Przejdź do treści
08:28 RCB ostrzega: intensywne opady deszczu w 10 województwach
07:22 Nepal: 18 osób porwanych przez wezbraną rzekę w porze monsunowej
07:00 Polska: We wtorek kolejne spotkanie liderów koalicji 13 grudnia ws. rekonstrukcji rządu
06:00 Słowacja: Rozpoczyna się proces w sprawie zamachu na premiera Słowacji
05:41 Włochy: Alert pogodowy w 14 regionach z powodu ryzyka burz
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prezydent Andrzej Duda: Polacy to naród, który nigdy się nie poddał

Źródło: Telewizja Republika

- Dziś ktoś powie, ze Polska znów jest niepodległa. Dziś Polska znów sama stanowi o sobie, Polska znów jest państwem suwerennym. Tak, ale jak wiemy wszyscy doskonale, niepodległość nie jest dana raz i na zawsze. O niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć każdego dnia. Niepodległość należy budować każdego dnia – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych oraz nominacji generalskiej dla płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Dzisiaj, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Polski Andrzej Duda wręczył nominacje generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz odznaczenia państwowe zasłużonym rodakom. Podczas ceremonii prezydent wygłosił okolicznościowe przemówienie.

- 11 listopada, 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, o której kiedy myślimy, to myślimy na bardzo wielu płaszczyznach, choćby na tych podstawowych: myślimy o niej na płaszczyźnie historycznej – 123 lata, kiedy Polska nie była państwem nie tylko wolnym, w ogóle jej nie było, bo została rozszarpana przez sąsiadów, Polacy byli zepchnięci do drugiej kategorii, byli zmuszani do posługiwania się obcymi językami, byli ograniczani w możliwościach swojego działania – powiedział prezydent.

- Polacy byli torturowani, mordowani, wywożeni, a jednak cały czas dążyli do wolnej Polski, kolejne pokolenia Polaków walczyły w powstaniach. Ojcami niepodległości byli Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty, ale przede wszystkim Józef Piłsudski – dodał Andrzej Duda.

- Polacy trwali nieustannie. Polacy to naród który się nigdy nie poddał. Polacy nigdy nie przerywali walki, ale także polski naród, choć były w nim różne poglądy i przekonania, nigdy się nie poddał i ciągle pracował na rzecz odzyskania niepodległości – podkreślił Andrzej Duda.

- Dziś ktoś powie, ze Polska znów jest niepodległa. Dziś Polska znów sama stanowi o sobie, Polska znów jest państwem suwerennym. Tak, ale jak wiemy wszyscy doskonale, niepodległość nie jest dana raz i na zawsze. O niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć każdego dnia. Niepodległość należy budować każdego dnia – powiedział do zebranych prezydent.

prezydent.pl

Wiadomości

Szybka zmiana na ważnym stanowisku. Klimczak ogłosił nazwisko!

Banki ostrzegają przed paraliżem systemów. Apelują, by część gotówki trzymać w domu

Zanotowano ponad 2000 interwencji w związku z burzami

W jaki sposób Tusk będzie chciał eliminować ROG na przejściach granicznych?

Fotowoltaika miała przynosić właścicielom krocie. Okazało się jednak, że gdy słońce świecie to... przynieść może straty

Czarna pantera spłoszyła turystów. Hotelarze chcą odszkodowań

Uratowano je po 40 dniach w dżungli. Ojczym ją gwałcił

Tragiczny wypadek Diogo Joty i Andre Silvy: ujawniono przyczyny

Teksas: Bilans ofiar powodzi przekroczył 100. Nadchodzi nowa fala

Putin przelicytował w negocjacjach. Trump zmienił zdanie

Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Piekielna taktyka Rosji w agresji na Ukrainę

Świątek melduje się w ćwierćfinale Wimbledonu. Znamy jej kolejną rywalkę!

Burzliwa noc w Polsce! Setki interwencji straży pożarnej

Marcin Rogacewicz zatańczy z Agnieszką Kaczorowską w „Tańcu z Gwiazdami”? Plotki o romansie znów wracają!

Najnowsze

Szybka zmiana na ważnym stanowisku. Klimczak ogłosił nazwisko!

Fotowoltaika miała przynosić właścicielom krocie. Okazało się jednak, że gdy słońce świecie to... przynieść może straty

Czarna pantera spłoszyła turystów. Hotelarze chcą odszkodowań

Uratowano je po 40 dniach w dżungli. Ojczym ją gwałcił

Tragiczny wypadek Diogo Joty i Andre Silvy: ujawniono przyczyny

Banki ostrzegają przed paraliżem systemów. Apelują, by część gotówki trzymać w domu

Zanotowano ponad 2000 interwencji w związku z burzami

W jaki sposób Tusk będzie chciał eliminować ROG na przejściach granicznych?