Przejdź do treści
17:15 Protestujący studenci w Serbii zbierają w niedzielę podpisy pod apelem o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych - przekazały lokalne media. W ramach akcji „Rozpisz zwycięstwo” w ponad 100 miejscowościach kraju rozstawiono ok. 500 stanowisk
16:17 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w niedzielę do Miami w USA. O godz. 13 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce) spotka się on z prezydentem USA Donaldem Trumpem w jego rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie
15:34 65-letni mężczyzna zginął w niedzielę w pożarze domu w Siemiatyczach - poinformowała podlaskie służby. Ogniem objęty był murowany budynek. Na miejscu czynności wykonują policjanci pod nadzorem prokuratora
14:42 Podlaskie: 65-latek zginął w pożarze domu w Siemiatyczach
14:36 Włoskie media: 25 osób objętych śledztwem w sprawie finansowania Hamasu
13:31 Brytyjski resort obrony: zawarliśmy z Niemcami umowę na wspólny zakup artylerii samobieżnej
13:04 IMGW: W niedzielę i poniedziałek zmienna aura, możliwe marznące opady i silny wiatr
12:43 Papież: świat ma zawsze swoich „Herodów”, swoje mity o sukcesie i o bezwzględnej władzy
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Prezydent Duda na szczycie V4 o Nord Stream 2: Bardzo poważny wymiar polityczny, stanowi zagrożenie

Źródło: fot. Bartłomiej Graczak

– Bardzo poważny jest jego wymiar polityczny, a nawet geopolityczny – ocenił Andrzej Duda, odnosząc się do sprawy budowy Nord Stream 2. – W takim ujęciu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski oraz szeregu innych państw – dodał polski prezydent na szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

– Nie było między nami istotnych rozbieżności. Zarówno w kwestii klimatu, ale też uchodźców oraz w sprawie bezpieczeństwa energetycznego w związku z budową Nord Stream 2 jest między nami zgodność – mówił Andrzej Duda.

– Grupa Wyszehradzka jest ważna dla naszego regionu, ale też ważna dla całej Unii Europejskiej – ocenił polski prezydent.

Trzeba skutecznej polityki UE w sprawie imigrantów”

W pierwszej kolejności mówił o kryzysie migracyjnym w Europie. – Kwestie imigracyjne jeszcze nie dotykają Polski w takim stopniu, w jakim dotykają Węgry czy Chorwację. My chronimy 1200 km granic UE zgodnie z obowiązującym prawem. Nikomu nie odmawiamy pomocy, kto jej rzeczywiście potrzebuje – mówił prezydent Duda. Przypomniał również, że dla Polski istotny jest także problem uchodźców z Ukrainy.

– Dziś trzeba skutecznej i odpowiedzialnej polityki UE w tym temacie. Dziś jej nie ma. Narzucanie kwot nie jest skuteczne i nasze państw zwyczajnie się na to nie godzą – mówił Andrzej Duda. Stwierdził też, że „jednak to nie oznacza, że nie dostrzega się problemu”. – Problem uchodźców, którzy dziś przybywają na granicę chorwacką czy węgierską, ale także włoską czy grecką, to nie problem tych krajów, ale problem UE jako całości – wyjaśniał prezydent.

Polski prezydent zwracał też uwagę na to, że należy pomagać uchodźcom i zapewniać im godne i humanitarnie warunki, żebyśmy – jak podkreślał – „mogli mówić, że zachowaliśmy się jak trzeba”. – Trzeba zapewnić im godne warunki, także edukacyjne, np. dla dzieci, żeby ci ludzie mogli wrócić do swoich krajów po zakończeniu wojen i odbudować tam swoje życie – wyjaśniał.

Polityka klimatyczna

– Nie mam wątpliwości, że aby polityka klimatyczna była skuteczna, nie może być realizowana tylko przez UE, musi dotyczyć całego świata – ocenił prezydent Duda. Podkreślał, że jeżeli wielkie gospodarki świata nie przystąpią do porozumienia, to będzie oznaczać konkurencję dla europejskiej gospodarki.

– Akcentuję, by poszczególne kraje członkowskie miały prawo wykorzystywania własnych zasobów surowcowych – mówił prezydent Duda.

Nord Stream 2 zagrożeniem

Polski prezydent odniósł się też do kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. – Nie mam żądnych wątpliwości i tu zgadzamy się z prezydentami, że kwestia opłacalności gospodarczej i ekonomicznej tego przedsięwzięcia jest wątpliwa, natomiast bardzo poważny jest jego wymiar polityczny, a nawet geopolityczny – ocenił prezydent Duda. – W takim ujęciu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski oraz szeregu innych państw – dodał.

– Chciałbym, byśmy na to patrzyli nie tylko jako na biznes, ale jako na bardzo poważną i niebezpieczną politykę. Trudno więc, żeby kraje znajdujące się w bezpośrednim zagrożeniu nie protestowały – uznał prezydent Duda.

Na koniec swojego wystąpienia Andrzej Duda podziękował za możliwość wzięcia udziału w szczycie V4 i zwracając się do prezydentów Słowacji, Czech, Węgier i Chorwacji stwierdził: – Mam nadzieję, że będziemy kontynuować nasze spotkania, bo razem możemy więcej.

 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Formela: Polska podniosła sprawę ekshumacji, Ukraina milczy

Tusk atakuje Kaczyńskiego. Skandaliczny wpis Treli. Odlot Maleńczuka u Schnepf

Cenckiewicz ostro: czyściliście groby okupantów sowieckich w Polsce

Zełenski dotarł do Miami na spotkanie z Trumpem

Cioromski: Republika dociera do Polonii w USA. To klucz do sukcesu

Prezydent do Tuska: trudno uwierzyć, że kończyliśmy ten sam wydział - historyczny

Jak żyje się Polakom w czasach Tuska? Gorzej! [SONDAŻ]

Prezydent Duda alarmuje: Nie mamy w Polsce ochrony antydronowej ani obrony przed balonami

HIT DNIA

Prowokatorka "babcia Kasia" skarży się na Żurka! W sieci wybrzmiewa KLUCZOWE PYTANIE

Bocheński ostro: Powódź, prowokacje Rosji – rząd zawsze nieobecny

Sikorski i Tusk złożyli hołd "demokratycznym" Niemcom i w rocznicę Powstania Wielkopolskiego zaatakowali Prezydenta

Kolejny zwyczaj wprowadzony przez prezydenta Nawrockiego. Uroczysta ceremonia zmiany flagi

Zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło do drugiego stopnia!

Dwa ośrodki władzy w Polsce. Dlaczego Tusk boi się Nawrockiego

Duda: rząd Donalda Tuska okazał słabość w polityce międzynarodowej

Najnowsze

Formela: Polska podniosła sprawę ekshumacji, Ukraina milczy

Cioromski: Republika dociera do Polonii w USA. To klucz do sukcesu

Prezydent do Tuska: trudno uwierzyć, że kończyliśmy ten sam wydział - historyczny

Jak żyje się Polakom w czasach Tuska? Gorzej! [SONDAŻ]

Prezydent Duda alarmuje: Nie mamy w Polsce ochrony antydronowej ani obrony przed balonami

Tusk atakuje Kaczyńskiego. Skandaliczny wpis Treli. Odlot Maleńczuka u Schnepf

Cenckiewicz ostro: czyściliście groby okupantów sowieckich w Polsce

Zełenski

Zełenski dotarł do Miami na spotkanie z Trumpem