Przejdź do treści

Powstały filmy edukacyjne wyjaśniające cudzoziemcom, jakie mają prawa w Polsce

Źródło: Canva.com

Jakie prawa mają cudzoziemcy w Polsce, jak mogą sobie radzić w sytuacjach, gdy dochodzi do naruszania ich praw w pracy, urzędach czy gdy doświadczają dyskryminacji - opowiadają filmiki edukacyjne zrealizowane przez Fundację "Okno na Wschód", która pomaga migrantom przybywającym do Polski.

W środę działająca w Białymstoku Fundacja "Okno na Wschód" podsumowała swój dwuletni projekt "TAK dla praw człowieka" finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

"Nasz projekt podejmował ważny temat praw człowieka, który - w naszej ocenie - jest ważny z perspektywy naszej wieloletniej działalności na rzecz cudzoziemców, na rzecz migrantów z Białorusi, z Ukrainy" - powiedział wiceprezes Fundacji "Okno na Wschód" Łukasz Pogorzelski. Dodał, że fundacja przede wszystkim działa na rzecz Białorusinów "uciekających z kraju autorytarnego, gdzie prawa człowieka nie istnieją". Wskazał, że tych cudzoziemców, uznających Polskę jako bezpieczne miejsce dla siebie, spotyka szereg nieprzyjemności w kontaktach m.in. z bankiem, urzędem czy w pracy, bo są innej narodowości.

Pogorzelski podkreślił, że podczas wieloletniej pracy z tymi osobami, okazało się - jak zaznaczył - że także w Polsce "mamy z tym (przestrzeganiem praw człowieka) niejako problem". "Na szczęście nie zawsze to jest efekt celowego działania, czasem jest to po prostu jakieś niedopatrzenie, niedoinformowanie, nieświadomość" - dodał.

W ramach projektu udało się pomóc blisko 560 przybyszom ze Wschodu, poprowadzono 75 indywidualnych spraw.

Rzecznik praw cudzoziemców fundacji, Liza Mickiewicz, poinformowała, że sprawy, z jakimi zgłaszali się do fundacji dotyczyły różnych codziennych sytuacji. Wymieniła, że chodziło m.in. o dyskryminację w zakładach pracy, szkołach czy urzędach. "Głównym problemem, który my zauważyliśmy, to było to, że cudzoziemcy w ogóle nie są świadomi, na czym polegają prawa człowieka" - zauważyła. W jej ocenie, wynika to stąd, że osoby te przyjechały z kraju, gdzie prawa człowieka nie są przestrzegane, więc tak samo będą traktowane w Polsce, bo jako osoby przyjeżdżające nie mają żadnych praw. "A to jest nieprawda" - podkreśliła i - jak dodała - stąd próba dotarcia do cudzoziemców i wskazania im ich praw.

"Przez to, że zauważyliśmy lukę, jeżeli chodzi o edukację o prawach człowieka, przygotowaliśmy pięć filmików edukacyjnych na podstawie głównych spraw, z którymi się do nas zgłaszali. To są tematy dotyczące dyskryminacji w pracy, urzędach, ogólne zasady, na czym polegają prawa człowieka i czym się różnią od dyskryminacji, tak, żeby każdy cudzoziemiec, który został tym dotknięty, albo chciałby się wyedukować, mógł wejść na naszego youtube'a i zobaczyć te filmiki" - powiedziała Mickiewicz.

Filmiki nagrane są w języku rosyjskim, ale można dodać do nich napisy w innych językach. Na filmikach przedstawione są konkretne naruszenia praw, a także podane rady, jak w takiej sytuacji cudzoziemiec powinien postąpić.

Mickiewicz wskazała, że z filmików mogą skorzystać także urzędy, które mogą zobaczyć, z czym spotykają się cudzoziemcy przebywający w Polsce. "Czasami te sytuacje dotyczą nieświadomego naruszenia praw cudzoziemców. Nie zawsze pracownik urzędu czy pracodawca, czy dyrektor szkoły jest świadomy, z jakimi rzeczami zmierza się cudzoziemiec, który przyjechał tutaj" - powiedziała.

W ramach projektu "TAK dla praw człowieka" działała także infolinia, udzielane było wsparcie prawne. Stworzono też sieć współpracy organizacji pozarządowych i urzędów, które na co dzień pracują z cudzoziemcami, tak, aby mogły "skorzystać z pomocy, żeby takich sytuacji - naruszenia praw człowieka - było jak najmniej".

 

Fundacja zapewnia, że choć projekt został zakończony, to będzie kontynuować działania i wspierać cudzoziemców, których prawa są naruszane. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do fundacji telefonicznie, osobiście lub poprzez stronę www.belostok.pl

PAP

Wiadomości

Semka: Tusk będzie szedł do ostrego konfliktu

Tragiczny wypadek z udziałem pieszego i ciężarówki

„Krwawa Wigilia” 1944 – Andrzej Duda o tragedii w Ochotnicy Dolnej

Zgorzelski nazwał imigrantów „bydłem”. Ludzie oburzeni hipokryzją wicemarszałka z Trzeciej Drogi

Barcelona już nie przewodzi w lidze

Hołda: kameleony polityczne uaktywniły się przed wyborami

Ten kibic rekordzista obejrzał w tym roku... 453 mecze, a to jeszcze nie koniec

Sygnał od naszego Widza: seniorzy mogą nie doczekać się emerytur przed Świętami

Od Nas dla Was. Zespół Republiki z mocą świątecznych życzeń! [WIDEO]

Polska jest zakładnikiem wendety Tuska | Polityczna Kawa

HIT DNIA

Holland znów szokuje. Wraca pomysł jej własnego KOŚCIOŁA! [SONDA]

Jakie dalsze reperkusje azylu politycznego? | Salonik polityczny

Tusk nadział się sam. Prof. Cenckiewicz cytuje jego własne słowa - z książki!

Umiędzynarodowienie sprawy Romanowskiego | Salonik polityczny

W wypadku śmigłowca ratowniczego zginęły cztery osoby. Wiemy więcej!

Najnowsze

Semka: Tusk będzie szedł do ostrego konfliktu

Barcelona już nie przewodzi w lidze

Hołda: kameleony polityczne uaktywniły się przed wyborami

Ten kibic rekordzista obejrzał w tym roku... 453 mecze, a to jeszcze nie koniec

Sygnał od naszego Widza: seniorzy mogą nie doczekać się emerytur przed Świętami

Tragiczny wypadek z udziałem pieszego i ciężarówki

„Krwawa Wigilia” 1944 – Andrzej Duda o tragedii w Ochotnicy Dolnej

Zgorzelski nazwał imigrantów „bydłem”. Ludzie oburzeni hipokryzją wicemarszałka z Trzeciej Drogi