Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
16:47 Gdańsk: IPN upamiętnił ppor. Zdzisława Badochę ps. „Żelazny” w 80. rocznicę jego śmierci
16:05 Warmińsko-mazurskie: koniec utrudnień na drodze S7 w okolicach Waplewa
15:33 WHO: przez tydzień w Europie 1,3 tys. dodatkowych zgonów łączonych z upałami
15:04 Zachodniopomorskie: droga S3 w kierunku Szczecina zablokowana po zderzeniu 4 samochodów
14:35 Lubelskie: Po zderzeniu czterech samochodów zablokowana S17 w kierunku Warszawy
14:09 Arabia Saudyjska: Czternaście osób zginęło w wypadku śmigłowca koncernu Saudi Aramco
12:29 Niemcy: Rekord nocnej temperatury - w Saksonii nie spadła poniżej 29,4 stopnia Celsjusza
12:14 USA: Trzech strażaków zginęło podczas gaszenia pożarów na granicy Kolorado i Utah
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu

Prezydent Duda: Premier Kopacz próbuje brutalnie wciągnąć mnie w kampanię

Źródło: Facebook/ PiS

Prezydent Andrzej Duda zapytany został na antenie TVN 24 o to, dlaczego do tej pory nie spotkał się z premier Ewą Kopacz. – Panie redaktorze, czy jak Pan zapraszał mnie do swojego programu, nawoływał Pan do tego na antenie swojej telewizji, czy zadzwonił Pan do mnie, do moich współpracowników i zaproponował udział w Kawie na ławę? – zapytał prezydent Bogdana Rymanowskiego.

"Premier Kopacz wzywa do spotkania i jednocześnie mnie obraża"

W ocenie prezydenta tak właśnie umawiają się kulturalni ludzie. – Każdy człowiek, który chce się spotkać i ma dobre intencje tak właśnie robi – podkreślił. – Pani premier prowadzi kampanię. Jej działania to brutalna próba wciągnięcia mnie w kampanię wyborczą. A ja się wciągnąć nie dam – powiedział prezydent.

Andrzej Duda stwierdził, że nie ma nic przeciwko spotkaniu z panią premier, jednak nie w taki sposób. – Kiedy ktoś mnie wzywa przez media i jednocześnie mnie obraża – dodał.

Wiek emerytalny. "Jestem atakowany, że robię to, co obiecałem w kampanii"

Prezydent zapytany został także o zarzuty premier Kopacz dot. wieku emerytalnego. Bogdan Rymanowski przypomniał, że szefowa rządu wskazywała, że Andrzej Duda nie zna wyroków TK ws. wieku emerytalnego.

– To znamienne, że jestem atakowany od samego początku za to, że chce realizować to, co obiecałem w kampanii wyborczej. Powiedziałem, że to zrobię i tak zrobiłem. Dziś to się staje przedmiotem sporów. PO atakuje w spotach prezydenta, który nie bierze udziału w wyborach. Dziwi mnie to, ale najważniejsze jest dla mnie to, co obiecałem wyborcom – przekonywał prezydent.

Prezydent Duda stwierdził, że widocznie to pani premier nie zna wyroków TK w tej sprawie. – To są dwa wyroki, gdzie jeden jest w kontrze do drugiego. Ja uważam, że jeśli takie jest oczekiwanie społeczne, żeby to zrobić, to ja chcę to zrobić – podkreślił. Jak tłumaczył, wiadome jest to, że przy wcześniejszym wieku emerytalnym jest niższa emerytura, jednak jest to prawo a nie obowiązek.

Co z aneksem? "Rozważę"

Prowadzący program zapytał prezydenta o słowa Antoniego Macierewicza, który zapowiedział, że po wyborach parlamentarnych Andrzej Duda opublikuje aneks do raportu o likwidacji WSI. – Ja będę realizował to, co uważam za ważne dla moich rodaków. Nie było rozmów na ten temat w kampanii wyborczej, więc do niczego się w tej kwestii nie zobowiązywałem – odpowiedział prezydent.

Prezydent zapowiedział, że kwestię publikacji aneksu rozważy i podejmie decyzję. Jak dodał, nie rozmawiał na ten temat z Macierewiczem.

Zapytany, czy zapoznał się już z aneksem, powiedział, że nie. – Uważam, że ta sprawa nie jest w tej chwili najważniejsza – ocenił.

Zaginione eksponaty. "Czy prezydent Komorowski wiedział?"

W "Kawie na ławie" prezydent ustosunkował się także do przedmiotów zaginionych z Pałacu i żalu Bronisława Komorowskiego, który twierdzi, że to on stoi za ich zniknięciem.

– Myślę, że prezydent trochę przesadza. Ani ja ani moi współpracownicy nigdy nie mówiliśmy, że to prezydent cokolwiek zrobił. Stało się tak, jak się stało, czyli że te eksponaty zginęły – mówił Duda. Prezydent podkreślił, że sporządzenie inwentarza było rzeczą oczywistą, którą należało zrobić po przejęciu Kancelarii. – W mojej ocenie brak tych przedmiotów to uwaga do współpracowników, nie do prezydenta. Nie wyobrażam sobie, żeby pan prezydent chodził i spisywał eksponaty– mówił. Jak dodał, pytania są jednak inne: "czy prezydent o tym wiedział?". – Już dawno było wiadomo, że te rzeczy zniknęły. Dlaczego nie podjęto żadnych działań w tym zakresie? Dlaczego nie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury? – pytał. 

Kryzys migracyjny. "Chciałbym wiedzieć, czy uchodźcy będą przyjeżdżali tu przymusowo czy dobrowolnie"

W wywiadzie poruszono także kwestie polityki międzynarodowej. Andrzej Duda ustosunkował się do kryzysu migracyjnego. W jego ocenie, w obliczu nawoływania unijnych mocarstw do solidarności wobec uchodźców, polski rząd powinien pytać o solidarność względem naszego kraju w kwestii bezpieczeństwa energetycznego,

Odnosząc się bezpośrednio do uchodźców prezydent wyraził opinię, że pomoc oczywiście jest potrzebna. – Ale jeśli mówimy o humanizmie, to gdzie są ich prawa, jeśli my mówimy o systemie kwotowym? Ktoś ich załaduje w autobus czy pociąg i ich tu przywiezie? Ktoś ich zapyta czy tego chcą? – pytał prezydent Duda. – Ja chciałbym wiedzieć, czy będą przyjeżdżali tu przymusowo czy dobrowolnie – dodał.

Andrzej Duda wyraził opinię, że w kwestii imigrantów bezsilna jest zarówno Unia Europejska, jak i polski rząd. – Te działania w ogóle nie prowadzą do rozwiązania problemu – ocenił.

"Nie rozmawiałem z Putinem i nie jestem z tego powodu bardzo nieszczęśliwy"

W kontekście polityki zagranicznej, pojawił się także temat prezydenckiej wizyty w Nowym Jorku. Dziennikarz zapytał głowę państwa, czy rozmawiał z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. – Nie rozmawiałem z Putinem, nie jestem z tego powodu szczególnie nieszczęśliwy – odpowiedział. Prezydent dodał, że jedyne słowa jakie wymienili to "dzień dobry" i "do widzenia". – Jak kulturalni ludzie uścisnęliśmy sobie dłonie – dodał.

 

 

telewizjarepublika.pl, tvn 24