała na tym, jacy byli w czasie powstania, ale także i po nim, na tym, jakie wartości, jakiego ducha przekazywali następnym pokoleniom.

"To nie do zatarcia zasługa tego pokolenia, przede wszystkim powstańców Warszawy, dla budowania postaw naszego społeczeństwa i narodu, przede wszystkim w młodych pokoleniach" – mówił.

Prezydent @AndrzejDuda w @1944pl: Wierzę, że Rzeczpospolita, poprzez wszystkie pokolenia, nigdy o tym nie zapomni. #PowstanieWarszawskie pic.twitter.com/8dpj32v9aE

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 30, 2022

"Jeszcze raz, z całego serca dziękuję za tamten czyn zbrojny, za niezwykły dziś przykład oddania ojczyźnie do samego końca, za bohaterstwo, za całą tamtą wielką lekcję, którą dzisiaj, poprzez kolejne pokolenia odrabiamy, czerpiąc wzorce, ale także szukając takich rozwiązań, które będą pozwalały zwyciężać, które będą pozwalały Polskę obronić" – akcentował.

 "Niech żyją powstańcy warszawscy, cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym, niech żyje Polska" – zakończył prezydent.

twitter.com, PAP

Wiadomości

Wiktor Orban

Efekt Trumpa: miażdżąca przewaga w prognozach wyborczych na 2026 rok

Włochy: Lawina błotna runęła na dom

Noblistka wzywa Europę: Pomóżcie wyzwolić Wenezuelę od kryminalnej dyktatury

Afryka tonie w krwi. Dżihadyści mordują chrześcijan. Świat milczy

Posłowie ze speckomisji zapoznają się w środę z informacją ABW o uszkodzeniu infrastruktury kolejowej

Kurzejewski: polskie służby to dziś policja polityczna, nie chronią Polaków przed wojną hybrydową

Polska wygrywa z Maltą 3:2. Nerwowe zakończenie eliminacji w wykonaniu biało-czerwonych

Europosłanka KO zarzuca innym sianie dezinformacji o sabotażu i pociągach. Sama jednak szerzy "fake newsy"

Nowa twarz na czele Forum Młodych PiS. Decyzję podjął sam prezes Kaczyński

Rutkowscy wyprawili huczne 12. urodziny syna. Prezent? Wycieczka do Bangkoku!

Kanthak o aktach dywersji na kolei: niepokój wzbudza nieumiejętność zarządzania kryzysowego ze strony rządzących

Tragiczna sytuacja finansowa szpitala w Częstochowie. "Izabela Leszczyna pozdrawia"

Polscy piłkarze gotowi na mecz z Maltą [Zdjęcia]

Mecz Malta - Polska. Zapraszamy do Studia Meczowego Republiki!

Lewy kontra Malta, czy kapitan strzeli gola 39. reprezentacji?

Najnowsze

Wiktor Orban

Efekt Trumpa: miażdżąca przewaga w prognozach wyborczych na 2026 rok

Posłowie ze speckomisji zapoznają się w środę z informacją ABW o uszkodzeniu infrastruktury kolejowej

Kurzejewski: polskie służby to dziś policja polityczna, nie chronią Polaków przed wojną hybrydową

Polska wygrywa z Maltą 3:2. Nerwowe zakończenie eliminacji w wykonaniu biało-czerwonych

Europosłanka KO zarzuca innym sianie dezinformacji o sabotażu i pociągach. Sama jednak szerzy "fake newsy"

lawina błotna we Włoszech

Włochy: Lawina błotna runęła na dom

Maria Corina Machado

Noblistka wzywa Europę: Pomóżcie wyzwolić Wenezuelę od kryminalnej dyktatury

Afryka skąpana we krwi chrześcijan

Afryka tonie w krwi. Dżihadyści mordują chrześcijan. Świat milczy