Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
11:59 Polska: Nie żyje Krystyna Kodymowska „Stokrotka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego
11:16 Polska: Wojewoda podkarpacka ostrzega rodziny ofiar katastrofy autobusu przed oszustami
10:25 Pomorskie: Strażacy czwarty dzień gaszą pożar Zakładu Gospodarowania Odpadów w Chlewnicy
10:06 Wałbrzych: Policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn zamieszanych w fałszowanie pieniędzy
09:04 Mazowieckie: Ponad 70 interwencji po burzach; najwięcej w Warszawie
08:33 Ukraina: Pięć osób zginęło w rosyjskich atakach w ciągu ostatniej doby
08:09 Indonezja: W walce z pożarami lasów władze uciekają się do wywoływania sztucznego deszczu
08:00 Polska: CBŚP rozbiło gang handlujący nielegalnymi sterydami; osiem osób zatrzymanych
07:31 Rosja: Ukraińskie drony zaatakowały kolejny magazyn Wildberries - w pobliżu Moskwy
07:00 Polska: Służby zatrzymały pięć osób związanych z nielegalnym obrotem odpadami
05:47 Portugalia: Siedmiu rannych w pożarze lasów w pobliżu Porto
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Iławie zaprasza wyjątkowo do NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO na spotkanie z posłem mec. Andrzejem Śliwką - 24 sierpnia o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. 19 Stycznia 17a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Brańsku zaprasza 23 sierpnia o godz. 16:30 nad zalew w Brańsku na II edycję wydarzenia „Polityka od kuchni – Smaczne kąski prosto z Sejmu”. Gośćmi będą Przemysław Czarnek, Sebastian Łukaszewicz, Andrzej Śliwka, Mariusz Kałużny i M

Pozew przeciwko Gmyzowi oddalony. Autor książek „Agenci SB kontra Jan Paweł II” i „Zamach w Smoleńsku” znów przegrał

Źródło:

Dziennikarz Leszek Szymowski przegrał proces cywilny jaki sam wytoczył Cezaremu Gmyzowi . Dziennikarz Telewizji Republika i „Do Rzeczy” został pozwany przez Szymowskiego za krytykę na portalach społecznościowych Facebook i Twitter jego książek: „Agenci SB kontra Jan Paweł II” i „Zamach w Smoleńsku”. Gmyz zarzucił autorowi publikacji nierzetelność i nieznajomość opisywanego tematu.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił dziś w całości pozew Szymowskiego.

- Mówiąc ogólnie Sąd uznał, że dowody przedstawione przez Szymowskiego są niedopuszczalne a ponadto, że pan Cezary Gmyz nie jest właściwym adresatem pozwu – stwierdził adwokat Maciej Zaborowski.

W publikacji dotyczącej agentury w Watykanie Szymowski przypisuje sobie wykrycie agentury, wykrytej w rzeczywistości wcześniej przez Cezarego Gmyza.

Ale Gmyz nie jest jedyną osobą, która dostrzega wady zarówno publikacji, jak ich i autora. Książka „Agenci SB kontra Jan Paweł II” wywołała również krytykę przedstawicieli środowisk naukowych. Czytelników przestrzegał przed nią dr Władysław Bułhak, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Czytelników należy ostrzec przed bezkrytycznym korzystaniem z opinii tego autora, jego książka stanowi modelowy wręcz przykład nieodpowiedzialnego korzystania z drażliwych akt wywiadu PRL, połączonego z merytoryczną niekompetencją jeżeli chodzi o metodykę działań bezpieki – pisał dr Bułhak.

Przegrany proces z Gmyzem to nie pierwsze sądowe potwierdzenie dziennikarskiej nierzetelności Szymowskiego. Nawet redakcje w których pracował z tego powodu kończyły z nim współpracę. Chodzi tu między innymi o Gazetę Polską, Wprost, Życie i Polskę The Times.

dorzeczy.pl