Przejdź do treści
12:48 Kard. Ryś na wigilii dla potrzebujących: każdy nosi w sobie godność, odkrywajcie ją w sobie i innych
12:28 Ukraina: Zelenski chce szerszych konsultacji z europejskimi sojusznikami po rozmowach z USA
11:39 Europosłowie PiS: za drożyznę świąt odpowiedzialny jest Tusk i Domański
11:28 Australia: Minutą ciszy uczczono ofiary ataku terrorystycznego na plaży Bondi w Sydney
09:58 Stalowa Wola: Dogaszanie pożaru hali; od piątku nie udało się całkowicie zagasić ognia
09:54 Kraków: Żywa szopka przy Bazylice Franciszkanów 25 i 26 grudnia
08:48 USA: Pierwsza kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim odbyła podróż w kosmos
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Powstaniec warszawski. Premier. Jan Olszewski. „Pamiętajmy o Nim!” [wideo]

Źródło: twitter.com/@KancelariaSejmu

Dziś, na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, odsłonięto pomnik Jana Olszewskiego. Osoby niezwykle ważnej w polskiej polityce. "Jan Olszewski zawsze dążył do tego, aby Polska była prawdziwie silna, prawdziwie niepodległa, był przekonany, że tylko pełna niepodległość da Polsce właściwy fundament do rozwoju", mówił premier Mateusz Morawiecki, który brał udział w uroczystości odsłonięcia pomnika.

🇵🇱Odsłonięcie pomnika premiera Jana Olszewskiego. W uroczystości przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów uczestniczyli parlamentarzyści i członkowie gabinetu z lat 1991 - 1992. pic.twitter.com/DELrUNVJz5

— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) December 21, 2022

W uroczystości przed Kancelarią Premiera, oprócz szefa rządu, udział wzięli m.in.: szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, b. szef MON Antoni Macierewicz, ministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele duchowieństwa.

Morawiecki przypomniał, że na parę dni przed świętami Bożego Narodzenia w 1991 r. zaprzysiężony został rząd ówczesnego premiera Jana Olszewskiego. "To, można rzec równo przed 31 laty rozpoczęła się misja pierwszego rządu wybranego w demokratycznych wyborach 1991 roku", powiedział premier.

Podkreślił, że premier Olszewski "zawsze dążył do tego, aby Polska była prawdziwie silna, prawdziwie niepodległa". Morawiecki dodał, że Olszewski był przekonany, iż tylko pełna niepodległość da Polsce właściwy fundament do rozwoju społecznego, gospodarczego i narodowego. "To właśnie jemu zawdzięczamy, że kilka lat później, po wytyczeniu właściwego szlaku Polska wstąpiła do NATO, wstąpiła także kilka kolejnych lat później do Unii Europejskiej", podkreślił szef rządu.

Premier mówił, że Olszewski zawsze stał po stronie niepodległej Rzeczpospolitej, czy jako młody harcerz Szarych Szeregów, czy później jako działacz podziemia antykomunistycznego, następnie adwokat, premier, działacz polityczny, społeczny. "To nie dla niego potrzeby jest ten pomnik, ten pomnik jest potrzebny dla nas, abyśmy pamiętali o ideach, którymi żył Jan Olszewski, o tym jak ważne jest, abyśmy zawsze stali po stronie dobra, po stronie prawdy, po stronie suwerennej Rzeczypospolitej", przekonywał Morawiecki.

❗️ Premier @MorawieckiM podczas odsłonięcia pomnika Jana Olszewskiego przed #KPRM: Dziś w dobie walki za wschodnią granicą, widzimy wyraźnie jak idee i czyny, dla których żył i pracował Jan Olszewski, są dla nas ważne i stanowią po dziś fundament niepodległej Rzeczypospolitej. pic.twitter.com/zr8uN6ntgI

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 21, 2022

Jan Olszewski - powstaniec warszawski, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, premier w latach 1991–1992, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego - urodził się w Warszawie 20 sierpnia 1930 r. W 2009 r. odznaczony został Orderem Orła Białego. W wyborach 1991 r. po raz pierwszy został posłem z listy Porozumienia Centrum. W grudniu tego samego roku został premierem pierwszego niekomunistycznego rządu, obdarzonym wotum zaufania przez w pełni demokratycznie wybrany Sejm RP.

Rząd Olszewskiego upadł 4 czerwca 1992 r. w ramach tzw. nocnej zmiany, po zrealizowaniu uchwały lustracyjnej z 28 maja. Zobowiązywała ona szefa MSW Antoniego Macierewicza do ujawnienia listy polityków figurujących w archiwach MSW, jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znajdował się m.in. Lech Wałęsa, który 4 czerwca wnioskował o odwołanie premiera.

W latach 1989-1991 i 2005-2006 Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. 9 listopada 2007 r. objął stanowisko szefa komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, zastępując na tym stanowisku Antoniego Macierewicza. W wypowiedziach publicznych popierał ujawnienie pełnego raportu z likwidacji WSI. Od kwietnia 2006 r. był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r. w jednym z warszawskich szpitali.

Całe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w oknie poniżej. Polecamy!

PAP

Wiadomości

Papież Leon XIV z Watykanu: przebaczajmy, dodawajmy otuchy i nadziei

Trzaskowski gra na ocieplenie wizerunku? Zobacz, co zrobił! [WIDEO]

W wigilijną noc wprowadzono zakaz grania muzyki w pobliżu kościołów

Służby ujawniają prywatne informacje. Państwo traci wiarygodność

Marcin Warchoł: wstrzymanie finansowania wsparcia dla ofiar przemocy to moralne dno i przestępstwo

Krupka o służbie zdrowia: za PiS pieniądze były, teraz ich brakuje

SPRAWDŹ TO!

Tusk zapewniał, że to "koniec drożyzny". Jak jest naprawdę?

Żurek świadomie przyjął bilet w jedną stronę

Już niedługo zostanie otwarta żywa szopka przy Bazylice Franciszkanów

Niemcy mają serdecznie dosyć masowej migracji. Wyniki tego sondażu są miażdżące

Seria wypadków na A4. UWAGA kierowcy, występują poważne utrudnienia w ruchu

Pierwsza kobieta na wózku inwalidzkim odbyła lot w kosmos

Zmasowany atak Rosjan na Odessę. Turcy nagrali moment nalotu WIDEO

Światowa akcja widzów Republiki! Publikujemy Wasze filmiki! [SZCZEGÓŁY]

Pożyczka na Ukrainę zabezpieczona rosyjskimi aktywami? Bosak rozbiera na części manipulacje Tuska

Najnowsze

Papież Leon XIV z Watykanu: przebaczajmy, dodawajmy otuchy i nadziei

Marcin Warchoł: wstrzymanie finansowania wsparcia dla ofiar przemocy to moralne dno i przestępstwo

Krupka o służbie zdrowia: za PiS pieniądze były, teraz ich brakuje

SPRAWDŹ TO!

Tusk zapewniał, że to "koniec drożyzny". Jak jest naprawdę?

Żurek świadomie przyjął bilet w jedną stronę

Trzaskowski gra na ocieplenie wizerunku? Zobacz, co zrobił! [WIDEO]

W wigilijną noc wprowadzono zakaz grania muzyki w pobliżu kościołów

Służby ujawniają prywatne informacje. Państwo traci wiarygodność