Przejdź do treści
Powstał Instytut Inicjatyw Publicznych. „Naszym celem jest chęć rozwijania potencjału młodego pokolenia”
fot. Jowita Romaniuk

We wtorek w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego na Uniwersytecie Warszawskim działalność rozpoczął Instytut Inicjatyw Publicznych. – Naszym celem jest rozwijanie potencjału skumulowanego w młodym pokoleniu Polaków, wspieranie rozwoju naszego kraju i budowanie wspólnoty ludzi, którym zależy na przyszłości Polski – mówi nam prezes zarządu fundacji Piotr Müller.

Instytut Inicjatyw Publicznych został powołany w formie fundacji w kwietniu 2015 roku i pełni rolę inicjatora działalności na rzecz dobra publicznego, propagatora fachowości w realizowaniu przedsięwzięć i agregatora inicjatyw o charakterze prospołecznym i wspólnotowym.

Jego fundatorami są: Piotr Müller, były szef samorządu studenckiego na Uniwersytecie Warszawskim oraz były szef Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej; Sebastian Kaleta, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski, prawnik i działacz społeczny; oraz Tomasz Matynia, współzałożyciel Stowarzyszenia Młodzi dla Polski oraz doktorant Instytutu Nauk Politycznych UW.

– Kamieniem węgielnym do powołania inicjatywy były wspólna wieloletnia działalność w środowisku akademickim, przyjaźń i chęć wspólnego działania na rzecz dobra publicznego – mówią fundatorzy IIP. 

– Celem powstania IIP jest stworzenie miejsca w którym będzie toczyła się debata o współczesnej Polsce. Wszystko z perspektywy pokolenia, które ma w niej do przeżycia jeszcze kilkadziesiąt lat. IIP powstaje właśnie z troski o przyszłość Polski, nasze miejsce w niej, a także w Europie – mówi w rozmowie z portalem telewizjarepublika.pl Tomasz Matynia, wiceszef Instytutu Inicjatyw Publicznych.

Instytut ma zajmować się przygotowywaniem raportów, analiz i ekspertyz. – Będziemy przedstawiać je organom władzy publicznej w celu dokonania zmian w poszczególnych obszarach. W tym celu planujemy również przygotowywać projekty aktów normatywnych. Zdajemy sobie sprawę, że same zmiany prawne nie zmienią kraju, dlatego ważnym zadaniem będzie organizowanie kursów, szkoleń, warsztatów, konferencji, debat, paneli dyskusyjnych oraz innych wydarzeń – podkreśla prezes instytutu Piotr Müller. – Wierzymy, że działania miękkie oraz pokazywanie dobrym wzorów zarządzania również może znacząco wpłynąć na pozytywne funkcjonowania sektora publicznego i prywatnego – dodaje.

W działalność Instytutu są zaangażowani eksperci z zakresu prawa, ekonomii, zarządzania, a nawet sportu. Wszystkich łączy to, że wychowali się już po przemianach ustrojowych 1989 r., a także chęć reprezentowania głosu młodego pokolenia. – To młodzi ludzie, którzy osiągają sukcesy na polu zawodowym oraz w środowisku akademickim, doktoranci, młodzi doktorzy, których ambicją jest działanie na rzecz dobra publicznego – mówi nam Müller.

Podczas inauguracyjnego przemówienia wiceprezes IIP Tomasz Matynia stwierdził, że powołanie tego typu inicjatywy było jego marzeniem. – Zawsze chciałem pracować na rzecz inicjatywy, która połączy obszary moich zainteresowań i jednocześnie będzie pracą o charakterze propaństwowym – wyjaśnia nam w rozmowie. – IIP to zarazem trzeci sektor, jak i okazja do współpracy z biznesem i polityką. Przy okazji mogę w tej inicjatywie realizować swoje zainteresowania naukowe. Z całą pewnością człowiek marzy o pracy, która łączy jego zainteresowania, poglądy i pozwala wpływać na otaczającą rzeczywistość – uzupełnia.

Raport o JOW-ach i Kongres Szkolnictwa Wyższego

W Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego na UW zapowiedziano też najbliższe projekty, nad jakimi będą pracować eksperci zaangażowani w IIP.

Pierwszy ma dotyczyć przygotowania raportu o jednomandatowych okręgach wyborczych i pomyśle wdrożenia takiego rozwiązania do polskiego systemu politycznego. – Chcemy spojrzeć na ten pomysł z różnych perspektyw i zaprezentować wyniki badań tego obszaru – tłumaczy Matynia.

Natomiast drugi projekt to organizowany pod koniec roku Kongres Szkolnictwa Wyższego. – Instytut Inicjatyw Publicznych to w wielu obszarach podmiot skupiających ludzi, którzy wywodzą się właśnie ze środowiska akademickiego. Chcemy połączyć ich kompetencje z naturalnym oczekiwaniem, że ten sektor będzie motorem napędowym naszego kraju w przyszłości – mówi nam wiceprezes IIP Tomasz Matynia.

Podczas inauguracji zapowiedziano też kolejne inicjatywy, związane m.in. z debatą o przyszłości polskiego sektora energetycznego. – Na pewno o wszystkim będziemy informowali na bieżąco – zapewnili wówczas szefowie Instytutu Inicjatyw Publicznych.

 

Szef IIP Piotr Müller we wtorek był gościem programu „Ekonomia Raport” w Telewizji Republika:

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Szczerba atakuje Nawrockiego, internauci nie pozostawiają suchej nitki na europośle KO

Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców

Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Najnowsze

Szczerba atakuje Nawrockiego, internauci nie pozostawiają suchej nitki na europośle KO

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców

Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia