Premier Morawiecki: wyrównanie emerytur osób represjonowanych do 2400 zł
Projekt noweli wprowadza świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Zostanie przedstawiony w piątek w Sejmie.
Jak napisał Morawiecki na swoim profilu na Twitterze, "odwaga i konsekwencja w walce o wolną Polskę miały swoją cenę".
- Naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956-1989 o naszą wolność i niepodległość. Bez ich poświęcenia nie byłoby tej Polski, którą znamy i w której żyjemy – napisał na Facebooku premier.
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego dla osób o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Emerytura takich osób zostanie podwyższona o ile dotychczas pobierali ją w kwocie niższej niż 2400 zł.
- Obecnie żyje ok. 12 700 osób, którym szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Szacuje się, że prawo do świadczeń emerytalnych uzyskało ok. 9400 z nich (2250 kobiet i 7150 mężczyzn), z czego ok. 85 proc. (ok. 1900) kobiet i ok. 50 proc. (ok. 3600) mężczyzn pobiera świadczenie emerytalno-rentowe w wysokości niższej niż 2400 zł" - czytamy w ocenie skutków regulacji.
Proponowane przepisy wprowadzają także ulgi taryfowe w wysokości 50 proc. przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej oraz w wysokości 51 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.
Projekt umożliwia organizacjom pozarządowym realizację wykonywania zadań opiekuńczych na rzecz działaczy opozycji antykomunistycznej. Ponadto przyznaje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania składek działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu w RP lub nie pobierają emerytury lub renty.
Wyższa minimalna emerytura i renta oraz pakiet dodatkowych zmian dla #BohaterowiePodziemia.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 11, 2020
???? Czytaj więcej: https://t.co/ymomP67IGd pic.twitter.com/tVvIewGsdI
Premier @MorawieckiM: Przygotowane przez nas świadczenie wyrównawcze to wyraz uznania dla wielkich postaci opozycji antykomunistycznej. #BohaterowiePodziemia
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 11, 2020
???? Czytaj więcej: https://t.co/ymomP67IGd pic.twitter.com/O6WjQq9fLS
Odwaga i konsekwencja w walce o wolną Polskę miały swoją cenę. Wielu przypłaciło je represjami i utratą zdrowia, a dziś Ojczyzna ma szansę te krzywdy, chociaż w części, wynagodzić. Dlatego emerytury osób represjonowanych zostaną wyrównane do kwoty 2400 zł. Jesteśmy Im to winni.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 12, 2020
Najnowsze
Jakubiak: na naszych oczach dochodzi do pewnego rodzaju wysiłku ws. eutanazji narodu
Odbudowa Ukrainy bez Prezydenta RP? „To niezrozumiałe, powinniśmy pokazać jedność”
Tuskowej minister nie pasuje tempo przyznawania medali dla seniorów. Jest odpowiedź