Przejdź do treści
19:00 USA: Prezydent Donald Trump rozmawiał dzisiaj telefonicznie z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem
18:10 Karol Nawrocki o poparciu Trzaskowskiego przez PSL: Nie da się tego nazwać inaczej niż hańbą
16:55 Ukraina: Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Donald Trump, rozmawiali w poniedziałek przez telefon - przywódcy omówili m.in. konkretne kroki potrzebne do zakończenia wojny Moskwy z Kijowem
15:45 Telewizja Republika gotowa zorganizować debatę prezydencką, jeśli TVP znów wykluczy największą stację informacyjną – zapowiedział Prezes i Redaktor Naczelny Tomasz Sakiewicz
14:48 Polska: Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nadal popiera Karola Nawrockiego i liczy pod tym względem na określony wynik
13:50 MSZ: Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich w obwodach za granicą wyniosła ponad 89 proc.
12:31 UE: KE obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2025 rok z 3,6 proc. do 3,3 proc.
Spotkanie Zapraszamy na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem w Piotrkowie Trybunalskim. Data: 22 maja (czwartek), godz, 18:00. Miejsce: Sala Sara (Dawna Altamira) ul. Dmowskiego 38c, Piotrków Trybunalski
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z Redaktorem Naczelnym ”Gazety Polskiej” TOMASZEM SAKIEWICZEM, a także PAWŁEM PIEKARCZYKIEM, które odbędzie się 22 maja 2025 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej (Plac Zamkowy 7)
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Marcin Horała, Szymon Szynkowski vel Sęk, Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki oraz Katarzyna Rzepecka-Andrzejak spotkają się z mieszkańcami Konina - 23 maja, 17:00, ul. ks. J. Popiełuszki 4, Aula ANS
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zaprasza na spotkanie otwarte z Posłem do PE - Danielem Obajtkiem. 23 maja (piątek), g. 16. Sala widowiskowa REMUS ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Łuków zaprasza na PROTEST – NIE dla nielegalnej imigracji. 23 maja (piątek), g. 16 Plac Solidarności i Wolności, Łuków
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II zaprasza na PROTEST - Nie dla nielegalnej imigracji 25 maja (niedziela), g. 12 ul. Wały Jagiellońskie 1 - dawny Żak, Gdańsk
Wydarzenie W najbliższą niedzielę tj. 25 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się Wielki Marsz Za Polską, który rozpocznie się na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a i ruszy w kierunku placu Zamkowego
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Spotkanie W czwartek, 22 maja o 17:00 odbędzie się spotkanie Klubów Gazety Polskiej z Europosłem Danielem Obajtkiem w Wejherowie! Wydarzenie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 9. Wstęp otwarty

Prezes NBP: inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać [WIDEO]

Źródło: Telewizja Republika

Inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać, choć jej dalszy spadek będzie wolniejszy niż dotychczas - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Cel inflacyjny NBP będzie osiągnięty pod koniec 2025 r. - dodał.

"Zgodnie z tą projekcją, cel inflacyjny NBP, czyli 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc., będzie osiągnie dopiero pod koniec 2025. Oznacza to, że horyzont powrotu inflacji do celu, nie zmienił się zasadniczo w stosunku do tego, który przewidywaliśmy w lipcu, mimo że obniżyliśmy stopy procentowe" - wskazał Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna wynosi nadal 5.75 proc., stopa lombardowa - 6,25 proc., stopa depozytowa wynosi nadal 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli to nadal 5,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.

W tym roku RPP dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi raz - w październiku, o 25 pkt. bazowych. Łącznie stopy spadły o 1 pkt. proc. Analitycy, którymi rozmawiała PAP, spodziewali się kolejnej obniżki także w listopadzie.

„Listopadowa projekcja inflacji może nie być taka trafiona jak poprzednie” – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej. „Będzie taka sama polityka pieniężna, ale zmieni się polityka fiskalna” – dodał.

Glapiński stwierdził, że jakikolwiek rząd by nie powstał, musi przyjąć obecny budżet na rok przyszły i następnie złożyć nowelizację.

„Pojawia się tutaj – dużymi literami – marzec. W marcu będziemy wszystko wiedzieć, w marcu będzie nowa projekcja (inflacji - PAP), i w marcu będziemy po nowelizacji ustawy budżetowej. I będzie dużo jasności – i proszę do tej projekcji marcowej przywiązać dużą wagę” – stwierdził prezes NBP.

Zaznaczył, że decyzje dotyczące polityki finansowej będą wpływać na sytuację gospodarstw domowych oraz na budżet, będą także kształtować koniunkturę i będą wpływać „na to, co nas interesuje w tym budynku, na inflację”.

„Przyjęliśmy najrozsądniejszą strategię – przewidujemy na podstawie tego, co jest, i natychmiast będziemy wprowadzać do modelu informacji, które będą pewne” – powiedział szef NBP.

Glapiński podkreślił, że bank centralny jest niezależny i że jego głównym celem jest walka z inflacją, przy zachowaniu tego, „żeby była równowaga wszystkich podstawowych parametrów gospodarczych".

PAP

Wiadomości

Stanowski odpowiada Wysockiej-Schnepf: „Nie nadaje się do tej roboty”

Hańba PSL! Partia Witosa za Trzaskowskim. Rolnicy nie wybaczą

Express Republiki 19.05.2025

Republika organizuje własną debatę prezydencką! Sakiewicz: czekamy na odwagę Trzaskowskiego

Arkadiusz Onyszko inspiruje młodych na Lubelszczyźnie [wideo]

Trzaskowski boi się debaty? Sztab Nawrockiego chce otwartej formuły

Absurd TVP w likwidacji. Zakazują robienia zdjęć własnego budynku

Historyczny zwrot: UE i Wielka Brytania podpisują trzy porozumienia

Oklahoma City Thunder miażdży Nuggets i melduje się w finale zachodu NBA

Nawrocki zaprasza na „Wielki marsz za Polską” do Warszawy. Już w niedzielę 25 maja!

Wildstein w Radio Republice: zastanawia, jak zagłosują wyborcy Zandberga

Koniec marzeń o Trzeciej Drodze! Kosiniak-Kamysz „zgina kark” przed Trzaskowskim

Tomasz Sakiewicz: Jeśli TVP wykluczy nas z debaty prezydenckiej, zorganizujemy własną

Niemieckie media wystraszone. Miały nadzieję na sukces Trzaskowskiego, teraz biją na alarm

Kwiecień: kampania PO to zwykłe kłamstwa i oszustwa. Kwota wolna od podatku, CPK, KPO...

Najnowsze

Stanowski odpowiada Wysockiej-Schnepf: „Nie nadaje się do tej roboty”

Arkadiusz Onyszko inspiruje młodych na Lubelszczyźnie [wideo]

Trzaskowski boi się debaty? Sztab Nawrockiego chce otwartej formuły

Absurd TVP w likwidacji. Zakazują robienia zdjęć własnego budynku

Historyczny zwrot: UE i Wielka Brytania podpisują trzy porozumienia

Hańba PSL! Partia Witosa za Trzaskowskim. Rolnicy nie wybaczą

Express Republiki 19.05.2025

Republika organizuje własną debatę prezydencką! Sakiewicz: czekamy na odwagę Trzaskowskiego