Przejdź do treści
Prezydent Andrzej Duda wspiera edukacje artystyczną [WIDEO]
twitter.com

Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym – powiedział w środę w Akademii Muzycznej w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Zapewnił przedstawicieli uczelni o wsparciu budowy nowej siedziby przy ul. Skrzatów.

Prezydent RP wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Jak przypomniał, to druga najstarsza uczelnia muzyczna w Polsce. "Spotykamy się w roku jubileuszowym. Można powiedzieć tutaj w Akademii podwójnie jubileuszowym. Po pierwsze: to 135 lat, odkąd powstała uczelnia (...). To także i rok 90. rocznicy urodzin patrona uczelni i jej wieloletniego rektora, naszego, ale także nie tylko naszego wybitnego kompozytora pana prof. Krzysztofa Pendereckiego" – mówił Duda i dodał, że Penderecki jest „wciąż na nowo odkrywanym źródłem inspiracji dla młodych kompozytorów, dla muzyków, ale też dla twórców innych dziedzin sztuki; jest znakiem rozpoznawczym polskiej muzyki współczesnej".

Prezydent: edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym#wieszwięcej https://t.co/klPg0JNO7j

— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) October 4, 2023

 "Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym. Studia muzyczne łączą elementy formowania intelektualnego z doskonaleniem umiejętności warsztatowych i pielęgnowaniem wrażliwości na piękno. Takie właśnie wykształcenie otrzymuje się w tych murach" – powiedział do zgromadzonych na uroczystości.

Nawiązując do prośby rektora Akademii o wsparcie budowy nowej siedziby uczelni przy ul. Skrzatów, zapewnił, że "ze wszystkich sił" będzie starał się wesprzeć tę inwestycję jako prezydent, a także po zakończeniu kadencji.

"Uważam ją za absolutnie jedną z najważniejszych, które są do realizacji w Krakowie. (…) Budowa nowej siedziby wynika nie tylko z potrzeby rozwoju uczelni, ale jest także realizacją woli jej patrona, który znany był z dbałości o należyte warunki pracy" – mówił o planowanej budowie siedziby przy ul. Skrzatów.

Jak zwrócił uwagę, krakowska Akademia Muzyczna nie miała do tej pory istotnego zastrzyku infrastrukturalnego, finansowego, a z racji ogromnego dorobku należy się jej wsparcie.

Obecnie główna siedziba Akademii Muzycznej mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. św. Tomasza.

"Zabytkowa, przestarzała infrastruktura Akademii jest od lat hamulcem rozwoju uczelni i stoi w rażącej sprzeczności z merytoryczną pozycją uczelni w kraju i Europie. Naszą największą, pilną potrzebą jest budowa nowej siedziby Akademii na posiadanym przez nią od 10 lat terenie przy ul. Skrzatów" – podkreślił rektor uczelni prof. Wojciech Widłak.

Jak dodał, obecna infrastruktura lokalowa Akademii to mniej niż połowa potrzeb – to niecałe 8,5 tys. mkw. wobec potrzebnych 20 tys. mkw."Tego rodzaju dysproporcje stawiają nas w sytuacji walki o przetrwanie w kolejnym roku kształcenia" – powiedział rektor.

Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczny nowej siedziby został rozstrzygnięty w zeszłym roku. Gotowy jest projekt budowlany. Uczelnia czeka na zgodę na pozwolenie na budowę. Następnie będzie musiała wyłonić generalnego wykonawcę i rozpocząć budowę, na którą – jak zaznaczył rektor – finansowanie ma być zapewnione z budżetu państwa na mocy ustawy. Inwestycja będzie kosztować co najmniej 300 mln zł."Do dalszego postępu niezbędne są decyzje i działania władz państwowych" – podkreślił prof. Widłak.

W swoim wystąpieniu mówił też o tym, że ostatni rok był trudny dla uczelni, m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie oraz inflację. Udało się jednak utrzymać równowagę budżetową.Mówiąc o pauperyzacji pracowników Akademii wyraził nadzieję, że w 2024 r. dojdzie do waloryzacji wynagrodzeń w uczelniach artystycznych.

Podczas inauguracji zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia od Prezydenta RP oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"To wyraz uznania dla państwa szczególnych zasług na niwie muzyki, lecz także szeroko rozumianej kultury i nauki. Serdecznie dziękuję za to, że dzielą się państwo swoimi talentami z nami i słuchaczami, odbiorcami sztuki, melomanami i życzę państwu powodzenia zarówno w realizacji planów związanych z ta piękną pasją, jak i również prywatnych osobistych" – powiedział Duda życząc "niewyczerpanej inspiracji do uprawiana twórczości muzycznej".

Zwracając się do studentów życzył im wielu sił do zgłębiana wiedzy i doskonalenia umiejętności warsztatowych. "Życzę też cierpliwości w pielęgnowaniu tej tajemniczej wrażliwości, która czyni państwa artystami" – mówił i ocenił: "Muzyka jest szczególną dyscypliną nauki, która ma moc integrowania ludzi, bo jest tworzona dla jej najczęściej wspólnego wykonywania"

PAP, Twitter

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?