Przejdź do treści
21:41 Niemcy chcą przyjąć białoruskich opozycjonistów Maryję Kalesnikawą i Wiktara Babarykę - poinformował w niedzielę niemiecki minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt w wywiadzie dla telewizji ARD
21:04 Bliski Wschód: Władze Syrii aresztowały pięć osób podejrzanych o udział w sobotnim ataku na amerykańskich i syryjskich żołnierzy w Palmyrze, w środkowej Syrii
19:56 Rząd Francji poinformował w niedzielę, że poprosił Unię Europejską o odroczenie grudniowych terminów dotyczących umowy handlowej z blokiem Mercosur
19:13 Świat: Władze miejskie Londynu, Paryża, Berlina i Nowego Jorku zaostrzyły środki bezpieczeństwa, po tym jak w niedzielę doszło do ataku na społeczność żydowską świętującą na plaży Bondi w Sydney, w Australii
17:46 Sport: Piotr Żyła był 20. w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Klingenthal. Wygrał Słoweniec Domen Prevc
16:45 Sport: Kaja Ziomek-Nogal i Damian Żurek zajęli drugie lokaty na 500 m w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w norweskim Hamar
15:53 Lubelskie: Szczątki obiektu przypominającego drona zostały odnalezione w niedzielę w miejscowości Żelizna (pow. radzyński, woj. lubelskie) – podała policja
13:11 IMGW: Nadchodzący tydzień będzie bardziej jesienny niż zimowy. Pojawią się mżawki, mgły i zamglenia, na północy będzie wietrznie
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Poznaliśmy dowódców trzeciego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej

Źródło: facebook.com/Wojska-Obrony-Terytorialnej

Znani są już wszyscy dowódcy brygad trzeciego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Podobnie jak podczas wyznaczeń sprzed kilku dni, tak i teraz dowódcami brygad obrony terytorialnej zostali oficerowie z bogatym dorobkiem w służbie na stanowiskach w kraju i poza granicami.

Pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie to województwa na terenie których 15 stycznia br. rozpocznie się formowanie brygad obrony terytorialnej. Formalnie ruszy kolejny – trzeci etap budowy WOT, który obejmuje utworzenie siedmiu jednostek w Polsce centralnej.

Nowo wyznaczeni dowódcy posiadają kwalifikacje i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej służby na stanowiskach dowódczych i sztabowych w jednostkach sił specjalnych czy wojsk lądowych. To najlepsza gwarancja, że profesjonalnie przygotują oni brygady obrony terytorialnej do współdziałania z wojskami operacyjnymi i wpiszą je w misję sił zbrojnych.

Pierwsze zadania nowo wyznaczonych oficerów to sformowanie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty tak, aby przełomie 2018 i 2019 roku przystąpić do szkolenia ochotników.

Budowa piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się na początku 2017 roku. W pierwszym etapie sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolono już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W maju 2017 roku po wyznaczeniu dowódców trzech brygad, w tym dwóch na Mazowszu oraz jednej na Warmii i Mazurach, rozpoczął się drugi etap formowania WOT. Brygady w tych województwach w pierwszym i drugim kwartale br. rozpoczną szkolenie pierwszych ochotników.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Grzegorz KALICIAK

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. T. Kościuszki, uczestnik czterech misji w Iraku i Afganistanie, szef sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Dowódca walk o City Hall w Karbali w 2004 roku. Momentem, który był jego największym zawodowym wyzwaniem było dowodzenie kompanią rozpoznawczą podczas II zmiany PKW i największego w tym czasie starcia z rebeliantami. Obrona City Hall pokazała jak wiele znaczy dobre wyszkolenie i zgranie pododdziału, a przede wszystkim jak ważne jest wzajemne żołnierskie zaufanie, kiedy swoje życie trzeba złożyć w rękach kolegów, kiedy jest zadanie do zrealizowania, kiedy w domu czeka rodzina. Dowódca, który swoją postawą pokazał żołnierzom, że zwycięstwo jest możliwe.

Przed nim nowe wyzwanie, kontynuacja formowania brygady obrony terytorialnej w województwie mazowieckim. Ochotnicy mogą spodziewać się dobrego wyszkolenia, a w najtrudniejszych momentach wsparcia. Takie podmiotowe podejście do podwładnych wpisuje się w pełni w zasady panujące w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Zawsze gotowi, zawsze blisko” - dobrze wyszkolony i zgrany bojowo zespół, to będzie chciał zagwarantować swoim żołnierzom.

Dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof STAŃCZYK

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, uczestnik pięciu misji poza granicami kraju. Urodzony i zamieszkały w województwie kujawsko – pomorskim, gdzie obejmuje dowództwo.

Podczas XVIII zmiany PKW, dowodził plutonem odwodu sił dowódcy UNDOF, generała Franciszka Gągora i szkolił żołnierzy.

Realizował szkolenia oraz codzienną działalność patrolową w strefie odpowiedzialności sił obserwująco – rozjemczych. W ramach trzech misji PKW ISAF budował system szkoleń żołnierzy oraz sztabu 3 brygady Afgańskiej w prowincji Ghazni.

Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmuje stanowisko szefa oddziału rodzaju wojsk w zarządzie operacyjnym.

Dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof GONCERZ

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, swoją karierę wojskową zaczynał w 6. brygadzie desantowo-szturmowej, uczestniczył w tworzeniu wojsk specjalnych. Na misji w Afganistanie koordynował działanie sił specjalnych w działaniach bojowych.

Umiejętności nawiązywania współpracy nabyte w czasie służby z podmiotami zewnętrznymi na styku wojsk specjalnych, lądowych, a także władz lokalnych, rządowych, będą niezwykle pomocne w tworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie Małopolski.

Umie dostrzec rozwiązania, gdzie inni ich nie widzą, wielokrotnie udowadniał, że rozwiązanie problemu jest możliwe kiedy inni mówili, że się nie da.

Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmuje stanowisko szefa zarządu operacyjnego.

Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - ppłk Rafał MIERNIK

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szef szkolenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, dowódca kompanii bojowej podczas misji polskich żołnierzy w Iraku, dowódca batalionu w Afganistanie.

Największe wyzwanie zawodowe podjął dowodząc zgrupowaniem bojowym Alfa i bazą Ghazni podczas IX zmiany PKW Afganistan. Dowodził blisko tysięcznym batalionem manewrowym w dyżurze Grupy Bojowej Unii Europejskiej. W kraju miał przywilej przez 5 lat dowodzić elitarnym 7. batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich. W formowaniu wielkopolskiej brygady na pewno wykorzysta olbrzymie doświadczenie wyniesione z dotychczasowej służby wojskowej.

Widzi olbrzymi potencjał w kandydatach do Wojsk Obrony Terytorialnej, zamierza czerpać z ich przywiązania do regionu, umiejętności zawodowych i doświadczenia. To na nich zamierza budować tożsamość wielkopolskiej brygady, którą będzie mocno opierał na fundamentach tradycji, chwalebnych czynach z przeszłości i współczesnych wyjątkowych przymiotów społeczności Wielkopolan.

Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Tomasz BIAŁAS

Wywodzi się z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, urodzony w Będzinie w rodzinie z górniczymi tradycjami, swoje życie rodzinne i zawodowe związał z rejonem Śląska, gdzie wraca z doświadczeniem wyniesionym z formowania mazowieckiej brygady.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, był uczestnikiem trzech misji poza granicami kraju oraz szefem pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

To człowiek wyznaczający standardy, a nie biernie wpisujący się w już istniejące.

Teraz będzie dowodził Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej – doświadczony żołnierz z pustyń Iraku i Afganistanu, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, instruktor spadochronowy.

Budował niemal od zera policję antyterrorystyczną w Ghazni, do walki z terrorystami szkolił Irakijczyków i Afgańczyków, osiągnął sukces. Zastanawiał się, czy kiedykolwiek w kraju będzie mógł wykorzystywać te cenne doświadczenia. Teraz nadarzyła się taka okazja, jest w Wojskach Obrony Terytorialnej i to jest ten czas. Ślązakom da to co najlepsze.

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

HIT DNIA

Poseł Marek Jakubiak przekazał niecodzienną nowinę

W "Wyborczej" pojawi się artykuł wymierzony w Cenckiewicza. Szef BBN-u uspokaja. "Prawda zwycięży"

Szczyty nienawiści Sadurskiego. Powiązał prezydenta Nawrockiego z atakiem w Australii

Bialacki: założyli mi opaskę, podpatrywałem i zrozumiałem, że zmierzamy na zachód

Niemcy obawiają się boomu turystycznego w Polsce. Przeraża ich porażka nad Bałtykiem

Spurs i Knicks w finale NBA Cup

Garbatka-Letnisko: Murem za „Mirkiem” – szkolna społeczność kontra zarzuty władz

Błaszczak o Tusku: Na czele polskiego rządu stoi człowiek niepoważny

Pierwsza Dama z wizytą w Klinice Paley European Institute. Marta Nawrocka odpowiedziała na wyjątkowe zaproszenie 10-latka

Pracownicy Biedronek buntują się ws. godzin pracy przed świętami

"Wyrazy współczucia kieruję do rodzin ofiar". Prezydent Karol Nawrocki potępił zamach terrorystyczny w Sydney

Prawnicy dla Polski pytają Żurka o ojca. „Fałszywa legenda opozycyjna”

Proliferzy alarmują: pod placówką AboTak dochodzi do ataków na naszych działaczy

Czarzasty zapowiada ostre starcie z Nawrockim. "Będzie weto za weto i wet za wet!"

"Agenda jest zasadnicza i bardzo konkretna". Bogucki o rozmowach Nawrockiego z Zełenskim w Polsce

Najnowsze

HIT DNIA

Poseł Marek Jakubiak przekazał niecodzienną nowinę

Niemcy obawiają się boomu turystycznego w Polsce. Przeraża ich porażka nad Bałtykiem

Spurs i Knicks w finale NBA Cup

Garbatka-Letnisko: Murem za „Mirkiem” – szkolna społeczność kontra zarzuty władz

Błaszczak o Tusku: Na czele polskiego rządu stoi człowiek niepoważny

W "Wyborczej" pojawi się artykuł wymierzony w Cenckiewicza. Szef BBN-u uspokaja. "Prawda zwycięży"

Szczyty nienawiści Sadurskiego. Powiązał prezydenta Nawrockiego z atakiem w Australii

Bialacki: założyli mi opaskę, podpatrywałem i zrozumiałem, że zmierzamy na zachód